Özel Güvenlik

yeni özel güvenlik kıyafetleri ne zaman onaylanacak ?

Yeni özel güvenlik kıyafetleriözel güvenlik sektöründe çalışan güvenlik görevlileri ‘nin en çok merakla beklediği tek tip kıyafet tartışmaları ve beklentileri içinde olan çok sayıda kişi ‘nin olduğu bilinmektedir. Dünya ‘nın adeta başına bela olan ve ülkemizde de sıkça vaka sayısına rastlanmasına neden olan corona virüs nedeni ile, ülkemizin neredeyse tüm kurum ve kuruluşları bu yayın virüs ile mücadele içine girdiği bilinmektedir. Girdiği ülkede adeta hayatı durduran virüs sebebi ile güvenlik görevlileri ’nin beklemekte olduğu yeni tip güvenlik elbisesi askıya mı alındı bilinmezken, bir açıklamada gelmemekte.

Kamuda özel güvenlik beklentileri

kamuda özel güvenlik – Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin beklentileri arasında en çok tek tip kıyafet ve maaş düzenlemesi olduğu bilinmekte. kamuda özel güvenlik sürekli işçi (kadro)’ya geçtikten sonra özlük hakları ve maaşların artış beklediği bilinmekte. Büyükşehirlerde çalışan kurum çalışanının maaşında eksilme olurken, Anadolu ve doğu gibi bölgelerde genel olarak asgari ücret üzerinde çalışan kamu çalışanlarının ücretlerinde (ikramiye, tediye) bir nebzede iyileştirme olduğu bilinmekte. Kamu güvenlik görevlilerinin bu iki madde ’nin (kıyafet ve maaş) düzenlenmesini bekliyor.

Özel Güvenlik Kıyafetleri

özel güvenlik kıyafetleriGüvenlik iş sendikası ’nin en çok gündeme getirdiği özel güvenlik kıyafetleri sektörümüze ne gibi bir katkısı olacak bilinmezken bitmesi, korona nedeni ile biraz askıya gireceği iddia ediliyor.  En son olarak iç işleri bakanlığının bitirip sektörde gösterime sunduğu ve yeni özel güvenlik kıyafetleri ‘nin üzerinde bulunacak logoyu tanıtıma çıkarttı. Cogu kişi tarafından beğenilirken, kamuda çalışan güvenlik görevlileri ‘nin logo üzerinden özel yazmasını istemediğini dile getiriyor. Sürekli işçi statüsüne geçen işçilerin geneli ‘’biz kadroya geçtik özel değiliz’’ gibi söylemlerinin son dönemde sıkça arttığı görülmekte olsada. Kamu kurum ve kuruluşlarından çalışan ögg ‘lerin özel ibaresini kullanmaması için 5188 sayılı kanunun tamamen değiştirilmesi gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

TYP özel güvenlik son dakika

Typ özel güvenlik son dakika Toplum yararına program kapsamında okullarda 8 aylık süreli olarak çalışan typ özel güvenlik görevlileri ‘de tek tip kıyafet yürürlüğe girmesiyle ile bu kıyafetten yararlanacağı iddia ediliyor. Çalıştıkları kurum devlete bağlı kamu kurumu olduğundan dolayı kamudaki özel güvenlik görevlileri tek tip kıyafet giymek zorunda kalacak, bu nedenle typ güvenlik görevlilerde bundan yararlanacağı belirtiliyor. Son dönemde typ olarak çalışan temizlik ve güvenlik görevlilerinin süreklilik için mücadelesi ’nin olumlu sonuçlanması halinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçiler ile aynı haklara da sahip olacakları bilinmektedir.  

Güvenlik kıyafet onayı

Güvenlik kıyafet düzenlemesi bilindiği üzere içişleri bakanlığı tarafından dizayn ve onay verilmektedir. Cogu özel güvenlik şirketi kıyafet onayı için gerekli evrak ve özel güvenlik elbiseleri örneklerini içişleri bakanlığına götürerek onay almaktadır. İçişleri bakanlığı ve özel güvenlik şube ’nin ortak çalışması neticesinde kıyafet düzenlemesi gerçekleştirilmektedir. Kamu kurumunda çalışanların beklediği ögg tek tip kıyafet onayı da içişleri bakanlığı tarafından işleme anılacaktır.

Özel Güvenlik ve Koruma Haberleri

Özel Güvenlik sektörünün son yıllarda hızlı bir şekilde artış göstermesini sonucunda özel güvenlik ve koruma haberleri yayını yapan sitelerin yoğunluğu gözlerden kaçmamaktadır. Arama motorları üzerinden bu siteler incelendiğinde, genel olarak özel güvenlik şirketlerine bağlı siteler ortaya çıkarken, bunların içinde birkaç site ise özel güvenlik haber platformu şeklinde hizmet verdiği görülmektedir. Bu sitelerin bir cogu sektör üzerinde faaliyet yürüten özel güvenlik sendikalarına rant sağlamak üzerine kurulduğu bilinmektedir. Maddi destek almak için sendikaların taraflı haberlerini yapan siteler, genel olarak özel güvenlik görevlilerini taraflı olarak yönlendirmeye çalışmakta da olduğu iddia ediliyor.

Özel güvenlik kışlık kıyafet ne zaman giyilir

Özel güvenlik kışlık kıyafet Gerek kamu kurum ve kuruluşunda gerekse özel sektörde çalışan özel güvenlik görevlileri ’nin kıyafet yönetmeliği genel olarak aynı şekilde dağıtıldığı bilinir. 6 aylık olarak elbiseler tedarik edilmektedir. Yazlık ve kışlık olarak çalışan personellere temin edilmektedir. Sürekli işçi statüsünde çalışan kamu özel güvenlik görevlilerine çalıştığı kurum temin ederken, özel sektörde çalışan özel güvenlik görevlileri için ise bağlı bulundukları şirketler temin etmekle mükelleftir. Elbise ücreti istenmesi yasaktır ve çalıştırılan güvenlik görevlisi ’nin gerekli Özel Güvenlik teçhizat ve elbisesi ’ni temin edilmesi,  bağlı bulunduğu birim üstlenir. Kışlık özel güvenlik kıyafetleri genellikle 11 ay gibi verilir ve yazlık kıyafetlerin verilmesi ise 5.ci ay veya 6.ci ay gibi olmaktadır.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error:

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün