Özel Güvenlik

güvenlik görevlisi ‘ne tüküren umreci müebbet ile yargılanabilir

güvenlik görevlisi – geçtiğimiz günlerde özel güvenlik haber sitemizde yayınladığımız ve konya da karantinadan kaçmak isteyen ve umreden gelerek bir vatandaşın güvenlik görevlisinin yüzüne tükürerek bende korona marona yok bende varsa sanada bulaşsın diyen kişinin, yüzüne tükürülen özel güvenlik görevlisinin test sonucunun pozitif çıkması sonrasında işlem başlatılmıştı.

Kutalmışoğlu Süleyman Şah Erkek Öğrenci Yurdunda umreden gelen vatandaşların karantinaya alınan bir vatandaş yurttan kaçmaya çalıştıkları ve polis ve özel güvenlik görevlileri tarafından engellemeye çalıştıkları haber sitelerinde sıkça yer aldığı bilinmekte. Polis ve güvenlik görevlisi ‘nin yüzüne tükürmüştü, yurtta güvenlik amirliği yapan ramazan Öney ‘in rahatsızlanması sonucu hastaneye gittiğinde test sonucu pozitif çıktığı belirtildi.

Bazı avukatlar, bu gibi vatandaşların hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerektiği ve , sorumsuz şekilde halkın ve personelin hayatını riske attığından dolayı cezalandırılması gerektiğini belirtti.

“Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” diyerek Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesini hatırlatan Av. Karataşlı, güvenlik güçlerinin üzerine yürüyüp, bariyerleri yıkmaya çalışarak karantina bölgesinden kaçmaya çalışan umrecilerin 2 ay ile 1 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabileceğini, açılacak davaların ise kamu davası niteliğinde olup şikayete tabi olmadığını söyledi.’’

Güvenlik görevlisine tüküren umreciyi bekleyen müebbet tehlikesi

Öte yandan Avukat Yusuf Karataşlı, hastalığı bilerek güvenlik güçlerine bulaştıran umrecilerle ilgili açılacak davada kasten yaralama eylemini düzenleyen TCK’nın 86. ve 87. maddelerinin uygulanması gerektiğini belirtti.

Karataşlı, “Korona virüsün bulaştığı kişi (güvenlik görevlisi) eğer iyileşirse hastalığı kasten bulaştıran kişi (güvenlik görevlilerinin yüzüne tüküren umreci) 1 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir. Eğer hastalığın bulaştığı kişi hayatını kaybederse hastalığı kasten bulaştıranın TCK’nın 81. Maddesine göre kasten adam öldürmenin cezası dikkate alınarak müebbet hapis cezasına çarptırılma ihtimali vardır” dedi.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu