Ögg Bilgi

Güvenlik Kimlik Kartı Nedir ?

Güvenlik Kimlik Kartı Nedir?

Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilmek isteyen adaylardan talep edilen belgelerden biri olarak güvenlik kimlik kartı  nedir karşımıza çıkıyor. Kamu ya da özel sektörde iş bulmak isteyenlerin muhakkak kimlik kartları olmaları gerekiyor. Peki kimlik kartı nasıl alınır? Kimlik kartı almak için hangi aşamalar gerekir?

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara yönelik olarak sıfırdan bir anlatımla konuyu daha iyi ifade etmeye çalışacağız. Güvenlik görevlisi olmak için atmanız gereken ilk adım ikamet il ya da ilçelerinizde bulunan özel güvenlik görevlisi kurslarına yazılmanız olacaktır. Kurslar silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi yetiştirmek amacı ile hizmet vermektedir.

Kurslarda adaylar 100 saatlik temel eğitim sürecinden geçerler. Şayet silahlı güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız da 20 saat silah bilgisi eğitimi almalısınız. Güvenlik kimlik kartı yenileyecek olan adayların da tekrar kursa yazarak 50 saatlik temel eğitim ve 10 saatlik silah bilgisi eğitimleri almaları gerekmektedir.

Kurslarda verilen eğitimlerden sonra sizlere özel güvenlik sertifikası verilecektir. Sertifikanız kurum tarafından onaylanmasından sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan ÖGG sınavlarına başvuru yapmalısınız. Sınavlara ilişkin duyuruları Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı web sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

Sınavlara katılarak 60 tam puan alan adaylar vergi dairelerine kimlik harçlarını yatırarak kimlik kartı sahibi olurlar. Güvenlik kimlik kartı alma aşamasında biraz beklemeniz gerekir. Çünkü özel güvenlik görevlisi adayları hakkında güvenlik soruşturması işlemi başlayacaktır. Yapılan işlem sonucu özel güvenlik görevlisi olmanıza bir mani olmadığı anlaşılırsa kimliğiniz onaylanarak tarafınıza teslim edilecektir.

Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme

Bir kimlik kartına sahip olmak ile iş bitmiyor. Çünkü bu kimliklerin geçerlilik süresi bulunuyor. Süreyi takip etmeniz yararınıza olacaktır. Şayet güvenlik görevlisi personeli olarak özel ya da kamu sektöründe istihdam ediliyorsanız sözleşmenizin feshi olmaması adına 6 ay önceden başvurunuzu yaparak kimliğinizi yenilemeniz gerekir. Ancak çalışmıyorsanız süre bitmeden evvel istediğiniz zaman diliminde yenileyebilirsiniz.

Ayrıca daire başkanlığı tarafından kimlik kartı yenileme sınav duyuruları da ilan edilmektedir. Bu sınavlara katılarak kimliğinizi yenilemeniz gerekecektir.

özel güvenlik

Ögg Haber

Güvenlik Kimlik Kartı Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı