Ögg Bilgi

Koruma ve güvenlik görevlisi

Koruma ve Güvenlik Görevlisi

Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında koruma ve güvenlik görevlisi personeli istihdamı şahıs, kurum ve kuruluşlar tarafından yapılabilir. İşe alımlar yapılmadan evvel Valilik makamına konuyu intikal ettirmek gerekmektedir. Çünkü bu konuda yetkili makam valiliktir. Valiliğin izni ile şahıslar koruma, işletmeler ise güvenlik hizmeti almak için personel alımı yapabilir.

Personelin alımı iki usulde gerçekleşmektedir. Öncelikle kurum ya da kuruluşlar birim kurmakla işe başlayabilir. Birim kurmanız demek personelin doğrudan size bağlanması anlamına gelir. Maaşlardan personelin özlük haklarına kadar tüm detaylardan siz sorumlu olursunuz. Olası bir iş kazasında yine gerekli önlemleri almak işveren olarak sizin yükümlülüğünüzdedir.

Koruma ve güvenlik görevlisi

istihdam etmenin başka bir yolu ise özel güvenlik şirketlerinden personel desteği almaktadır. Şirket ile sağladığınız anlaşma ve imzalamış olduğunuz protokol neticesinde şirket talep ettiğiniz sayıda personel gönderir. Ancak bu personeller doğrudan size bağlı değil şirkete bağlıdır. Yani iş kazası gibi durumlarda sorumluluk şirkete aittir. Bu personelin maaşları, özlük hakkı gibi konularla şirket ilgilenir. Böylece siz de büyük bir yükten kurtulmuş olursunuz.

Güvenlik artık bir ihtiyaç değil bir zorunluluktur. Özellikle insan sürkilasyonunun yoğun olduğu ortamların sürekli olarak denetlenmesi gerekmektedir. Yine görev alanı içerisine giriş çıkışların kontrol edilmesi ve olası tehlikelere göre güvenlik önemi alınması elzemdir. Koruma ve güvenlik görevlisi personeli görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmek zorundadır. Bu görevlisi olduğu işletme açısından önemli olduğu gibi kendisi açısından da önemlidir. Çünkü canını ortaya koymuş olur.

Koruma ve Güvenlik Görevlisi
Koruma ve Güvenlik Görevlisi

Kanun kapsamında kendisine çizilen geniş yetkiler ve görevler bulunmaktadır. Bu görevleri kanuni açıdan yerine getirmesi gerekmektedir. Görevini yerine getirmeyenler hakkında idari yaptırımlar uygulanır. Özel güvenlik personelinin görev alanında sorumlulukları olduğu gibi adli sorumlulukları da vardır. Görev alanı içerisinde şüpheli şahıslar varsa bu şahısları gözaltına alabilir.

Kimlik sorabilir. Ayrıca bu kişilerin direnmesi halinde zor da kullanabilir. Yani aslında tek işi kimlik ya da üst arama değildir. Kolluk kuvvetlerini ilgilendiren vakalarda hemen kendilerine haber verir. Tüm bu görevleri ile güvenlik görevlisi yüce mesleklerden biridir.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün