Ögg Haber

Güvenlik kameraları artık analiz edecek

Güvenlik kameraları

Securitas Avrupa İş Geliştirme Direktörü Clemmensen, “Güvenlik kameraları ve değişik dedektörler sadece gözlemleme için değil, insan davranışlarıyla alakalı data toplamak ve çözümleme etmek amacı ile da kullanılacak.” diye konuştu.

Securitas Avrupa İş Geliştirme Direktörü:

Per Clemmensen, güvenlik kameralarının ve değişik dedektörlerin sadece gözlemleme için değil insan davranışlarıyla alakalı data toplamak ve çözümleme etmek amacı ile da kullanılacağını söyledi. Clemmensen, Anadolu ajansı muhabirine perakende sektörü güvenlik sistemlerindeki değişimlere ait değerlendirmelerde yer aldı. Dünyada güvenlik servislerini işletme noktasında değişimler ortaya geldiğine ilgi çeken Clemmensen, sahip olunan güvenlik sistemlerini yeni teknolojilerle birleştirerek randımanı artırdıklarını söyledi.
Clemmensen, güvenlik kameralarının ve değişik dedektörlerin yazılımlarının geliştirilmesiyle bu cihazların sadece gözlemleme için değil, ısı haritası çıkarmak, ziyaretçi miktarını, ziyaretçilerin sebep davrandıklarını ve hangi alanlarda ne kadar müddet geçirdikleriyle alakalı data toplamak ve çözümleme etmek amacı ile da kullanılacağını anlattı.

Böylece cinsiyet, yaş, sezonlara ve kampanyalara göre değişikliğe uğrayan ziyaretçi sayıları gibi çoğu bulguyu de çözümleme etmenin olası olacağını bildiren Clemmensen, “Ertesi gün bizi nelerin beklediği ile ilgili tahminde bulunup, güvenlik önlemlerimizi ona göre alabileceğiz.

Bu program İngiltere’deki müşterilerimiz için sahip olunan.

Avrupa’nın geri kalanına ve Türkiye’ye yayılacağını tahmin ediyorum.”dedi. Clemmensen, data toplamak için sosyal medyadan da faydalandıklarını aktararak, kar seviyesi ve ziyaretçi adedi yüksek AVM ‘lerin başarılarını artıran en ehemmiyetli üç faktörden birinin güvenlik olduğuna ilgi çekti. Dünya çapında yaygınlaşması beklenilen yeni alış veriş trendlerine değinde izahlarda tespit edilen Clemmensen, yakın ileride mağazalardan çevrim içi alış veriş yapıp, yemek alırken vasıtalar için yapılan alanlar gibi özel tek noktadan bu ürünleri teslim almanın olası olma ihtimalini söyledi.

“Türkiye’de AVM ‘lerde saatlerce zaman geçiriliyor”

AVM ‘lerde insanların zaman geçirme alışkanlıklarının ülkelerin kültürlerine göre farklılık gösterdiğine işaret eden Clemmensen, “Türkiye ve Güney Avrupa’da kişiler AVM ‘lerde çocukları ve aileleriyle saatlerce zaman geçirebiliyor.
Bu ülkelerdeki merkezlerde eğlenmek parkları, abiye restoranlar sahip olunan. Kuzey Avrupa ülkelerinde ise kişiler AVM ‘lere sadece alış veriş inşa etmek için gidiyor.” diye konuştu.

Clemmensen, bunun güvenlik gereksinimlerini da şekillendirdiğini ve AVM ‘lerde aileleriyle zaman yaşamış insanların kendilerini güvende hissedebilmesi için henüz ileri teknolojili elektronik sistemlerin uygulanması ve daha çok kalifiye güvenlik görevlisi bulunması gerekliliğini ifade etti. Türkiye’de güvenlik önlemlerinin sıkı olabilmesine kanunların da destur verildiğini kaydeden Clemmensen, “Bazı Avrupa ülkelerinde bu önlemler bulunmuyor.
Fakat yakın vakitte benzer önlemler bu milletlerde de yaygınlaşacaktır.” değerlendirmesinde yer aldı.
Clemmensen, Securitas ‘ın Türkiye’de 24 ilde 70 AVM ‘de, 4 bin 600 özel güvenlik görevlisiyle görev verildiğini kayıt etti.

“Perakende kayıplarının devasa bölümü lojistik esnasında gerçekleşiyor”

Sık karşılaşılan perakende hırsızlıklarıyla alakalı de bulgular paylaşan Clemmensen, “AVM ‘lerde yankesicilik, lojistik sırasında ürünler rampalardan ilerlerken uygulanan hırsızlıklar görüyoruz. Mağazalarda üniformalı güvenlik görevlileri görmüyoruz belki fakat dedektörlerimiz ve kameralarımız vasıtasıyla gözlem yapıyoruz.”şeklinde konuştu.
Clemmensen, önceden perakende sektöründeki hırsızlıkların mağaza dışından kaynakladığını düşündüklerini ama bu kayıpların devasa tek bölümünün lojistik esnasında veyahut hatalı teslimat hasebiyle gerçekleştiğini keşfettiklerini anlattı.

Stok faaliyetlerini takip etmek için değişik sistemler kullandıklarına değinen Clemmensen, şunları kaydetti:
“Stok vaziyetini görmek için ürünlere yerleştirilen Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) alarmları Türkiye’de süratle süre geleşiyor. Neyin stokta olduğunu basitçe görüp müşteriye ulaştırmak olası oluyor. Bu düzenin yaygınlaşmasıyla perakende satışlarında tahminen yüzde 9’luk tek artış sağladık.

Stok muayenesi kayıpları da azaltıyor.”

Türkiye’de bu sene başından ardından hırsızlık ve ziyaretçiler arası münakaşa olaylarında artış gözlemlediklerini açıklayan Clemmensen, mağazalarda hırsızlığın önlenmesi için video analizli kamera takip sistemlerinin yaygınlaştığına işaret etti.

özel güvenlik

özel güvenlik haber

Ahmet Çelik

2010 yılından itibari ile özel güvenlik haberleri sitesinde editörlük yapmaktayım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı
Kapalı

Adblock siteye girişinizi engelliyor

Siteye erişmek için lütfen reklam engelleyici eklentinizi kapatın.