typ işkur

Typ nedir, işkur typ başvuru nasıl yapılır

Typ nedir, işkur typ başvuru nasıl yapılır sorusu son dönemlerde en çok sorulan konulardan biri oldu. TYP ‘nın açılımı Toplum yararına program demektir. Kamu kurum ve kuruluşları işkur üzerinden typ personeli alarak kamuda süreli şekilde çalışma yaptırmakta. Genel okullara okullarda güvenlik ve temizlik personeli olarak istihdam edilmektedir. Okulların açık olduğu dönemlerde işkur üzerinden yaklaşık 100 ile 120 bin kişi typ kapsamında istihdam edilmektedir.

İşkur typ başvuru nasıl yapılır

İşkur typ başvuru Türkiye iş kurumu (işkur) aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ve birçok kurumda süreli şekilde çalışmak isteyen vatandaşlar Türkiye iş kurumu ’nun ilanı yayına girdikten sonra başvuru gerçekleştirebilmektedir. İşkur typ başvurusunun güzel tarafı yaş şartı aranmamaktadır. 18 yaşını doldurmuş ve haneye giren ücret asgari ücretin 1,5 katını geçmediği takdirde herkes başvuru yapabilmektedir.

Typ nedir
Typ nedir

Typ kadro sorunu

Typ kadro konusunda çalışanları sosyal medya üzerinden birleşerek çalıştıkları kurumlarda sürekli işçi olmak için çaba sarf ettikleri bilinmektedir. Yaklaşık 2 yıldır toplum yararına program kapsamında çalışanlar meclise ve siyasi partiler ile görüşerek typ kadro istediğini dile getiriyor. Yaklaşık 2 yıldır çeşitli siyasiler ile mücadele çağrı yapmasına rağmen şimdiye kadar bir sonuç alınamadı gözlenmektedir. Okullarda güvenlik görevlileri en son olarak 2 ay öncesinde sosyal medya üzerinden birleşen bir ekip Ankara ‘da siyasiler ve bazı STK’lar ile bir araya geldi. Pandemi dolayısıyla gündemde fazla yer bulmadığı görülmekte.

Typ nedir sorusu hakkında daha fazla bilgi için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: