Toplum Yararına Program

Typ sigorta şartı esnetildi mi ?

Typ sigorta şartı esnetilip esnetilmediği hakkında yetkililerden bir ses çıkmazken. Bazı haber siteleri haberler yapmaya başladı. Özel güvenlik haber (ogghaber) olarak yaptığımız araştırmada bir haber sitesi geçen yıl görev yapmış kişilerin bu sene tekrar başvuru gerçekleştirebileceği hakkında bir haberi ele aldığı görülüyor.

Typ güvenlik ve temizlik covid-19 canla başla görev yaptılar

Toplum yararına program kapsamında 8 aylık okullarda çalışma yürüten okul güvenlik ve temizlik işçileri 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında görev yapmaları esnasında, dünyanın ve ülkemizin başına bela olan covid-19 salgını ortasında kaldıkları bilinmekte. O dönemde salgı nedeni ile okulların kapatılması sonucunda, salgının yayılmaması için gerek duyulan bölgelere valilikler aracılığı ile görevlendirme yapılmıştı. Görev verilen bölgelerde, cesurca görevlerini aksatmadan yapan typ işçileri ’nin cogu 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının erken açılmasından dolayı başvuru gerçekleştirememekteler.

Typ başvurusu gerçekleştirmek isteyen vatandaşların bilindiği üzere geçmiş 3 ay içerisinde sigortasız olmaması gerekmektedir. Bu yıl salgından dolayı typ başvuruları ‘nın erken açılması ile yaklaşık 90 bine yakın geçen sene görev yapan kişiler mağduriyet yaşamakta. Bimer aracılığı ile milli eğitim bakanlığına 3 aylık sigorta şartının esnetilmesini isteyen kişilere bakanlık tarafından henüz cevap verilmezken. Bir internet haber sitesi geçen yıl görev yapan personellerin bu yıl tekrar başvurularını gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Maksat istihdam iddia etti

İnternet haber sitesi olarak bilgilendirme yapan maksat istihdam com sitesi, geçtiğimiz dönem typ olarak çalışan personellerin bu yıl tekrar başvuru yapacaklarını iddia etti. Hükümet ve bakanlıktan bir cevap ve öneri gelmezken internet sitesinin haberine göre ‘’milli eğitim bakanı Ziya SELCUK, geçtiğimiz dönemde Typ olarak çalışmış personelin bu dönemde (2020-2021) yılındaki alımlarda da başvurularını gerçekleştirebileceklerini belirtti.

Typ sigorta şartı

Typ sigorta şartı için özel güvenlik facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu