Toplum Yararına Program

Typ güvenlik çalışma süresi bitiyor, Yeni Typ başvuruları ne zaman ?

Toplum yararına program kapsamında milli eğitim bakanlığı bünyesinde olan okullarda çalışan Typ güvenlik, temizlik ve bakım onarım personellerinin haziran ayında çalışma sürelerinin biteceği bilinmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan geçtiğimiz günlerde ulusa seslenişte 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının bittiğini belirtti. Buna göre yeni eğitim ve öğretim yılının Eylül ayında başlayacak. Milli eğitim bakanlığı, çişleri bakanlığı ve çalışma sosyal güvenlik bakanlığının 3’lu protokol ile imzalayarak aydınında Toplum Yararına Program kapsamında milli eğitim bakanlığı bünyesindeki kurumlarda çalıştırılan; Özel güvenlik, Temizlik, Bakım ve onarım işçisi statüsünde geçici işçi statüsünde bir çok işçi istihdam edilmişti

Typ personelleri ‘nin süresi bitiyor

Toplum yararına program kapsamında binlerce çalışan işçinin, haziran ayında geçici iş sözleşmeleri bitecek olması, çalışanlar tarafından üzüntüyle karşılandı. Milli Eğitim bakanlığı yazın telafi eğitimleri yapıp yapmayacağı netlik kazanmamakta bilinmekte. Milli Eğitim bakanlığı ve sağlık bakanlığı ülkemizin bu zor sürecinde typ çalışanlarının süresinin uzatılması istemekte. Pandemi döneminde çeşitli kurumlarda görev yapan, genel olarakta hastanelerde görevlendirilen çalışanlar, sağlık bakanlığı tarafından sürelerinin uzamasını istediği iddia edilmekte.  Diğer taraftan bu zor süreçte işsizliğin yoğun olmasından dolayı Typ çalışanı olarak görev yapan kişilerin üzüntüsü ve iş bulamama telaşı yaşadığı belirtiliyor.  Ve görev sürelerinin uzatılmasını istiyorlar.

Typ başvuru ekranı ne zaman açıklanacak

Okullarda çalışan typ personellerinin haziranda iş sözleşmeleri biterken, cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan Okulların açılacağı tarihide işaret etmişti. Milli Eğitim bakanlığına bağlı olarak kurumlarda çalışmak isteyen özel güvenlik, Temizlik ve bakım onarım personelleri için başvuruların Ağustos ayında yeni alımların gerçekleştirileceği iddia ediliyor.

Typ iş başvuru şartları

typ ilanları na başvuru yapmak için 18 yaşını doldurmuş olmak 19 yaşından gün almış olmak Herhangi bir okula devam etmiyor olmak, Emekli maaşı ya da gelir aylığı almıyor olmak İŞKUR‘a kayıtlı işsiz olmak gerekmektedir.

Typ güvenlik
Typ güvenlik

Typ başvurusuna kaç defa başvuru yapılır

Okullarda görev süresi tanınan toplum yararına programı kapsamındaki personeller Eylül ayında açıklanacak yeni ilanlara başvuru yapabilecekler mi?  typ ikinci kez yararlanmak isteyenler ancak 9 ay senin bittikten sonra 3 ay beklemeleri gerekmektedir. Bu bağlamda Haziran ayında görev süresi tamamlanacak olan personellerin 3 ay süresi Eylül ayında açıklanacak olan okullardaki yeni ilanları başvuru yapabilecektir.  katılımcılar tepeden En fazla 24 ay yararlanabilirler daha önceki dönemlerde 3 kez yararlanmış olanlar tekrar başvuru yapamayacaklar. Mazeretsiz olarak ayrılanlar,  kendi kusurlarını nedeniyle ilişiği kesilenler,  mazeretsiz olarak 3 kez işe gelmeyenler, haklarında bir yaptırım cezası uygulananlar yeniden başvuru yapamayacaklar.

Typ güvenlik
Typ güvenlik

özel güvenlik facebook adresinden bizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu