Özel Güvenlik

Tediye ödemeleri bayramdan önce yatırılacak mı ?

Devlet ve bağlı müesseselerinde çalışan işçilere ödenecek tediyelerin 2020 tarihi merak konusu oldu. İlave tediye adı altında işçilerin hesaplarına yatırılan ikramiyelerin ne zaman ödeneceği merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, tediye ödemeleri ne zaman yapılacak? Tediyeler ne zaman yatacak?

Temmuz ayının gelmesiyle birlikte en çok merak edilen ödemelerden biri de tediyeler oldu. Hak sahibi işçiler bu yıl yapılacak tediye ödemesi planları hakkında sorgulamalarına hız verdi. İşte, 2020 tediye ödemeleri hakkında ayrıntılar…

TEDİYE ÖDEMELERİ HAKKINDA

Kamuda çalışan işçilere ve taşerondan kadroya geçen işçilere her yıl maaşlarına göre 52 günlük ikramiye veriliyor. 26 günlük tutar yılın ilk yarısında ödenirken, yılın ikinci yarısında 26 günlük ödeme daha yapılıyor. 26 günlük ödemeler de 13’er günlük hesaplamalarla iki taksitte yatırılıyor.

Ödenecek paradan SGK primi ile gelir ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. Asgari ücretle çalışan bir işçi 2020 yılında 52 gün üzerinden net 3 bin 646 lira ikramiye alacak. Böylece en düşük brüt ikramiye 5 bin 101 lira 20 kuruş olacak.

NASIL HESAPLANIYOR?

 İşçilerin tediyeleri brüt ücretten hesaplanıyor ve bundan SGK primi ile gelir ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. 13 günlük brüt ücretlerinde primler düşülüp vergisi belirleniyor. Kesintiler sonrası ortaya çıkan rakam işçinin hesabına yatırılıyor.

TEDİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN?

Bu yılın ilave tediyelerinin ilk taksiti 31 Ocak’ta, ikinci taksiti ise 22 Mayıs’ta ödendi. İlave tediyenin üçüncü ve dördüncü taksitlerinin ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ağustos ve aralık aylarında ödenmesi bekleniyor. Henüz tediyelerin üçüncü ve dördüncü taksitlerinin ödenme tarihi netleşmedi. Ancak bu yıl Kurban Bayramı 31 Temmuz’da olması nedeniyle tediyelerin üçüncü taksiti bayram öncesinde ödenebilir. Böyle olursa kamu işçileri bayram öncesi ilave tediyelerini alabilirler. Resmî Gazete’de Cumhurbaşkanı kararı yayımlanınca tediyelerin ödeneceği tarih netleşecek.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı