Ögg Haber

OGG haber

OGG haber Haberleri

Özel  güvenlik son yılların en çok revaçta olan sektörlerinin başında geliyor. Ülkemizde binlerce özel güvenlik şirketi varken yine neredeyse sayıları 1 milyona yaklaşan sertifikalı özel güvenlik görevlisi bulunmaktadır. Hal böyle olunca kurslara katılmak ve bu meslekte istihdam edilmek isteyen de pek çok kişi mevcuttur.

Sizler için içeriğimizde özel güvenlik görevlisi olmak için yapılan sınavlar, açılan kurslar ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. OGG haber portallarında bu amaçla insanlara hizmet eden, iş ilanlarının, kanunlar gibi özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlere yönelik yayınlanmış olan pek çok ilan bulunmaktadır.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Güvenlik konusu 5188 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmektedir. Güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerde aranacak şartlar, istihdam şekli, açılan özel güvenlik kursları yöneticilerinin sahip olması gereken özellikler şeklinde pek çok konu kanunda ele alınmaktadır.

Güvenlik görevlisi olmak için atacağınız ilk adım şüphesiz bir kursa yazılmaktadır. Yasal olarak faaliyet gösteren kurslara da OGG haber üzerinden ulaşmak mümkündür. Ülkemizde sertifikalı olarak faaliyet gösteren yani İç İşleri Bakanlığı tarafından izinli olarak çalışan çok fazla kurs bulunmaktadır. Bu kurslar her ilçe ve ilçede bulunabilmektedir.

Öncelikli olarak sizlere en iyi eğitimi verebilecek kursu bulmanız gerekiyor. Sizden talep edilen belgeler ve kurs ücreti ile birlikte kursa kayıt oluyorsunuz. Kaydınızı yaptırmadan evvel ise silahlı mı silahsız mı güvenlik görevlisi olacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Kurslar genel olarak sabah ve akşam olarak 2’ye ayrılmaktadır. Gün içinde müsaitlik durumunuza göre kurs saatlerinizi belirlemeniz gerekiyor.

Kurslarda gerekli olan pratik ve teorik eğitimlerin alınması ile birlikte kursta işiniz bitmiş oluyor. Sertifika sahibi olmak için İç İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanmış sınav ilanlarını OGG haber üzerinden takip etmelisiniz. Katılacağınız ÖGG sınavı sonrası şayet geçer not alırsanız güvenlik görevlisi kimliği sahibi olabilirsiniz.

Özel Güvenlik Görevlisi Sınavları

Özel Güvenlik Görevlisi Daire Başkanlığı tarafından resmi internet sayfası üzerinden sınava ilişkin duyurular ilan edilmektedir. OGG haber üzerinden de sınavlara ilişkin açıklamalar yapılmaktadır. Özellikle kamu sektöründe çalışan güvenlik görevlisi personellerinin kadroya alınması ile birlikte meslek adeta altın çağını yapıyor. Personel alımına yönelik olarak ise yılda 6 kez sınav gerçekleştiriliyor.

Bu sınavlarda adaylara görmüş oldukları teorik eğitimler ile ilgili sorular soruluyor. Adayların sınavları 100 üzerinden değerlendiriliyor ve 60 alan adaylar başarılı olarak kabul ediliyor. Şayet adaylar ilk girdikleri sınavlarda 60’dan daha düşük bir puan alırlarsa bu tarihten sonra yapılacak 4 sınavda başarılı olmaları bekleniyor.

Sınavlardan başarı ile geçen adaylar güvenlik kimliklerine kavuşuyor. Bu aşamadan sonra iş ilanlarını takip etmeniz gerekiyor. Güvenlik görevlisi görev bölgesinde asayişin sağlanmasından sorumludur. Sizleri istihdam edecek olan kurum, kuruluş ya da şahısların asıl amacı mallarını, hatta canlarını sizlere emanet etmektedir. Özellikle saha tecrübesi olan personeller tercih edilmektedir.

OGG haber, Sınav Soruları

OGG haber üzerinden adaylara önceki dönemlerde sorulmuş olan sorular ve cevapları yer almaktadır. Sınava girmeden önce sizlere tavsiyemiz bu soruları incelemeniz olacaktır. ÖGG sınavı silahlı ve silahsız güvenlik görevlileri için ilk aşamada 100 sorudan oluşmaktadır. Sorular zor olmamakla birlikte tamamen alınan teorik eğitimle alakadır.

Bir güvenlik görevlisinin bilmesi gereken temel hususların yer aldığı sınavdan başarı ile geçebilmek için 60 puan almanız gerekiyor. Koruma, müdahale, acil durumlarda alınacak önlemler gibi temel bilgilerin yanı sıra genel kültür tarzında olduğunu söyleyebileceğimiz sorular da mevcuttur.

Bu noktada yapılması gereken ayrım silahlı güvenlik görevlilerine ilişkindir. Silah bilgisi eğitimi ile ilgili adaylara 25 adet daha soru sorulmaktadır. Bu soruları incelediğimizde silah parçaları, atışlar ve silah çeşitlerine ait sorular sorulduğu göze çarpıyor. Bu soruları sınava girmeden tek tek inceleyerek cevaplandırabilirsiniz.

Yine özel güvenlik görevlisi sınavlarına ilişkin yayınlanmış olan kaynak kitaplara ulaşabileceğiniz gibi OGG haber üzerinde yer alan online sınavlara katılım sağlayarak seviyenizi öğrenebilirsiniz.

ÖGG Personel Alımı

İş ilan siteleri, OGG haber sayfaları üzerinde her gün yüzlerce ilan yayınlanıyor. Ülkemizin her ilinde ve hemen hemen her ilçesinde özel güvenlik görevlisi alımı yapan pek çok kuruluş var. Zaten 5188 Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında şahıs ve şirketlerin güvenlik hizmeti temini için kullanabilecekleri iki yöntem söz konusudur.

Bu yöntemlerden ilki kendi bünyelerinde personel istihdam etmektedir. Şahıslar ya da kurumlar tarafından personel temini kolay olmakla birlikte beraberinde getirdiği zorluklar da bulunmaktadır. Olası iş kazalarında sorumluluk tamamen size aittir. Personelinizin tüm haklara sahip olması maddi yaptırımları da beraberinde getirir.

Bu tarz sorunlarla uğraşmak istemeyen şahıs, kurum ya da kuruluşlar özel güvenlik şirketleri üzerinden personel istihdamı sağlarlar. Personelin istihdamı, özlük hakları, iş kazalarında sorumluluk tamamen çalışılan şirkete aittir. Bu da işveren açısından kolaylık anlamına gelmektedir. Ayrıca vergilendirmede yaşanacak avantajlar da söz konusudur.

OGG haber işveren ile personel arasında bir köprüdür. Burada işveren tarafından yayınlanan iş ilanları olmakla birlikte iş arayanlar tarafından da ilanlar yayınlanır. İş bulmak isteyenler bu siteler üzerinden ilan ve iletişim bilgisi bırakabilmektedir. Yine işveren tarafından yayınlanan ilanlarda kurum, kuruluş ya da şahısların talepleri doğrultusunda iş ilanı bırakılır.

Güvenlik hizmeti belirli bir meblağ karşılığında sunulur. İşveren de bu hizmeti bir tutar karşılığında satın alır. Güvenlik hizmeti almak isteyenle şayet isteklerini doğru yorumlarlarsa en iyi hizmeti almayı başaracaklardır.

Özel Güvenlik Görevlisi Mesleği İle İlgili Detaylar

Her ne kadar teorik eğitim alınsa da bu meslekte başarılı olmak için tecrübeye ihtiyaç duyulur. Elbette ki kanun kapsamında personelden beklenen bazı şartlar bulunur. Adaylar almış oldukları eğitimi tecrübe ve yetenek süzgecinden geçirir.

Güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin atak ve sorun çözücü olması gerekir. Görevleri, görev aldıkları mülkiyete girmek isteyen kişileri aramak, güvenlik kameralarının, kayıt cihazlarının kontrol edilmesini sağlamak ve görev bölgelerinde denetimi elde tutmaktır.

Görevlerini kasten ifa etmeyenler hakkında adli ve idari yaptırımlar söz konusudur. Güvenlik görevlileri elbette ki kolluk kuvvetleri kadar geniş yetkiler ile donatılmamış olsa da özel hallerde geniş yetkilere sahiptirler.

Örneğin görev bölgesinde bir cinayet meydana geldi. Olay yerine girişleri engeller, burada bulunan delilleri korur, çevrede sükuneti sağlar, bir an evvel kolluk kuvvetlerine haber verir. Şayet olay yerinde şüpheli şahıslar varsa onlara kimlik sorma, tutuklama ve hatta zor kullanma hakları da bulunmaktadır. OGG haber üzerinde bu görevlerin dayanağı olan kanunlar ve Resmi Gazete’de yayınlanmış olan kararnameler mevcuttur.

ÖG Görevlisi şahısların görev alanlarında akıllı kapılar bulunmaktadır. Giriş yapan herkesin bu akıllı kapılardan geçmesi mecburidir. Şayet eşyaları varsa bu eşyalar denetim cihazlarından geçirilir. Şüpheli görülen şahısların üzerlerinde arama yapılır.

Bölgedeki güvenlik kameralarından güvenlik görevlileri sorumludur. Güvenlik kameraları delil niteliği taşımaktadır. Geçmiş zamana ait olayların meydana çıkması için de kayıt cihazlarının aktif olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca bölgede sahibi tarafından kasıtlı ya da unutularak bırakılan eşyalar varsa bunları emaneten alma yetkisi yine özel güvenlik görevlisi personellerinde bulunmaktadır. Tüm bu görev ve sorumlulukları ile meslek çalışanlarının istisnasız ve bahanesiz görevlerini yerine getirmeleri bir zorunluluktur.

özel güvenlik

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı