özel güvenlik bilgi sistemi

Güvenlik elemanı

Güvenlik elemanı, 5188 sayılı özel güvenlik kanununa göre faaliyet yürütmektedir. Güvenlik Görevlisi olarak kamu kurumun ve özel sektöründe çalışanların sıkıntıları genel olarak Özel Güvenlik Maaş sıkıntısı olarak bilinmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve 4 aralık 2017 yılında sürekli işçi (kadro)’ya geçen personellerin bile kurum kurum olarak maaşları değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı muztarız olan kamuda çalışan güvenlik elemanı bir standart getirilmesini ve azami bir limit belirtilmesini istedikleri iddia ediliyor. Güvenlik ve Savunma işinde çalışan personel kurumlarda çalışanlara %5 veya %10 gibi bir zam oranı belirlenip bunun tüm yerlerde geçerli olacak şekilde düzenlenmemiştir. 

 

İlgili Makaleler

özel güvenlik alımı

özel güvenlik alımı Kamu kurum ve kuruluşlarında iş ilanı olarak Özel Güvenlik Firmaları ‘nı arayarak CV bırakmak isteyen kişilerin olduğu firmalarda sekreter olarak çalışan kişilerin en çok telefon görüşmelerinin başında geldiği belirtiliyor. ‘’Kamu kurum ve kuruluşları 4 Aralık 2017 yılında sürekli işçi pozisyonlarına geçtiğinden dolayı devlet kurumlarında taşeron işçi statüsünde çalışan personel kalmamıştır, bu sebep ile kurum güvenlik elemanı alımları Güvenlik Firmaları aracılığı ile değil, Devlet Personel Alımı tarafından İŞKUR üzerinden alınmaktadır. Belirli aralıklarla ve ihtiyaca binaen İŞKUR özel güvenlik alımı adı altında iş pozisyonları açmaktadır ve şartları tutan kişiler arasında kura ile güvenlik elemanı alımı gerçekleştirmektedir.

 

özel güvenlik dilekçe

özel güvenlik dilekçe ve özel güvenlik tutanak bir Özel Güvenlik görevlisinin vaz geçilmezi örnek vermek gerekirse en yakın kankası konumundaki kişi gibidir, genelde tutanak tutmak zorunda kalan güvenlik tutanak tutmasını iyi bilmelidir okunur anlaşılır kısa ve öz şekilde maruzatını tutanakla dile getirebilmelidir. Giriş gelişme ve sonuç olarak ta yazılabilen tutanak genelde kısa ve öz yazılmaya çalışılmalıdır. Olay anı ve konusu hasar görmüş veya arızalanmış ürün veya malzemenin vs durumu gibi kısa şekilde yazılabilir. Tutanak tutulup imza altına alınırken 2 kişinin imzası gerekmektedir. Egerki tek kişilik bir proje ise bir kişinin yazımıyla da imza altına alına bilir.

 

özel güvenlik sınavı

özel güvenlik sınavı ‘na girebilmek için kişinin özel güvenlik kurs eğitimi veren bir eğitim firmasına kayıt yaptırarak 120 saatlik bir eğitim görmek zorunluğu vardır. Silahlı Özel Güvenlik ve Silahsız Özel Güvenlik olmak üzere 2 çeşit güvenlik kimliği mevcuttur. 2 kimlik alımının eğitiminde aynıdır yalnız Silahlı Güvenlik Kimliği almak isteyen kursiyerler ayrıyeten 20 saatlik silah eğitiminde almak zorundadır. Sınavda silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kursiyerlere 20 adet silah sorusu ekstra sorulmaktadır. Özel Güvenlik Kurs ‘unu eksik şekilde tamamlayan her aday özel güvenlik sınavı na hak kazanmış demektir. Silahsız sertifika alacak olan adaylara ise 100 soru sorulmaktadır ve silah sorularından muaf tutulmaktadır. Silahsız özel güvenlik kimlik alan bir aday ilerleyen zamanlarda sadece silah eğitimi alarak sınava girip kimliğini silahlıya çevirebilmektedir. Güvenlik Kimlik Kartı ‘na sahip olan kişiler 5 yılda bir eğitim alarak yenileme eğitimi alarak sınava girmek zorundadır.

özel güvenlik kursu

özel güvenlik kursu,  özel güvenlik olmak isteyen adaylara iç işleri bakanlığı ve emniyet genel müdürlüğü Özel Güvenlik Şube tarafından denetlenerek faaliyetlerine devam etmektedir. Güvenlik olmak isteyen her aday özel güvenlik kursu ‘nda eğitim almak zorundadır eğitim almayan Güvenlik adayı Güvenlik Sınavı’na giremeyeceğinden dolayı eğitime kesintisiz katılım gerçekleştirmek zorundadır. Silahsız Güvenlik 100 saat, Silahlı Güvenlik için 120 saatlik bir eğitimden geçmek zorundadır ve sınavda başarısız olan kişiler 3 defa sınava katılabilir, 3 sınav girişinde de kazanamazsanız yeniden eğitim almak zorundasınız ve baştan dosya hazırlamanız gerekmektedir. Silahlı güvenlik olmak isteyen bir aday özel güvenlik sınavı ’nda silah sınavından eksi aldıysa silahsız özel güvenlik kimliği almaya hak kazanır tekrar sınava girerek silah sorularını doğru çözerek kimliğini silahlıya tekrar dönüştürebilmektedir.

 

güvenlik elemanı için, özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error:

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün