Ögg Bilgi

Bayan güvenlik görevlisi olmak için gerekenler

Bayan güvenlik görevlisi olmak için gereken bilgi hakkında çeşitli konuların açıldığı görülmektedir. Ogg haberler olarak bayan güvenlik görevlisi hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız. Ülkemizin son yıllarda en çok tutulan iş kollarından biri olan özel güvenlik mesleğinde çalışmak isteyenlerin sayısı günden güne hızla şekilde büyüdüğü gözlenmekte de. Güvenlik sektörü ‘ne girmek isteyen kişiler kriterlerinin tutup tutmadığını araştırmaya devam ediyor.

Özel güvenlik olma şartları

Özel güvenlik olmak için silahlı özel güvenlik sertifikası ve silahsız özel güvenlik sertifikası olmak üzere 2 çeşit sertifikadan, kişinin kriterlerine uyanı seçmesi gerekmektedir.

Silahlı özel güvenlik olmak için

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  2. En az lise mezunu olmak
  3. 21 yaşını doldurmuş ve 22 yaşından gün almış olmak
  4. Çeşitli suçlardan dolayı 6 aydan fazla hapis cezası almamış olmak
  5. Vücut ve akıl sağlı sorunu olmamak

Silahsız özel güvenlik olmak için

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  2. En az orta okul mezunu olmak
  3. 18 yaşını doldurmuş olmak
  4. Çeşitli suçlardan dolayı 6 aydan fazla hapis cezası almamış olmak
  5. Vücut ve akıl sağlı sorunu olmamak

Özel güvenlik sertifikası almak isteyenler için bu şartların taşınması gerekmektedir.  Bayan Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Gerekenler aynıdır. Bilinmesi gereken şey ise 5188 sayılı kanun kapsamında bay/bayan ayrımı olmamaktadır ve bu şartları taşıyan herkes güvenlik görevlisi olabilir. Bayan güvenlik görevlisi olmak isteyen bu şartları taşıması sonucu güvenlik sertifikası alabilirken, iş bulmada sıkıntı yaşabilmektedir. Güvenlik sertifikası alan bayanların en büyük sorunlarından biri iş bulmakta çektikleri sıkıntı olduğu görülmektedir.

Bayan Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Gerekenler ve daha fazlası için özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı