Ögg Bilgi

Güvenlik görevlisi

Güvenlik Görevlisi, 5188 sayılı kanun üzerinden faaliyet yürüten yardımcı kolluk görevi ifa eden birim elemanlardır…

Güvenlik Görevlisi kimdir

5188 sayılı kanun özel güvenlik kanunu olarak da bilinen kanun üzerinden faaliyet yürüten, Güvenlik Görevlileri için 120 saatlik eğitime tabi tutulur. Eğitimi sonrası ise kursiyerler Özel Güvenlik Sınav ‘na girmeye hak kazanırlar ve Güvenlik Sınavı ‘ndan başarılı puan alan kursuyeler Güvenlik Görevlisi olabilir.

Günden güne büyüyen Özel Güvenlik Sektörü adeta kurslara yetişemez duruma geldikleri görülmektedir. Türkiye genelinde belli başlı büyük Güvenlik Şirketleri bulunmaktadır. Bunların başında ise SECURİTAŞ, TEPE Güvenlik gibi şirketler bulunmaktadır. Dünya capindada faaliyet yürüten SECURİTAŞ Firması, Türkiye genelindeki Güvenlik Görevlileri tarafından da tutulan ve rağbet gören bir firmadır.

Güvenlik görevlisi
Güvenlik görevlisi

Tepe Güvenlik Şirketi ise securitaş firmasından sonra gelen Güvenlik Şirketi ‘dir, Türkiye genelinde çok sayıda çalışanı bulunan firmanın kamara izleme merkezi ve temizlik ait branşlarda da faaliyetleri mevcut olduğu bilinmektedir.

Büyük şehirlerde Güvenlik Görevlilerinin büyük sorunlarından biride küçük halk dilinde merdiven altı firmalar da çalışan güvenlik görevlilerinin maaş ve tazminat almadan işten çıkışlarının yapılmasıdır. Çoğu güvenlik görevlisi bu alt firmalarda çalışarak kıdem, ihbar gibi tazminatlarını alamadan ya çalıştıkları işlerden bir sebeple çıkarılmış veyahut mobbing uygulanarak kendisinin çıkmasına sebebiyet verilerek tüm haklarından feragat etmeleri sağlanmıştır.

Güvenlik görevlisi
Güvenlik görevlisi

Ülkemizin bu zor dönemlerden geçtiği günlerde firmaların kapanmasından dolayı ve işsizlik nedeni ile GÜVENLİK SEKTÖRÜ ‘ne rağbet artmış Güvenlik Kimliği almak isteyen kursiyerlerin çoğaldı bilinmekte.

Türkiye genelinde 2018 yılı içinde özel güvenlik kimlik kartını güvenlik görevlisi sayısı 1 milyonu aştığı yerel basında çıkan haberlerdendir. Aktif olarak çalışan özel güvenlik sayısı ise 283 bin 566 kişi olduğu 2018 yılının emniyet raporlarına yansımıştır. Bu sayının 2019 yılında dahada arttığı bilinmekte, KHk ile kimliği elinden alınan veya iptal olan sayının ise 10 bine yaklaştığı iddia ediliyor.

Özel Güvenlik Haber olarak güvenlik ile alakalı güncel haberleri sizler ile paylaşarak günden güne büyümeye devam edeceğiz, bizleri Özel Güvenlik Facebook ve Twitter ‘da takip edebilir ve güncel haberlerden haber olabilirsiniz

 

özel güvenlik facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu