Toplum Yararına Program

Toplum yararına program (TYP) nedir ?

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?, İşsizliğin yoğun bulunduğu dönemlerde ya da yerlerde direk ya da yüklenici eli ile toplum yararına tek iş veyahut hizmetin gerçekleştirilmesi yolu ile bilhassa istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma bağımlılık ve disiplininden uzaklaşmalarını engel olarak iş gücü piyasasına uyumlarını yapmak ve bunlara geçici gelir dayanağı sağlamak emeliyle İŞKUR doğrulusunda yapılan programlardır.

KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
18 yaşını bitirmiş olmak,
Emekli ve malul maaşı almıyor olmak,
Öğrenci olmamak (açık öğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

Katılımcıların seçiminde yapılan 3 ayrı formül yer almaktadır. Her Uygulamanın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Müessesesi İl Müdürlüğü doğrulusunda belirlenir.Noter kurası tekniği, Liste tekniği,  Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste tekniği.

İstihdamında güçlük çekilen alttaki kümeler Birinci Liste, şunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şeklinde tasnif edilecektir. Aşağıdaki kümelerin hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, kümeler arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

Kadınlar,35 yaş üstü fertler,
Engelliler, Eski hükümlüler, Terörle maçta malul sayılmayacak şeklinde yaralananlar, TYP ’nin müracaat müddeti sona erdikten ardından yeni katılımcı müracaatı alınamaz. 2017 senesinde, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması yerine ‘’başvuru başlangıç tarihi aynısı olan TYP ’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynısı adreste ikamet eden şahıslardan tekilce birinin katılabileceği’’ ve ‘’ADNKS’ye göre aynısı adreste oturanların, uygulamaya müracaat uygulanan tarih öneme alınarak gelir getirici tek işte çalışma neticesi elde edilen toplam kazançlarının net minimum ücretin üç katını aşması durumunda mevzu bahis adreste ikamet eden kişilerin TYP ’ye katılamayacağı’’istikametinde de tertip etmeler getirilmiştir.

KATILIMCILARA HANGİ ÖDEMELER YAPILMAKTADIR?

Asgari ücret (2.020,90 TL)
Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri (1.113,14 TL)

TYP HANGİ ALANLARDA UYGULANMAKTADIR?

Çevre temizliği
Kamusal altyapının yenilenmesi
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda etraf düzenlemesi
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım tamir ve temizlik işleri yapılması
Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
Ağaçlandırma
Park düzenlemeleri
Vadi ve dere ıslahı
Erozyon önleme çalışmaları

Toplum yararına program
Toplum yararına program

TYP PROGRAM Müddeti KAÇ AYDIR?

TYP program müddeti, her tek program için en çok 9 aydır. 27.09.2017’de, 01.01.2018’den ardından başlangıçta sözleşmede tespit edilen TYP müddetinin ardından uzatılamayacağına değin karar getirilmiştir.

Toplum yararına program
Toplum yararına program

TYP’DE HAFTALIK ÇALIŞMA Müddeti NE KADARDIR?
TYP’de haftalık çalışma müddeti kırk beş saattir.

KİMLER TYP ’DEN YARARLANAMAZ?

İŞKUR doğrulusunda tertip eden tek kurs ya da programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleksel eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP ’ye başvuramaz.

Mazeretsiz olarak TYP ’den ayrılanlar ya da kendisi kabahati hasebiyle ilişiği kesilenler, nihai istifade etme tarihi üstünden 24 ay geçmedikçe yeni tek TYP ’ye başvuramaz. Yararlandığı TYP bittikten ardından Müessese doğrulusunda öneri edilen niteliklerine makul minimum üç iş önerisini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, nihai istifade etme tarihi üstünden 24 ay geçmedikçe yeni tek TYP ’ye başvuramaz.

Herhangi tek kurs veyahut uygulamaya katılmama istikametinde yaptırım yapılan kursiyer ya da katılımcı yaptırım müddetince TYP ’den de yararlanamaz. Devam ettiği tek TYP  (TOPLUM YARARINA PROGRAM) ile mazeretli veyahut mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynısı TYP’ye yeniden katılamaz.

TYP’DEN İKİNCİ Sefer YARARLANILABİLİR Mİ?
TYP’den uygulamaya başlandığı tarihten ardından tek yıl içerisinde en çok 9 ay müddetle istifade etme olanağı yer almaktadır.

özel güvenlik

TOPLUM YARARINA PROGRAM

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu