Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemiToplum Yararına Program

Typ başvuru yanlış bilgilendirilmeler

Typ başvuru yanlış bilgilendirilmeler

Toplum yararına program, Çalışma sosyal güvenlik bakanlığı, Milli eğitim bakanlığı ve İçişleri bakanlığının 3 bakanlığın ortak protokol imzalaması ile hem güvenli okul projesi ve işsizliğin önüne geçmek adına yapılan iş kolu haline geldi. Neredeyse tüm kamu kurum ve kuruluşların eleman eksikliğinde devreye giren Typ, başvurularında çok sayıda yanlış bilgiler yazılmaktadır. Okullarda görev yapmak için Typ başvuruların açılmasını bekleyen binlerce işçi sosyal medya üzerinden yanlış bilgilendirilmektedirler.

Typ kadro

Toplum yararına program kapsamında çalışmak isteyen ve genellikle büyükşehirlerde İŞKUR’un başvurularını bekleyenlerin, çoğunluğu TYP ’in kamu kurumuna eleman aldığından  dolayı, ilerleyen süreçlerde kadro ’ya umudu ile başvuru yaptıkları belirtiliyor. Typ kapsamında ilk iş başı yapan işçileri 4 aralık kamuda çalışan taşeron işçilerinin kadroya geçiş dönemine denk geldiği bilinmektedir. ve maalesef 4 aralıkta sürekli işçi pozisyonuna geçen işçiler ile bayram sevinci yaşayan geçici işçiler (Typ) kadroya alınmamış olduğu bilinmektedir. O zamanın  Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Jülide SARIEROĞLU ‘nun NTV’de yaptığı açıklamada. 8 aylık işkur üzerinden çalışma yapan işçilerin sürekli işçi pozisyonuna geçmemelerinin imkanının olmadığını açıkladığı bilinmekte.

Typ maaşları

Geçici işçi olarak çalışan işçilerin Türkiye genelindeki maaş tablosu ise Asgari ücret olarak bilinmektedir. Geçici olarak ülkemizdeki işsizliği bir nebze azaltmak adına aktif hale gelen toplum yararına programdır. Sadece milli eğitim bakanlığı bünyesindeki okulların açılması ile Güvenlik ve Temizlik işçisi olarak 60 bine yakın işsiz kesim 8 aylık istihdam edilmektedir.

Son 3 ay işsiz olman gerekli

Geçici işçi olarak okullarda güvenlik olmak isteyen kişilere, sosyal medya üzerinden bilinç bilgiler verildiği görülmektedir. Son 3 ay işsiz olman gerektiği hakkında çok sayıda mail almaktayız. Bakanlıkların yapacağı görüşmeler sonrasında belirlenecek olan başvuru şartları henüz netliği kazanmamışken, sosyal medya üzerinde dolanan lafların bir önemi ve inandırıcılığı yoktur.

Typ başvuru

Typ başvuru tarihleri şu anda netlik kazanmamış durumda olsada her sene aynı tarihlerde başvuruyu kabul etmesi. Bu senede aynı tarihler arasında olacagı da kesin olmamak kaydı ile işkur üzerinden aldığımız bilgilerden bir tanesidir. Ekim ayının son günleri ile kasımın ilk haftaları arasında olacağı belirtiliyor.

özel güvenlik haber

özel güvenlik
özel güvenlik haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu