Ögg Haber

kimliksiz güvenlik elemanı çalıştırılması

kimliksiz güvenlik elemanı çalıştırılması

Özel güvenlik sektörü içerisinde çalışanların en büyük sorunlarından biri ise kimliksiz güvenlik görevlilerinin çalıştırılması olduğu belirtiliyor. Bilindiği üzere özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyenlerin sayısı günden güne fazlalaşmakta 2017 yılında emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüğünün yayınlamış olduğu istatistiklere göre Türkiye’de 1,5 milyon özel güvenlik kimlik kartı olan kişi olduğu bilinmekte.

İçinde bulunduğumuz yıla bakılırsa ise bu sayısının yaklaşık 2 milyonu geçtiği iddia ediliyor. Durum böyle bu gibi ciddi sayılara ulaşmışken sektör içerisinde düşük ücretlere çalıştırılmak üzere danışman adı altında kimliksiz güvenlik görevlileri çalıştırılmakta. Genel olarak büyük şehirlerde denetlemenin az olduğu bölgelerde çalıştırılan danışman görevlilerinin cogu özel güvenlik eğitimi kursuna  yeni yazılmış kişiler olduğu bazılarının ise eğitim kurslarına kayıt işlemlerinin bile gerçekleştirmedikleri iddia ediliyor.

kimliksiz güvenlik elemanı çalıştırılması yasak

Yüz binlerce kişi özel güvenlik kimlik kartı almak için binlerce para harcarken, kimliksiz ve yeni güvenlik kursu ’na yazılan kişiler düşük ücretler karşılığı çalıştırılması yasak olduğu bilinmektedir. Danışman olarak çalışanların çoğunluğu inşaat alanlarında bekleyen bekçi konumundan farksız olmakta iken, Emniyet müdürlüğü tarafından izinsiz olarak çalıştırılmaktadır.

Ve bu durumun özel güvenlik şube müdürlüğü tarafından denetlenmesi veya şikayet edilmesi durumunda, özel güvenlik firması ‘na ciddi para cezaları kesilmekte, bazı durumlarda ise güvenlik firması statüsünde olan kurumun lisansı bile iptal edilebilmektedir. Bu gibi firmaların çoğunluğu ise merdiven altı diye tabir dilen küçük kuruluşlar olmaktadır.

Kimliksiz çalışanlara ceza ve lisans iptali

Merdiven altı firmalarda kimliksiz danışman olarak çalışan kişilerin bilindiği üzere güvenlik kimlik kartı olmamakta ve eğitimini tamamlamamış kişiler oluşmaktadır. Valilik tarafından özel güvenlik bildirimi alınmamış ve emniyet müdürlüğü tarafından onay verilmemiş yerlerde çalışan kurum ve kişilere ayrı ayrı para cezası verilirken, güvenlik kimlik iptali ve güvenlik kurumunun lisansı iptal edilecek statüde cezalarda verilebilmektedir.

Özel güvenlik haber sitesi (Ögg haber) olarak bu gibi durumlardan güvenlik görevlisi olarak çalışanların dikkatli olması gerektiğini belirtiriz. Özel güvenlik firmasının sözlerine ve beyanlarına güvenmemeleri gerekmektedir. Son dönemlerde özel güvenlik şube müdürlüğü denetimleri sıklaştırmıştır.

kimliksiz güvenlik elemanı çalıştırılması hakkında kısaca kursiyerlere bilgi vermek için paylaşılmıştır. 

özel güvenlik

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu