Toplum Yararına Program

TYP Güvenlik Görevlisi Zanlı iddiası

TYP Güvenlik Görevlisi Zanlı Cıktı

Kiraz’da yaşanan istismar olayında 27 yaşında olan zanlı B.K.’nin 13 yaşında olan kız çocuğuyla mesajlaştıkları iddiasıyla kendini müdafaa ettiği meydana çıktı.

Aile ise çocuğun tek telefonunun bile olmadığını ifade etti. İzmir’in Kiraz kazasında gerçekleşen istismar olayıyla alakalı tutuksuz yargılanan 27 yaşında olan B.K.’nin suçüstü olayında, zanlı B.K.’nin çocuk araçtan inmek arzuladığı durumda inmesine destur vermediğini hasbelkader gören tek esnafın jandarmaya haber vermesiyle gerçekleştiği iddia ediliyor.

Görgü tanığının ifadelerine başvurulup başvurulmadığı ise bilinmiyor. Ayrıca okul güvenlik görevlisi olarak gayret gösteren zanlı B.K.’nin ifadesinde zorla alıkoyma olmadığını, 13 yaşında olan çocukla mesajlaştığını iddia ettiği haber edinildi. Bunun üstüne jandarma çocuğun hanedeki bilgisayarına el koyarak araştırma başlattı.


Ancak iddia edildiğinin aksine bu tür tek malumat bulunamadı. Öte yandan baba H.İ.K. çocuğunun telefonunun olmadığını ifade etti.

Baba H.İ.K., mevzu ile ilgili yaptığı izahta, “Benim çocuğumun tek telefonu bile yok. Büyük kızım üniversiteyi kazanınca aldım telefonu. Bu yaştaki çocuğa telefon almam esasen. Evdeki bilgisayarı da alıp incelediler.
Bir şey çıkmadı. Aklanmak için minik çocuğu karalıyorlar” diye konuştu. Tüm iddialara karşı davadan vazgeçmeyeceklerini söyleyen baba, “Kızımın psikolojisi bozuldu. Yeni yeni kendisine geliyor.


Biz bu yaşananlara karşı maç etmekte kararlıyız” dedi. Çocuğun ablası ise istismar zanlısı şahsın ifade için adliyede yer aldığı sırada sebep orada olduğunu soranlara, ihale için orada olduğunu söylediğini aktararak, “Ortaya çıktığında ise ben haneye bırakacaktım diyor. Madem haneye bırakacaktın, niçin bırakmadın” diyerek reaksiyon işaret ediyor.

CHP KİRAZ KADIN KOLLARI: ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Öte yandan aileye takviye ziyaretleri de devam ediyor. Bornova Bayan Dayanışma Derneği Mensuplarının yanında Cumhuriyet Halk Partisi Kiraz Kaza Bayan Kolları azaları de aileyi ziyaret etti. Burada gazetemize izahlarda tespit edilen Kaza Bayan Kolları Başkanı Aysun Serenlim, vakası şiddetle kınadıklarını söyleyerek, “Ben de tek anneyim iki evladım var, hepimiz yönünden kabul edilemez tek hadise.

Ailenin yanındayız. Neye gereksinimleri varsa takviye olmaya hazırız. Biz de vakanın takipçisi olacağız” diye konuştu. Olayın örtbas edilmek istendiği iddialarını sorduğumuz Serenlim, “Belediye başkanımızın bu vakası örtbas etme mevzusunu ben de medyadan işittim.


Onun için de defa üzüldüm. Sonuçta o da tek anne ve bayan. Yani sebep yaklaşılabileceğini henüz iyi bilmesi gerekliliğini tahmin ediyorum. Ayrıca belediye başkanı zanlının annesinin işçisi olması, bundan dolayı vakası örtbas etmek istemiş olabileceklerini de tahmin ediyorum. Siyasi saiklerle davranmış olabilirler.


Şahıs henüz evvel Kiraz belediyesinin birkaç biriminde çalıştı, Kor Otel’de, Hisar tepe Restaurant ’ta çalıştı, ardından da İŞKUR üstünden güvenlik olarak alındı. Açıkçası biz de AKP’li olduğundan dolayı üzerinin örtülmek istendiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM SİSTEMİ BELİRLEYİCİ

Kiraz’ın çocuk yaşta evlendirmeler, zorla alı koymalar, istismar vakalarıyla anılır olmasının sebebini daha fazla eğitim sisteminden kaynaklandığını söyleyen Serenlim, “Köylerde okullarımız vardı, öğretmenlerimiz vardı.
Köy okulları kapatıldı, bundan sonra imamlar misyon yapıyor okullarda.  8 senelik eğitimden kaynaklı kapatıldı okullar.

Taşımalı eğitimler başladı. Öğretmen aydındır, aileyi bilinçlendirir, öğrenciyi bilinçlendirir.Öğretmen olmayınca öğrenciler köreldi, toplum geriledi. Bu tarz hadiseler yaşandığında ise anne babalar bundan sonra bişi yapamaz oldu. Çünkü siyasiler döneme giriyor, yetki sahibi şahıslar aracı oluyor, aileler baskı görüyor, parayla susturulmaya çalışılıyor.

Kiraz’da senelerdir biz bu meselesi yaşıyoruz. 
Yeni yaşanan bişi değil. Çocuk yaşta izdivaç ettirme ve istismar vakaları var. Temel sebebinin bu olduğunu düşünüyoruz” dedi. Kadınlara bu olaya duyarlı olmaları çağrısı yapmış Serendi, “Bir anne ve bayan olarak duyarlı olsunlar, hiçbir şeye göz yummasınlar.

O benim dostum o benim arkadaşım diyerek göz yummasınlar.
Ayrıca sivil toplum kuruluşlarına da çağrımız var, sebep Kiraz’da bu tip hadiseler yaşanıyor diye araştırsınlar.
Önlem alınsın” diye konuştu.

TYP Güvenlik Görevlisi

özel güvenlik

evrensel özel güvenlik haber – TYP Güvenlik Görevlisi

TYP Güvenlik Görevlisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu