Toplum Yararına Program

Typ kadro bekleyişi sürüyor

Typ kadro bekleyişi sürüyor

Typ (Toplum Yararına Program) kadro için bekleyişi devam ederken, TBMM sunulan genelgede hala bir ses soluk çıkmaması typ kadro bekleyen işçilerin umudunu yitirmesine neden oluyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında typ kapsamında 8 aylık işçi olarak çalışan ve 8 aylık iş akdinin sonrasında işe döneceği belli olmayan ve tekrar mülakata veya kura ile seçileceğini bekleyen işçiler süreklilik isteklerini belirtiyor. Bu kapsamda milli eğitim bakanlığında çalışan yaklaşık 20 bin özel güvenlik ve 40 bine yakın temizlik ve benzer işlerde çalışanlar süreklilik isteyerek bizlerde her sene iş kaygısına girmek istemiyoruz dediler. TBMM verilmiş olan genelge bulunmaktadır.

Geçici işçi için TBMM verilen genelgede ses yok

Cumhuriyet Halk partisi ve iyi parti ortak olan olarak TBMM verilen ve geçici işçi statüsünde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan isçilerin sürekli işçi pozisyonlarına geçirilmeleri gerektiğini anlatan genelgeden bir haber yok. Milli eğitim bakanlığı üzerinden çalışan typ işçileri 6 ayın 25 ‘inde iş süreleri dolacak ve işçilerin en çok umut ettikleri ise verilen genelgenin iş akitlerinin bitmesinden önce mecliste görüşülmesi ve Cumhurbaşkanı tarafından onanması ile iş kaygısından kurtulmak. 8 aylık iş üzerinden çalışan işçiler ülkenin ekonomik durumu gözler onundeyken bu şartlarda çalışan kişilerin aileleri iyi yaşamasının çok zor oldu ve bizlerinde iş hayatlarında 8 ayda bir korku yaşamak istemediklerini belirtiyorlar.

Okul yönetimi ve milli eğitim müdürlükleri memnun

Çalıştıkları okul yönetimlerinin ve bağlı bulundukları milli eğitim müdürlüklerinin typ işçi statüsünde çalışan typ özel güvenlik ve typ temizlik işçilerinde memnun olduklarını iddia eden işçiler bizler sürekli işçi olarak çalıştığımız kurumlarda devamlı olarak iş hayatimizi sürdürmek istiyoruz diyerek sistemlerini ve arzularını çeşitli üst düzey siyasilere anlatmaya çalışıyorlar. Geçen sene typ olarak çalışan işçilerinde TBMM ve çeşitli siyasiler ile görüşmesi bir sonuç vermezken, bu sene CHP ve İYİ Parti’nin verdiği önerge den umutlarının çok olduğunu ve önümüzdeki İstanbul seçimlerinden önce hükümetin bu konuda bir görüş belirterek typ kapsamında çalışan işçilere süreklilik vereceklerini umut ediyorlar.

özel güvenlik

özel güvenlik haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu