Toplum Yararına Program

Typ güvenlik ve temizlik uzatacak mı

Typ güvenlik – Türkiye millet meclisi ‘nden geçen karara göre eğitimde yaz telafisi olacağı belli oldu. İlköğretim, orta öğretim ile üniversitelerde yazın eğitimlerin devam edebilecek. Öğretmen ve MEB personellerinin tatili kısalabilecek. Bu şartlar TBMM geçmesi ile gözler Typ personellerinin sürelerinin uzatmayıp uzamayacağı merak konusu oldu.  TBMM geçen yasaya göre milli eğitim bakanlığı ile yüksek öğrenim kurumlarına bağlı üniversitede yaz telafısı verilebilecek.

Okullara yaz telafisi  TBMM geçti

Korona virüs nedeni ile okulların uzaktan eğitim sistemine geçmiş ve devam ediyor.  Telafi eğitimlere hazırlık olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinden bir yasa kabul edildi. Milli Eğitim Temel Kanunundaki Yapılan düzenlemeye göre öğretmenlerin izin ve tatillerinde düzenleme yapılarak, yaz tatilinde aralıksız 2 ay izinli olabilecek. 2 aylık izin sürelerinden kalan tatil sürelerinde mesleki çalışmalara katılmakla yükümlü olacaklar.

Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin salgın hastalık gibi durumlarda yapılamaması nedeniyle uygulanacak olan telafi programlarında ders içinde tamamlanamadığı durumlarda yaz tatilinde eğitim ve öğretimler nedeniyle öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Öğretmenler telafi eğitimlerde izinleri bir aydan daha az olamayacak.

TYP ÇALIŞANLARIN DURUMU NE OLACAK

Milli Eğitim Okullarına geçtiğimiz eğitim ve öğretim dönemi başında alımları gerçekleştirilen 30 binden fazla güvenlik görevlileri, temizlik görevlisi, bakım ve onarım görevlisi kadrosunda çalışanların görev süreleri eğitim ve öğretim dönemi ile birlikte tamamlanacak. Yazın telafi eğitimlerin yapılacak olması ile bu görevlilerin de görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı ya da yeni bir TYp alımı yapılıp yapılmayacağı merak edilmektedir. TYP kadrosundaki çalışanlar da görev süresini daimi olmasını istemektedirler. 

Typ güvenlik
Typ güvenlik

ÖZEL GÜVENLİK FACEBOOK SAYFASINDAN BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı