Toplum Yararına Program

Typ güvenlik ve temizlik personeli için soru önergesi verildi

Typ güvenlik ve temizlik görevlileri için hakkında öneri verildi. 2017 yılında Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğine eklenen geçici bir maddeyle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarının güvenliğinin sağlanmasına yönelik Toplum Yararına Program (TYP) uygulaması yapılabileceği hükmü getirilmiştir.

Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında görev yapan personeller ile ilgili olarak Gelecek Partisi; 24 aydan fazla çalışamayan Koruma ve Güvenlik Görevlileri ile ilgili bir öneri de bulundu.

Konu ile ilgili olarak Gelecek Partisi; “Gerek okullarımızın ve öğrencilerimizin güvenliklerinin sağlanabilmesi gerekse güvenlik görevlilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için tüm Toplum Yararına Programlar kapsamında çalışan okul güvenlik görevlileri sözleşmeli personel olarak istihdam edilmelidir” önerisinde bulundu.

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında görev yapan 30 bin özel güvenlik görevlisi bulunmaktadır. Bu yıl TYP programında çalışan özel güvenlikler Kovid-19 salgınından kaynaklı okulların tatil olması nedeniyle, bulundukları illerin valiliklerinden gelen resmi yazı ile sosyal vefa destek grupları, hastaneler, semt pazarları, karantina yurtları, postaneler ve daha birçok kamusal alanda aktif olarak görev almışlar, devletine ve milletine bu süreçte destek olmuşlardır.

TYP kapsamında; İşkur’a bağlı olarak asgari ücretle haftada 45 saat çalışmalarına rağmen, yemek, yol ücreti gibi sosyal haklardan yararlanamamaktadırlar. Çalıştıkları süre bir yıldan az olduğu ve işçi statüsünde olmadıkları için kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı gibi haklarından da mahrum olmaktadırlar.

TYP kapsamındaki bir güvenlik görevlisi en fazla 24 ay çalışabilmektedir. Bu sınırlama nedeniyle her eğitim-öğretim döneminde 8’er ay olmak üzere en fazla 3 eğitim-öğretim yılı çalışabilmektedir. Bu süre dolduktan sonra bir kez daha Toplum Yararına Programa başvuramamaktadır.

Bütün bunlara ilave olarak, her yeni eğitim-öğretim yılının başlangıcında İşkur’a başvuran TYP kapsamındaki güvenlik görevlileri, her defasında kura, mülakat gibi aşamalardan geçmekte ve geçici süreli olarak okullarda göreve başlamaktadır. Okula alışan, öğrenci-öğretmen ve velileri tanıyan güvenlik görevlileri ertesi yıl yer değişiminde motivasyon kaybı yaşamaktadır. Çalıştığı okulu, fiziki çevreyi tanıyan, riskleri öğrenen, öğrenci ve velilerle bağ kuran güvenlik personeli, her yıl işe alınma sürecini yeniden yaşamakta ve 3 yılın sonunda tecrübeli hale geldikten sonra ise yeniden aynı görevde program kapsamında çalışamamaktadırlar.

Gelinen bu süreçte “Toplum Yararına Programlar kapsamında çalışan okul güvenlik görevlileri sözleşmeli personel olarak istihdam edilmelidir” önerisi önem arz etmektedir.

Typ güvenlik için özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı