Toplum Yararına Program

Typ çalışanları kamuda kadrolu olmalı

Typ çalışanları – yıllardır mücadele etmesine ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmasına rağmen maalesef bir başarı sağlamamanın üzüntüsü içerisinde. Typ olarak görev yapan kişiler ile aynı kurumda çalışan sürekli işçilerin arasında bir fark olmamasına rağmen kimse typ olarak görev yapanları görmezden gelmeleri çalışan işiler arasında bir eşitsizliğe neden olmakta iken, Avrupa insan haklarına görede eşitlik ilkesine aykırı olduğunu iddia edenlerin söylemleri günden güne çoğaldığı görülmekte. Aynı kurumda aynı işi gören sürekli işçi ve typ işçi diye aynı statüde 2 farklı işçi aynı kurumda çalışmalarını sürdürmekte. Bu durumdan rahatsız olan typ çalışanları çalıştıkları kurumda sürekli işçi olmak istiyor.

Typ çalışanları
Typ çalışanları

Typ çalışanları birlik olmak zorunda mı ?

Typ olarak çeşitli statülerde çalışan işçiler sosyal medya üzerinden birleşmeye devam ettiği görülmektedir. Sosyal medya olan facebook üzerinde takip ettiğimiz kadarıyla typ çalışanları olarak birkaç sayfa, grup gibi yerlerde birleşerek, iş arayan veya typ olarak sürekli işçi statüsüne geçmek adına çeşitli yollar aramaya devam ediyor. Bilindiği üzere geçen yıl okullarda çalışan typ güvenlik ve temizlik işçilerden bir grup oluşturularak ankara ‘da çeşitli siyasi ve bakanlar ile görüşmeler sağlamış ve cogu kurum ve bakandan olumlu söylemler alırken bir gelişme yaşanmamış olduğunu geçtiğimiz dönemlerde yaptığımız haberlerde sizlere duyurmuştuk. Bu sene yeni bir ekip, siyasiler ile görüşme yapacak mı ? bilinmiyor mu ?

Typ çalışanları
Typ çalışanları

Typ çalışanları için İşçi sendikaları vurdum duymaz mı ?

Gecen yıl typ olarak çalışan bir grubun, siyasiler ve çeşitli işçi sendikaları ile görüşmelerinden hiçbir sonuç alamaması hatta sendikaların typ için bir basın açıklaması veya söyleşide bile bulunmaması, çalışanlar arasında bizler kamu kurumda 8 aylık işçi olduğumuz için bizim üzerimizden toplu sözleşme imzalayıp para kazanamadığınız dan dolayı mi sessiz kalıyorsunuz ? söylemlerine neden oluyor.

bizi typ çalışanları facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu