typ işkur

typ çalışanları son dakika süreleri uzadı

typ çalışanları son dakika değişikliğe gidildi. Sağlık bakanlığında görev yapan typ çalışanları için düzenleme gidildi. Resmi gazetede yayınına göre Typ şoför olarak görev yapan 6 aylık geçiçi işçi statüsünde istihdam edilen personellerin süresi uzatıla bilmesi için 27.04.2021 tarihinde madde değişikliğine gidildi.

Bilindiği üzere toplum yararına program kapsamında milli eğitim bakanlığı başta olmak üzere birçok kurumda görev yapan personellerin görev sürelerinin bitmesine sayılı günler kaldı. Sağlık bakanlığında 6 aylık görev yapan Typ personellerinin görev süreleri 9 aya kadar uzatılabilecek.

Typ resmi gazete yayını

Typ resmi gazetede yayınlanan değişiklik aşağıda belirtilmiştir.

27 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazetede Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin geçici 9 uncu maddesine yeni bir fıkra eklenmiştir. Resmi Gazetede yayımlanan ve geçici 9. maddeye eklenen fıkra şu şekildedir:
“(2) Bu madde kapsamında düzenlenen TYP ‘ler 72 nci maddenin birinci fıkrası hükümleri gereğince sözleşmede belirlenen sürenin tamamlanmasıyla sona erer. Ancak ilgili kurumların gerekçeli olarak uzatma talebinde bulunmaları ve gerekçenin uygun bulunması halinde, toplam dokuz ayı aşmamak şartı ile TYP süresi uzatılabilir.”

Düzenlemenin atıfta bulunduğu geçici 9. maddenin birinci fıkrası:
“(1) Yeni korona virüs (Covid-19) salgını süresince, Sağlık Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşları ve bunların taşra teşkilatlarının salgınla mücadele faaliyetlerine ilişkin yürüttükleri kamu hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla şoförlük mesleğine yönelik Toplum Yararına Program düzenlenebilir. Bu şekilde düzenlenecek programlarda 65 inci maddenin birinci fıkrası hükümleri ve dördüncü fıkrasında yer alan belirli bir mesleğe yönelik TYP’lerin değerlendirilmeye alınmayacağına yönelik hüküm uygulanmaz.

Düzenlemenin atıfta bulunduğu 72. maddenin birinci fıkrası
“TYP, sözleşmede belirlenen sürenin tamamlanmasıyla sona erer. Başlangıçta sözleşmede belirlenen TYP süresi sonradan uzatılamaz.

Typ çalışanları son dakika hakkında daha fazla bilgi için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error:

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün