Özel Güvenlik

Covid-19 özel güvenlik sektörünü dünya çapında etkileyen iş kolları arasında

Covid-19 özel güvenlik sektöründe içinde olan ve en çok etkilenen iş kollarını , İngiltere ulusal istatistik ofisi tarafından yapılan araştırma sonucu tespit edildi. İngiltere’nin istatistik ofisi ve İngiltere ve galler ’de 9 Mart ile 25 Mayıs arasında yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden 20-64 yaş arası 4 bin 700 kişinin çalıştığı meslekleri değerlendirdi.

EN ÇOK ÖLÜM GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ARASINDA

NTV’de yer alan habere göre, yapılan analizlerde, ülkede güvenlik görevliliklerin pandemiye karşı en savunmasız meslek grubunde yer aldığı çıktı. Buna göre üç ay içinde, İngiltere’de ölen her 100 bin erkekten 74’ü güvenlik görevlisiydi, onları her 100 bin erkek başına başına 73 ölümün gerçekleştiği fabrika işçileri izledi. 

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZDE 82,4’Ü AMBULANS PERSONELİ

Öte yandan, Covid-19 hastalarıyla temas halinde olan sağlık çalışanları arasında ölüm oranının güvenlilik görevlileri ve fabrika işçilerine göre iki kat daha düşük olduğu görüldü. Ölen her 100 bin erkekten 30’unun sağlık çalışanı olduğu ve bu grupta ölenlerin yüzde 82,4’ünün ambulans görevlisi olduğu belirtildi.

Covid-19 özel güvenlik
Covid-19 özel güvenlik

KADINLARDA EN ÇOK KUAFÖRLER ETKİLENDİ

Bununla birlikte veriler, erkeklerde corona virüs nedeniyle ölüm oranın kadınlara göre daha yüksek olduğunu gösterdi. Kadınlar arasında en riskli meslekler ise kuaförlük ve yerel yöneticik olarak öne çıkıyor. Buna göre, İngiltere’de Covid-19 nedeniyle ölen her yüz bin kadından 31’i kuaförken, 23,4’ü ise yerel yöneticiydi.  

İstatistikçiler, fabrika işçileri ve güvenlik görevlileri arasındak, ölüm oranlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, fabrika işçilerinin pandemi sürecinde ulusu ayakta tutmak için salgının en hızlı olduğu esnada diğerleriyle iletişim kurduğunu belirtildi. Güvenlik görevlilerinin ise, marketlerde sosyal mesafeyi sağlamak amacıyla her gün yüzlerce potansiyel Covid-19 hastasıyla temas kurduğu aktarıldı.


    
ERKEKLERDE COVİD-19’UN EN ÇOK ÖLDÜRDÜĞÜ MESLEKLER

1. Güvenlik görevlilieri – yüz binde 74

2. Fabrika işçileri – yüz binde 73,3

3. Garsonlar – yüz binde 69,6

4. Taksi şoförleri  – yüz binde 65,3

5. Şefler – yüz binde 56,8 

6. Bakıcılar – yüz binde 50,1      

7. Otobüs ve servis şoförleri – yüz binde 44,2

8. Temizlikçiler – yüz binde 38,3

9. Satış asistanları – yüz binde 34,2

10. Sağlık Çalışanları – yüz binde 30,4

    
KADINLARDA COVİD-19’UN EN ÇOK ÖLDÜRDÜĞÜ MESLEKLER

1. Kuaför ve berberler – yüz binde 31,0

2. Hükümet  yöneticileri – yüz binde 23,4

3. Bakıcılar – yüz binde19,1

4. Satış asistanları – yüz binde 15,3

5. Hemşireler – yüz binde 15,3

6. Otel ve konaklama hizmeti çalışanları – yüz binde 14,8

7. Rehabilitasyon çalışanları – yüz binde 11,8

8. Çocuk bakımı ile ilgli hizmetler – yüz binde 6,8

9. Sekreterler – yüz binde 6,2

10. Öğretmenler – yüz binde 6 

İngiltere araştırma şirketi bu araştırmayı Avrupa ülkeleri arasında yapmış bir istatistik olsada. Ülkemizde de durum aşağı yukarı aynı durumlar olduğu iddia ediliyor. Cogu kamu kurum ve kuruluşunda tam ekipman kullanmadan görevini yapan özel güvenlik görevlileri olduğu görülürken.

Toplum yararına program kapsamında çalışan süreli işçilerin, Meb güvenlik görevlileri ’nin pandemi döneminde okulların kapalı olmasından dolayı gerek duyulan çeşitli kurumlara gönderildiği, hatta hastane, postane, banka, Pazar, bahçe vs. gibi alanlarda sadece maske ve eldiven ile görev yaptıkları bilinmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve devamlı halk ile içli dışlı pozisyonda çalışan güvenlik görevlilerinin salgının tamamen bitene kadar tam teçhizat (sağlık ekipmanı) ile görev yapması gerekmekte olduğu belirtiliyor.

Covid-19 özel güvenlik özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu