Toplum Yararına Program

Typ bu ülkenin vatandaşı kadro istiyor

Typ – Toplum yararına program kapsamında okullarda çalışan 8 aylık işçiler, bir düzenleme yapılmasını istiyor. Milli eğitim bakanlığı ‘na bağlı olarak çalışan Typ güvenlik ve Typ çalışanları ülkenin bu zor sürecinde işlerini kaybederse iş bulmakta zorlanacaklarını ve ailelerine bakmakta zorluk çekeceklerini belirtiyorlar. 8 aylık bir iş ile ailelerine nasıl bakacaklarını belirten işçiler ile yaptığımı röportajda

Typ güvenlik görevlisi ;

‘’ Typ güvenlik kapsamında okullarda özel güvenlik olarak işe başladım, okul yönetimi ve öğrenciler ile iyi bir şekilde ilerleyişimizin mevcut, buradaki tek sorun 8 aylık bir iş ile kimse ailesine bakamaz ve bu süreçte süreklilik istiyoruz. Bu (Typ) kapsamda yanlışlıklar var ve bunun düzenlenmesi için yetkililerden bir düzenleme bekliyoruz. Biz okullarda görev yapan güvenlik görevlileri 8 ay yani okul acık olduğu dönemde görev yapıyoruz. Sadece öğrenciler için burada değiliz bulunduğumuz kurumunda koruma işini üstleniyoruz. Bu durumda yanlışlığa ise şöyle bakabiliriz, Okul acık olduğu dönemde hırsızdan korunan kurum, okul kapalı olduğu dönemde hırsızdan nasıl korunacak ? Yada KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) çalışanları dönem sonlarında çalışma hayatını sürdürüyor, neden milli eğitim müdürlüğüne bağlı okul çalışanlarının iş akti fesih ediliyor ?

Kamuya 35 yaş şartı var, iş bulamıyoruz ?

Özel sektörde iş bulamayan 35 yaş üstü vatandaşlar, maalesef kamu kurum ve kuruluşlarına girmekte de zorlanıyor, cogu kamu iş ilanları ‘nda 35 yaşı konduğu görülmektedir. Bunun bir örneği ise en son sağlık bakanlığının açmış olduğu ilanda 35 yaş şart olduğu görüldü. Kamu ilanlarında 35 yaş şartının düzenlenmesi gerekmektedir ‘’ DEDİ.

Korona virüs nedeni ile okulların kapatılmasının üzerine Typ kapsamında çalışan işçiler çeşitli kurumlara görevlendirilmişler ve bu virüsün yoğun olduğu dönemlerde, işlerini aksatmadan çalışmalarını sürdürdükleri bilinmektedir.

Typ
Typ

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu