Toplum Yararına Program

Typ güvenlik süreklilik istiyor

Typ güvenlikToplum Yararına Poroğram (TYP) kapsamında İŞKUR ’a bağlı olarak devlet okullarında çalıştırılan güvenlik görevlileri her yıl kura ve mülakatla işe alınmakta ve 8 ayın sonunda Haziran işsiz kalmaktadırlar. Bu proğramın sonunda şartları yerine getiremediklerinden işsizlik ödeneğinden de yararlanamamaktadırlar. Typ güvenlik görevlileri işçi sayılmadıkları için iş kanunundan doğan hiç bir hakka sahip olmayan güvenlik görevlileri Kıdem tazminat, ihbar tazminatı, sendikalaşma haklarından yararlanamamaktadırlar.

Typ güvenlik

TYP güvenlik görevlilerinin 3 ay sigortaları yatırılmıyor. En fazla bu kapsamda 8 aylık sürelerle 3 kez görevlendirildikten sonra 24 ay süreyi dolduranlar hiç bir şekilde bir daha görevlendirilmemektedir. Binlerce öğrencilerin okuduğu okullarda çalışan güvenlik görevlileri okullarda savunmasız çocuklarımıza dışarıdan gelen tehditlere karşı canla başla mücadele etmektedir. Bu mücadele sonrası 8 ay çalıştıktan sonra işsiz kalmaktadırlar yeni dönemde başka okula verilmekte ve o bölgeyi yeniden tanımak zorunda kalmaktadır.

Toplum yararına proje kapsamında çalışan güvenlikler ilk önce 7000 kişilik facebook grubu kurmuşlar geçtiğimiz günlerde Telegram uygulamasında oluşturdukları TYP MEB Güvenlik görevlileri gurubunda bir araya gelerek sorunlarını ve isteklerini yetkili mercilere duyurmak için harekete geçmişlerdir.

Corona virüs nedeniyle okullar kapalı olduğundan güvenlik görevlileri Valilik oluru ile hastanelere, pandemi merkezlerinde, Ptt önlerinde, semt pazarlarında, Kyk yurtlarında, banka önünde karantinaya giren binalara,  yol devriyelerine, parklara, vefa destek gruplarında görev almaktadırlar.  Corona virüsü nedeniyle 30 bin TYP güvenlik görevlisi Haziran’da işsiz kalacaklardır. Bir ekmeğe muhtaç olacaklardır. Bu uygulama tamamen yanlış bir uygulamadır okulların güvenliğini okulların kapalı olsa bile güvenliğe ihtiyacı vardır. Her türlü hırsızlıkları, yangınları sabotajların oluşmasını önlemek amacıyla sürekli olması gerekmektedir.

TYP’Lİ GÜVENLİKLERİN SORUNLARINA ÇÖZÜM BULUNMALI.

TYP’li Özel Güvenlik Görevlileri sürekli iş İstiyor !!

Geçmişte CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İŞKUR aracılığı ile TYP kapsamında işe alınan özel güvenlik görevlilerinin sorunlarını TBMM gündemine taşımıştı. Uğur Bayraktutan; Toplum Yararına Programlar kapsamında İŞKUR vasıtasıyla okullarda göreve başlatılan özel güvenlik görevlilerinin işçi sayılmadıkları için hiç bir hakka sahip olamadıklarını;  kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, sendikalaşma hakkı ve sosyal yardımlardan mahrum kaldıklarını söyleyen Artvin Milletvekili, bu personelin kalıcı olarak istihdam edilmesinin binlerce öğrencinin okuduğu kurumlarda oluşabilecek güvenlik sorununun da ortadan kaldırılması hususunda büyük fayda sağlayacağını belirtmişti.

TYP kapsamında çalışan 30 Bin güvenlik görevlilerini Güvenlik sendikaları aidat alamadıkları, üye yapamadıkları için GÖRMEZDEN GELMEKTEDİRLER. Sorunlarına Çözüm Arayan TYPli güvenlik Görevlileri kendilerine Kimsenin sahip çıkmadığını belirttiler.

Özel güvenlik Haber Olarak Çocuklarımızı emanet Ettiğimiz Bu Güvenlik Görevlisi Arkadaşlarımızın Yanlarında olacağımızı Sorunlarını dile getirmeye devam edeceğimizi belirtiriz.

Typ güvenlik
Typ güvenlik

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Tek isteğimiz alıştığımız severek yaptığımız işimizi sürekli yapmak işten çıkmak istemiyoruz okul güvenlikleri süreklilik istiyor #typliokulgüvenliklerisüreklilikistiyor

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu