Güvenlik İş

Levent ATABAY loomis çalışanlarına bireysel davamı açıyor?

Levent Atabay bilindiği üzere Güvenlik iş sendikası ‘nin hukuk sorumlusu olarak görevini yapmaya devam etmektedir. Son dönemlerde hakkında savcılığa verilen suç duyurusu, ve işçilere haciz davası açması ile gündeme geldiği bilinmekte. iddialara göre suç duyurusundan dolayı gerekli mercilerin izin verilerek soruşturma başlatıldığı belirtiliyor. Levent Atabay’ın hakkında eski yönetimin en çok konu üstünde durduğu konuların bu yönde olduguda belitilmekte. Ömer Çağırıcı ‘nin ve Ahmet Durucuk ‘un aralarının kötü olduğu iddia edilse de Levent Atabay her iki tarafla da iyi geçindiği belirtiliyor. Sendika hukuk sorumlusu hakkında geçmişte gündeme düşen haberleri ise sektör çalışanlarını bilgilendirmek gerekirse;

LEVENT ATABAY HAKKINDA SUÇ DUYURUSU İDDİASI DEVAM EDİYOR

Levent Atabay, sendika hakkında bireysel açılan bir davada, davacı (müşteki) avukatını ve sendikanın avukatı olan Levent Atabay hakkında suç duyurusunda bulunuldugu iddia ediliyor. Levent Atabay hakkında iddia edilen suç unsuru, mahkemeye yalan beyan ve yalancı şahitlikten dolayı olduğu belirtiliyor. Konuyu araştıran yetkili merci avukatlar hakkında soruşturma açılmasında bir sıkıntı olmadığını belirttiği iddia edilmekte.

SENDİKA ÜYELERİNE HACİZ DAVASI BAŞLATTIĞI KONUSU ÇOK KONUŞULMUŞTU.

696 sayılı kanun hükmünde kararname ile kamu kurum ve kuruluşlarında dava açan işçilerin süreklilik kazanabilmeleri için, geçmişte kurumlara açmış oldukları davalardan feragat etmeleri gerektiği ve kazanılmış dava dahi olsa bile feragat etmeleri gerektiği 696 sayılı KHK ’nın en çok tartışılan konusu olmuş ve kamu kurumlarında çalışan tüm işçiler davalardan feragat etmişti.

Güvenlik iş Sendikası ‘nın hukuk sorumlusu olan Levent Atabay, Güvenlik iş Sendikası’ndan üyeleri adına açtığı davalara bakması adına iddialara göre yaklaşık 580 bin yeni türk lirası almasına rağmen, sendika üyelerinin açmış olduğu davalardan, sürekli işçi statüsüne geçmek için feragat etmeleri sonucu, üyelerinden dava ve masraf parası istemiş vermeyenler hakkında ise icra takibi başlattığı bilinmekte. O dönemde Levent Atabay konusundan dolayı sendikadan istifaların yükseldiği ama ne sendikanın genel başkanı nede yönetimi Levent Atabay hakkında açıklamada bulunmaması üzerine, sendikanın eski yönetiminde olan kişiler tarafından ‘’sendika ses çıkarmaz çünkü o paradan payları kesilir’’ söylentilerine neden olmuştu.

LEVENT ATABAY LOOMİS ÇALIŞANLARINA BİREYSEL DAVA NEDEN AÇIYOR?

Sendika ya üye oldukları için çalıştıkları şirket aracılığı ile işlerinden olan Loomis güvenlik çalışanları seslerini duyurmak için her platformda ses yükseltmeyi başardı  ve bu durum sonucunda yerel basında seslerini duyurdular. Güvenlik iş sendikanın hukuk sorumlusu olan Levent Atabay ise mağdurların,  sendika üyesi olmasına rağmen, mağdur olan işçilere noterden vekâlet alarak sendika avukatı olarak değil de bireysel olarak dava açacağı belirtiliyor. Bireysel dava açıldığında sendika ile avukatın hiçbir bağı bulunmamakta olduğu bilinirken, işlerinden olan ve maddi sıkıntı yaşayan işçilerden neden tek tek vekâlet toplanarak dava açıldığı konusunda ise çeşitli söylentiler ortaya çıkardı.

GÜVENLİK İŞ SENDİKASI KAYYUM DAVASI, OLMASINDAN DOLAYIMI BİREYSEL DAVA AÇILIYOR

Bilindiği üzere sendika üzerinde şu anda devam eden kayyum davası üst mahkemede devam etmekte.  Levent Atabay ’ın Loomis çalışanlarına bireysel dava açmasının nedenlerinden biri ise sendika üzerindeki kayyum davası olduğu iddia ediliyor. Egerki Loomis güvenlik çalışanlarının davasını sendika üzerinden açtığı takdirde, dava sonuçlanmadan kayyum davası olumlu sonuçlanıp, seçime gidilir muhalif taraf seçimi kazanırsa hukuk sorumlusu sendikadan azledilmesi sonucu, işçilerden her hangi bir ücret talep edemeyecek ve sendikaya yeni atanan avukat davaya devam edeceğinden dolayı, Atabay dava üzerinden alacağı vekalet ücreti ve komisyon ücretini garantiye almak adına,  güvenlik görevlilerini noterlere yönlendirerek bireysel vekalet aldığı iddia edilmektedir.

BİREYSEL DAVA AÇMASI İLE AVUKATIN DAHA ÇOK KAZANÇ SAĞLAYACAĞI İDDİASI

Bir diğer iddia edilen konu ise bireysel dava açılması sonucu Loomis güvenlikte açtığı her dava sonucu vekâlet ve dava sonucunda kıdem ihbar gibi tazminat ile sonuçlanır ise avukatlık ücreti ve işçilerden alacağı (kıdem, ihbar vs) yüzdelik ücretlerden dava fazla para kazanacağı iddia ediliyor.

Loomis güvenlik görevlilerinin hakkını savunmak için iddialara göre açılacak bireysel davada iddialar bu yönde olsada. Bir sendikanın hukuk sorumlusunun sendikal faaliyetler yüzünden işinden olan işçilerin hakkını neden sendikanın vekaleti üzerinden  açmayıp da direk bireysel olarak açmaya yönlendirmesi merak konusu oluşturmuştur.

Sendika üzerinden açılan davalarda sendika üyesi olan işçilerin noter ve benzeri yerlere her hangi bir vekalet ücreti vermesine gerek olmadığı bilindiği halde. Loomis güvenlik görevlileri sendikadan, bir avukat talep ederek haklarının savunmasını isteyebilmektedir. Bu durumda notere verilen vekâlet ücreti vermedikleri gibi dava sonucunda kazanmış oldukları kıdem, ihbar, kötü niyet tazminatı, sendikal tazminat gibi alacaklarından daha çok kazanç sağlayacakları ve bireysel avukatlara göre sendika avukatları işçilerin kazandıkları haklardan daha az bir kesinti sağlamaktadır.

Lomis güvenlik görevlileri bireysel dava açmayı düşünürlerse, değişik hukuk birimleri ilede görüşüp davanın çok olmasından dolayı, avukatlar ile görüşme sağlayıp yüzdelik ve dava ücretleri hakkında fikir sahibi olabilirler.

Levent ATABAY
Levent ATABAY

özel güvenlik facebook adresinden bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu