Toplum Yararına Program

Typ güvenlik personellerine kadro verilmeli

Typ güvenlik – İşkur üzerinden 8 aylık işçi statüsünde çalışan özel güvenlik görevlileri yıllardır kadro almak için çaba sarf ettikleri bilinmektedir. Ve bu mücadelerine son günlerine kadar devam ettirdikleri bilinmektedir. Cumhuriyet halk partisi Artvin milletvekili uğur bayraktutan, işkur üzerinden typ kapsamında çalışan özel güvenlik görevlilerine kadro verilmesi gerektiğini belirtti. Ve typ güvenlik görevlilerinin sorununu meclise taşıdı.

Bayraktutan şu ifadeleri kullandı:


TYP kapsamında İŞKUR’a bağlı olarak devlet okullarında çalışan güvenlik görevlileri, iş yerinde süreklilik talep etmektedirler. Her yeni eğitim öğretim yılının başında İŞKUR ‘a başvuran özel güvenlikçiler yaptıkları başvuruların ardından kura, mülakat gibi aşamalardan geçerek geçici süreli olarak okullarda göreve başlamaktadırlar. Haziran ayının sonuna gelindiğindeyse ilgili personel TYP ‘de bulunan zaman sınırı kuralı nedeniyle çalıştıkları iş yerinden ayrılmak zorunda kalmaktadır. Ayrıca, ilgili personel, haziran ayında işten çıkarıldıktan sonra belli bir süre işsiz kaldıkları ve bu süreçte şartları sağlayamadıkları için işsizlik ödeneğinden de yararlanamamaktadır. 

TYP kapsamında istihdam edilen personel işçi sayılmadıkları için İş Kanunu ‘ndan doğan hiçbir hakka sahip değildir; kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, sendikalaşma hakkı, sosyal yardımlardan faydalanma gibi haklardan mahrum kalmaktadır. Binlerce öğrencinin okuduğu kurumlarda dikkatli davranmak ve onlara gelebilecek zararları hızlıca ortadan kaldırmak açısından güvenlik görevlilerinin sürekliliği çok önemli bir husustur.

Typ güvenlik
Typ güvenlik

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu