özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik kaç yaşına kadar çalışabilir ?

özel güvenlik kaç yaşına kadar çalışabilir sorusu en çok özel güvenlik şirketlerine gelen bir soru olduğu ogg haberleri sitemize şirketler aracılığı ile gelen bilgilerden biri olduğundan dolayı. Güvenlik görevlisi olmak isteyen kursiyerler için kısaca bu soruyu sizler için açıklama çalışacağız.

Güvenlik Görevlisi kaç yaşına kadar çalışabilir

Güvenlik kaç yaşına kadar çalışabilir – Kamu kurum kuruluşlarında veya özel sektörde güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyenlerin sayısı günden güne artmaya devam ettiği gözlemlenmektedir. Dünyanın popüler iş kolları arasında olan ve ülkemizde ise kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron aracılığı ile uzun yıllar görev yapanların sonradan kadro (sürekli işçi) statüsüne geçmesi sonucu popülerisin artan güvenlik elemanı ‘na ilgi hız kazanarak büyüyor. Geçtiğimiz yıllarda Emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik şube tarafından yapılan istatistiklerde özel güvenlik kimlik kartı sahibi yaklaşık 1 milyona yakın kişi ’nin olduğu belirtilmişti. Bunların 350 bine yakını kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmekte. 400 bine yakın kişi özel sektörde ve geri kalan sayısı ise işsiz veya başta iş kollarında hayatlarını devam ettirdiği belirtiliyor. Sektörde yeni çalışmaya başlayan ve özel güvenlik sertifikası almak isteyen kişilerin ise en çok merak ettiği konulardan biri olan yaş şartı, internet ortamında ve şirketlere sıkça sorular soruların başında gelmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

bilindiği üzere silahlı özel güvenlik sertifikası almak için 21, silahsız özel güvenlik sertifika için ise 18 yaşını tamamlanmış olması gerekmektedir. Aktif olarak Kamu kurumda görev yapanlar için herhangi bir yaş şartı olmazken, genel olarak kurumlara yeni başvurularda ortalama 35 yaş şartı ve lise mezunu şartı arandığı görülmektedir.

Kamu özel güvenlik yaş şartı

Kamu personel alımı yapan kurumların cogu işkur üzerinden verdiği ilanlara bakıldığında sürekli işçi statüsü için 35 yaş şartı konulmakta. Kamu personel alımı 35 yaş şartı koyması ile maalesef özel sektörde belli kriterler istemektedir, bu yaş şartı maalesef özel şirketlerinde vaz geçilmez bir maddesi haline geldiği görülmektedir. Nerdeyse 35 yaşına gelmiş iş arayanların çoğunun en büyük sorunu haline geldiği bilinmekte. 5188 sayılı kanunda herhangi bir şartı bulunmamakta ve özel güvenlik temel eğitim veren şirketler ise 35 yaşından sonra iş alımlarının yavaşladığını  anlatmamaktadır. Bu durum ise bir çok 35 yaş üstü kişiyi iş bulamadığından dolayı maddi anlamda zarara uğratmaktadır. Özel Güvenlik Kaç Yaşına Kadar Çalışabilir gibi sorular için özel güvenlik facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error:

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün