Ögg Haber

Güvenlik Elemanı

Güvenlik Elemanı

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında güvenlik hizmetleri almak isteyen şahıs, kurum ya da kuruluşlar güvenlik elemanı açıklarını iki şekilde kapatırlar. Kanuna göre kurum ya da kuruluş kendi bünyesinde güvenlik birimi kurarak bu birime ihtiyaç duyduğu sayıda personel alabilir. Bu şekilde yapılan istihdamlarda personel direkt olarak kurum ya da kuruluşa bağlıdır. Aynı zamanda personelin tüm özlük haklarından, olası iş kazalarından işveren sorumludur.

Diğer güvenlik elemanı istihdam şekli ise özel güvenlik görevlisi şirketlerinden güvenlik hizmeti satın almaktır. Bu şekilde personel edildiğinde personel işverene değil, şirkete bağlıdır. Şirket işverenin personel açığını karşılar. Ayrıca personelinin izinli olması halinde güvenlik hizmetinin aksamaması için personel gönderimi sağlanır.

Şirket üzerinden yapılan istihdamlarda özlük haklarından ve olası iş kazaları sonrasındaki tüm işlemlerden şirket sorumludur. Bu da işverene bazı kolaylıklar sağlar. Ayrıca alınan güvenlik hizmeti vergiden düşülebilir. Bu avantajları göz önünde bulundurduğumuzda personel istihdamında birim kurmak değil de bir güvenlik şirketinden destek almak daha avantajlı olacaktır.

Güvenlik Elemanında Aranan Nitelikler

Güvenlik görevlisi personellerinin istihdam edilişinde aranan bazı kriterler bulunmaktadır. Bunlardan ilki saha tecrübesidir. Güvenlik görevlisi personelleri temel eğitimleri alırken kendilerine insan ilişkileri ve güvenlik tedbirleri gibi çeşitli dersler verilmektedir. Güvenlik elemanı olmak için aranan temel kriterler aslında bunlardır.

Güvenlik görevlileri kendileri için ayrılan görev alanını, can ve mal güvenliğini korumak ile görevlidir. Bu sürede ani durumların meydana gelmesi halinde hemen güvenlik tedbirlerini alacak kadar pratik düşünceli ve çevik olmalıdır. Türk Medeni Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında kendilerine acil durumlarda kullanması için geniş yetkiler verilmiştir.

Personelin dış görünüşü, kıyafetlerinin temiz ve ütülü olması, iş sözleşmesi kapsamında belirtilmişse sakal ve bıyık bırakmaması gibi kriterler de göz önünde bulundurulur. Ayrıca işverenler açısından tecrübe de önemlidir. Daha evvel çalışmış olduğunuz görev alanları sizlere referans oluşturacaktır. Güvenlik elemanı kendisine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirirken kasıtlı olarak görevini aksattığı taktirde de idari yaptırımlar ile karşılaşacaktır. Hemen bir kursa yazılarak yapılan ÖGG sınavlarına katılım sağlayabilir ve güvenlik görevlisi olabilirsiniz.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı