Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Güvenlik Kartı Alma 2019

güvenlik kartı alma

Özel güvenlik görevlisi olarak ülkemizce binlerce insan iş olanağı bulmakta ve geçimini sağlamaktadır. Birçok vatandaş nasıl özel güvenlik olurum araştırmasını yapmakta ve rahat iş bulabilmek adına araştırmalarını sürdürmektedir. Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen insanlar güvenlik kartı alma işlemlerini yerine getirmelidirler. Güvenlik kartı almaya hak kazanmak için ise yapılması gereken işlemler ve alınması gereken bir sertifika vardır. Güvenlik görevlisi olarak hem kamu kuruluşlarında hem de özel sektörlerde çalışma fırsatını elde edebilirsiniz.

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler öncelikle özel güvenlik görevlisi sertifikası veren kurslara kayıt yaptırmalıdırlar. Ülkemizde vatandaşlarımızın kayıt yaptırabileceği binlerce özel güvenlik görevlisi kursları bulunmaktadır. Her bir birey ikamet ettiği ilde ya da ilçede bu kursları bulabilir ve kaydını gerçekleştirebilir. Bu kurslara kayıt yaptırabilmek için gerek bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Şartlar ise şu şekildedir;

  • Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar lise mezunu olmalıdırlar ve 21 yaşını tamamlamış olmak zorundadırlar.
  • Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar ise ortaokul mezunu olmalıdırlar ve 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir.
  • Görevlerini yapmaya engel teşkil edecek fiziki ve ruhsal rahatsızlığı bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alınmalıdır.
  • Kamu hakları ellerinden alınmamış olmalıdır.
  • Sicil kayıtları temiz olmalı ve yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmalıdırlar.

Güvenlik kartı alma

işleminden önce belirtilen bu şartlar çerçevesinde kursa kayıt yaptırılmalıdır. Kurs süresince izin verilen süre haricinde devamsızlık yapılmamalı ve kurs başarı ile bitirilerek sertifika almaya hak kazanılmalıdır.

Güvenlik Görevlisi Sertifikası Alındıktan Sonraki İşlemler

Kursiyerin kursu başarı ile tamamlamasının ardından aldığı sertifika güvenlik görevlisi olarak iş bulmaya yeterli değildir. Güvenlik görevlisi olarak çalışabilmek için güvenlik kartı alma sürecini tamamlamak gerekmektedir. Alınan sertifika Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığının yaptığı sınavlara katılma hakkını sizlere vermektedir. Güvenlik görevlisi olarak iş hayatına atılabilmek için bu sınava katılmalı ve başarılı olmak zorundasınız. Bu sınavdan 60 puan ve üzeri alan adaylar güvenlik kartı almaya hak kazanırlar.

Güvenlik kartı almaya hak kazanan adaylar başkanlığın belirlediği harç tutarını ödeyerek özel güvenlik kimlik kartına sahip olurlar. Daha sonrasında ise özel güvenlik görevlisi olarak kamu kurumlarında ya da özel sektörlerde çalışma fırsatı bulabilirler.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu