Özel Güvenlik

Yargıtay özel güvenlik olmayan kişiyi, ögg gibi çalıştıran şirkete cezayı onadı.

Yargıtay özel güvenlik görevlisi olmadığı halde, projelerde özel güvenlik görevlisi gibi çalıştıran şirkete cezasını onadı.  Yargıtay 19. Ceza dairesi, özel güvenlik görevlisi olmadığı halde özel güvenlik görevlisi gibi çalıştıran bir şirketin yerel mahkeme tarafından şirket çalışma iznini iptal davasını onadı.

Emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik denetleme başkanlığı İstanbul ilinde yapılan denetimlerinde, özel güvenlik görevlisi olarak çalışma izni belgesi bulunmayan A.E bir yapı firmasında özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığını tespit etti. Ayrıca firmanın iznin belgesi yapı firmasında güvenlik hizmeti verdiği belirlendi. Bunun üzerine güvenlik görevlisi olarak çalışan kişinin şirkete dava açıldı.

Özel güvenlik şirket sahibi bilgisinin olmadığını  beyan etti.

İstanbul 48. Asliye ceza mahkemesindeki davada şirket sahibi olan M.C.D şirketi hakkında söylemleri kabul etmedi. Yapı firmasında özel güvenlik olarak çalışan A.E ‘nin tesis yönetimi ve danışmanlık şirketinin personeli olduğunu savundu. M.C.D ismi gecen firmada danışman olarak görevlendirildiğini, ancak bilgisi dışında özel güvenlik görevlisi olarak firmada görevlendirildiğini belirtti.

Özel güvenlik görevlisi tanık oldu

Firmada çalışan özel güvenlik görevlisi olarak çalışan kişi mahkemede tanıklık yaptı ve: A.E 2012 yılında şirkete ‘’danışman elemanı’’ olarak girdiğini, bir hafta gibi bir süre sonrasında çalışma izni bulunmamasına rağmen özel güvenlik görevlisi olarak çalıştırılmaya devam ettiğini iddia etti. Denetleme geldiğinde kendinin özel güvenlik görevlisi olarak çalışmadıgınıda söylenmesi gerektiğini belirtmişler.  

İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un ilgili maddesi uyarınca çalışma izni verilmeyen kişileri, özel güvenlik görevlisi olarak istihdam etme suçunu işlediği sabit görülen M.C.D. hakkında 2 ay 15 hapis cezası verdi.

Yargıtay özel güvenlik
Yargıtay özel güvenlik

Mahkeme ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun “Bir kamu kurumunun verdiği izne dayalı olarak faaliyette bulunan özel hukuk tüzel kişisinin, organ veya temsilcilerinin iştirakiyle ve bu iznin verdiği yetkinin kötüye kullanılması suretiyle tüzel kişi yararına işlenen kasıtlı suçlardan mahkumiyet halinde iznin iptaline karar verilir.” hükmünü içeren 60/1 maddesi uyarınca söz konusu özel güvenlik şirketinin, çalışma izninin iptal edilmesini kararlaştırdı.

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 19. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin şirketin çalışma iznini iptal eden kararını onadı, sanık M.C.D. hakkındaki hükmü de eksik inceleme gerekçesiyle bozdu.

Bu kararla, çalışma izni bulunmayan kişileri, özel güvenlik görevlisi olarak çalıştırarak kazanç elde eden şirketlerin izinlerinin iptal edilmesinin önü açıldı.

Yargıtay özel güvenlik için özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu