özel güvenlik sınavı

Güvenlik Sertifikası

Özel güvenlik görevlisi mesleği son yılların en popüler meslekleri arasındadır. Şayet iş ilanlarının yayınlanmış olduğu siteler üzerinde inceleme yaptıysanız adaylardan güvenlik sertifikası ve özel güvenlik kimlik belgesi talep ettiklerine şahit olmuşsunuzdur. Peki özel güvenlik görevlileri bu sertifikaları nasıl temin ederler?

Sertifika sahibi olmak için öncelikle bir kursa kayıt olmanız gerekir. Kursların kalite sertifikası ve faaliyet izin belgesi olması gereklidir. Faaliyet izni olmayan kurslardan almış olduğunuz sertifikaların hiçbir ehemmiyeti yoktur. Kurslarda silahlı güvenlik görevlisi adayları 120, silahsız güvenlik görevlisi adayları 100 saatlik eğitim görürler. Kurslarda eğitim gören adaylar güvenlik sertifikası alma hakkı elde ederler.

Sertifika sahibi olmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Silahlı sertifika için 22, silahsız için 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Silahlı sertifika için lise, silahsız için en az ortaokul mezunu olmak
  • Kursların %90’ına katılım sağlamış olmak
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak
  • Görevini yapmasına engel fiziki ve ruhsal engeli bulunmamak

Bu şartları taşıyan adaylar sertifika alabilir. Özellikle devam durumu önemlidir. Çünkü kurslara katılım zorunludur. Mazeretli ya da mazeretsiz 100 saatlik kursların 10 saatten fazlasına katılım sağlamayan adaylara ne yazık ki sertifikaları verilmez. Sertifikaları ise kurum onaylayarak şartları taşıyan adaylara verir. Sertifika sahibi olmak için kurs ücreti, sağlık raporu gibi ücretleri ödemeniz gerekir.

Güvenlik sertifikası almak güvenlik görevlisi olmak için bir zorunluluktur. Ancak sertifika sahibi olmak demek güvenlik görevlisi oldunuz demek değildir. Sertifikası olan adaylar özel güvenlik görevlisi sınavlarına katılmaya hak kazanır. Sınavlardan 60 alan adaylar başarılı olarak kabul edilir. Sınavlardan sonra ise güvenlik görevlisi kimlik kartı sahibi olunur. Bu kimlik kartlarının geçerlilik süresi 5 yıldır.

5 yılın sonunda 50 saatlik kimlik yenileme eğitimlerine katılmak gerekir. Eğitimlere katıldıktan sonra sertifikanızın geçerliliği devam eder. Ancak özel güvenlik kimlik kartlarının yenilenmesi için yenileme sınavlarına giriş yapmak gerekir. Bu sınavlara giren adayların halen şartları taşıdığı düşünülüyor ise randevu almaları dahilinde kendilerine 3 iş gününde kimlikleri teslim edilir.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu