Toplum Yararına Program

Typ personelleri süreklilik istiyor

Typ personelleri süreklilik istiyor

Typ (Toplum Yararına Program) kapsamında çalışan işçiler, çalıştıkları kurumlarda devamlılık istediklerini belirtiliyorlar. Son dönemde devlet okullarında Typ güvenlik ve Typ Temizlik işleri için çok sayıda personel alınmasının ardından kurada ismi çıkan ve çalışmaya başlayan taşeron işçilerin umudu bu sene Typ personellerine devamlılık olması ve çalıştıkları kurumlarda sürekli çalışma fırsatı yakalamak olduğu belirtiliyor. Türkiye genelinde Typ kapsamında çalışan işçilerin toplamının yaklaşık 60 bine yaklaştığı ve bunların çeşitli kurumlarda iş hayatlarını 8 aylık süre ile gerçekleştirmektedirler.

Kamu kurumlarında taşeron kalmamasından dolayı umutlular

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerinin tamamının geçtiğimiz yıllarda bulundukları kurumun bünyesine cumhurbaşkanının talimatı ile geçmesi ile, Kurumlarda çalışanların umutları ise cumhurbaşkanı veya meclisten çıkacak kanun ile sürekliliğe geçeceklerini bekledikleri bunun için çaba sarf ettikleri belirtiliyor.

Typ süreklilik için birlik oluyorlar

Toplum yararı programı ‘nda çeşitli kurumlarda çalışan taşeron işçileri, süreklilik kazanmak adına sosyal medya platformlarında bir araya gelerek bilgi alışverişi yaptıkları ve içlerinden bir grup oluşturarak, Ankara ‘da çeşitli politikacıları ve bakanları ziyaret ederek sürekli işçilik adına görüşmeler yapacakları belirtiliyor. Geçtiğimiz yıllarda da böyle bir çalışma yapan Typ çalışanları bir sonuç alamamışlardı. Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruşlarındaki taşeron işçiler kadro aldığı dönemde Typ çalışanları sırf işkur üzerinden çalıştıklarından dolayı kadroya tabi olamamış ve çok mücadele etmelerine rağmen hiçbir sonuç alamamışlardı. Çeşitli siyasi ve bakanlarla randevu talep alıp görüşmeler yapmalarına rağmen Ak parti yönetiminden taleplerine bir karşılık gelmemişti.

Typ personelleri işçi sendikalarına gitmeyecekler

Gecen yıl Ankara ya giderek süreklilik için mücadele ekip sendikalardan istenilen beklentiyi görmemeleri ve sendikaların bir çalışma yapmamasının ardından, bu sene oluşturmaya çalışan grubun hiçbir sendika ile görüşmeden mücadelelerini gerçekleştirecekleri belirtiliyor.

özel güvenlik
özel güvenlik haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu