özel güvenlik sınavı

ÖGG Sınav Sonuçları

ÖGG Sınav Sonuçları Son yılların revaçta olan mesleklerinden olan özel güvenlik görevlisi olmak zorlu bir süreçtir ve pek çok aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi de sınav aşamasıdır. ÖGG sınav sonuçları kariyerinize ilk adımı atmak bakımından önemlidir. Peki özel güvenlik sınavları nasıl yapılıyor, sınavdan kaç puan almak gerekiyor, sınavdan geçer puan olmak için neler gerekiyor? Özel güvenlik görevlisine dair tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

özel güvenlik sınavı

özel güvenlik sınavı Silahlı ya da silahsız güvenlik görevlisi olarak istihdam edilmek isteyen adayların ilk etapta kurslara kayıt olmaları gerekmektedir. Ülkemizde İçişleri Bakanlığı onayı ile faaliyet gösteren binlerce kurs bulunmaktadır. Bu kurslara katılım özel güvenlik görevlisi olmanın ilk aşamasıdır. Kurslarda adaylara mesleğe dair temel eğitimler verilir. Şayet silahlı özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız ekstra silah bilgisi ve atış dersi de almalısınız. Kurslar 100 saatten oluşmaktadır. Silahlı güvenlik görevlisi kursları ise 120 saattir. Müfredat kurslar için standart olmakla birlikte ders programları değişiklik gösterebilir. Bu kurslara adayların katılımı zorunludur. Hatta 100 saatlik eğitim programının yüzde 10’undan fazlasına katılım sağlamayan adaylar sertifika sahibi olamaz. Sertifikası olmayan adaylar da zincirleme olarak sınavlara katılım sağlayamaz. Temel eğitim sınavı 100 sorudan oluşur. Adayların ÖGG sınav sonuçları ilan edildiğinde kimlik kartı alabilmesi için 60 puan alması gerekir. Her soru 1 puandır. 60 soruyu doğru cevaplandıran adaylar sınavlardan geçmektedir. Silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyenlere ise ekstra 25 soru daha sorulur. Bu sorular yine kurslarda alınan pratik ve teorik eğitimler ile ilgili olmaktadır. ÖGG adı verilen sınavlar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir. Sınav sonuçları ise yine Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine bağlı olarak faaliyet gösteren Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından açıklanmaktadır.

özel güvenlik soruları hangi konulardan çıkar

özel güvenlik soruları ilan edildiğinde iyi bir not almak isteyenlerin kurslarda verilen eğitimleri ciddiye almaları gerekir. Kurslara katılımın zorunlu olduğundan söz ettik. Verilen teorik eğitimler sınavlardan iyi bir puan alarak kimlik kartınıza kavuşmanızı sağlayacaktır. Sınavda çıkacak olan ders başlıkları aşağıdaki gibidir;

 • 20 saat Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları Dersi
 • 20 saat Güvenlik Önlemleri Dersi
 • 12 saat Etkili İletişim Dersi
 • 10 saat Temel İlk Yardım Eğitimi Dersi
 • 10 saat Kalabalık Yönetimi Dersi
 • 9 saat Kişi Koruma Dersi
 • 8 saat Yangın Eğitimi
 • 5 saat Güvenlik Sistemleri ve Cihazları Dersi
 • 4 saat Kolluk İle İlişkiler Dersi
 • 2 saat Uyuşturucu Bilgisi Dersi

özel güvenlik kimlik değiştirmek isteyen adaylar da yine bu derslerden mükelleftir. Ancak kendileri bu ders saatlerini daha öz görürler. Silahlı güvenlik görevlisi eğitimi alan adaylara da silah bilgisi ve atış dersleri verilir. Silah bilgisi eğitimi uygulamalı olarak atış poligonlarında gerçekleştirilmektedir.

Güvenlik sınav soruları ip uçları

Güvenlik sınav soruları açıklandığında iyi bir puan almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Sınavlarda başarısız olan adayların elbette ki tekrar sınava girme hakkı vardır. Ancak sınav harcı yatırmak gerekmektedir. Üstelik 60 puan ile geçilen bir sınavda tekrara düşmemek için aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanızı öneririz.

 • Özel güvenlik görevlisi sınavları zor değildir. 100 saatlik teorik ve pratik eğitimlerde adaylara sınavlarda çıkan konular anlatılmaktadır. Konuların ince nüanslarını gözden kaçırmadan dersleri dikkatli dinlemeli ve konu tekrarı yapmalısınız. Çünkü sınavda kesin bilgi gerektiren soru kalıpları da bulunmaktadır.
 • Çıkmış sorulara çalışın. Altını kırmızı kalemle çizmemiz gereken bir öneridir. Çıkmış sorular ve online sınavlara katılmak daha çok soru kalıbı görmenize yardımcı olacaktır. Çıkmış sorulara çalışan adayların ÖGG sınav sonuçları açıklandığında başarı göstermeleri tesadüf değildir. Bu amaca hizmet eden ve çıkmış soruları dönem dönem itina ile yayınlayan sitelere giriş yaparak çıkmış soruları ve cevaplarını inceleyin.
 • Derslere katılım sağlayın. Katılım zaten zorunludur. Ancak bir saatlik derse girmemeniz demek birçok soru kaçırmanız anlamına gelir. Bu sebeple mümkün olduğunca devamsızlık yapmamaya özen gösterin.
 • Atış talimlerine katılın. Silahlı güvenlik görevlisi olacak adayların ÖGG sınav sonuçları ilan edildiğinde iyi not almaları için silaha dair her şeyi bilmeleri gerekir. Sorular genel olarak silah parçalarına ve ruhsat bulundurulmasına yöneliktir.
 • Kendinize güvenin. Psikolojik anlamda kendinizi sınava hazırlamak başarılı olma şansınızı artıracaktır.
özel güvenlik sınav sonuçları sorgulama

özel güvenlik sınav sonuçları sorgulama Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından ilan edilmektedir. Özel güvenlik sınav sonuç sayfasında sınavdan belirli bir zaman dilimi sonra ÖGG sınav sonuçları yayınlanmaktadır. Temel Eğitim ve yenileme sınav sonuçları bu sayfa üzerinden yapılan duyurular ile ilan edilmektedir. Sonuç sorgulama sayfasına giriş yaptığınızda sizden bazı bilgiler istenir. T.C. kimlik numarası, sınav adı ve güvenlik kodunu yazarak sorgula butonuna basarak sınav ÖGG sınav sonuçları hakkında bilgi alabilirsiniz. Yapılan diğer sınav ile ilgili sonuçlar da yine https://onlineislemler.egm.gov.tr/ozelguvenlik/Sayfalar/sinavsonuc.aspx linki üzerinden sorgulanabilmektedir. Sorgulama işlemini farklı bir sayfadan yapmanıza gerek yoktur. Sınavdan 60 puan ve daha üzerinde aldıysanız sınavdan başarı ile geçmiş kabul edilirsiniz ve yapılan diğer sınavlara girmenize gerek kalmaz. Ancak 60’dan düşük alanların bir sonraki sınav için sınav harcı yatırması gerekir.

Egm ozel guvenlik sinav sonuclari ilan edildikten sonra ne yapmalıyım?

Egm ozel guvenlik sinav sonuclari sonrasında Sınavdan başarı ile geçen adayların bundan sonraki izlemeleri gereken adım kimlik almak olacaktır. Özel güvenlik görevlisi kimliği sahibi olmak isteyen adayların ise randevu alması gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı sayfası üzerinden randevu alabilirsiniz. Bu aşamadan sonra kimlik alma başvurunuz kabul edilmiş ve kimlik basım aşamasına geçilmiş olacaktır. Kimliğiniz basıldıktan sonra daire başkanlığına gönderilecek ve daire başkanlığı PTT şubesine kimlikleri teslim edecektir. İkametgah adresleriniz doğrultusunda belirlenen süre içerisinde kimlik gönderimi yapılacaktır. ÖGG sınav sonuçları ilan edilen adaylardan başarısız olanların ise tekrar sınav harcı yatırmaları gerekir. Sınavdan düşük not alanların çıkmış soruları ve cevaplamalarına göz atmaları girecekleri diğer sınavlarda başarılı olmalarını sağlayacaktır. Girmiş oldukları sınavlardan geçer not alan adaylar için aynı süreç geçerlidir. Kimlik kartı alabilmek için en önemli nokta güvenlik soruşturmasından geçmiş olmak olacaktır. Gerekli evraklar ile başvuru yapmanızın ardından kimliğiniz basılır. Bu aşamadan sonra istihdam edilmeniz önünde herhangi bir engel yoktur. Kamu ya da özel sektörde çalışabilirsiniz. Hastane, hava alanı, AVM gibi noktalarda da çalışabilirsiniz. OGG haber ve iş ilan sayfalarından bulunduğunuz bölgeye yakın bir iş bulabilirsiniz.

Ayrıca özel güvenlik görevlisi çalıştıracak kurum ya da kuruluşlar bunu valilik izni ile yapmaktadır. Komisyon tarafından izin çıktıktan sonra firmalar kendi bünyelerinde sizi istihdam etmek isteyebilir. Ya da güvenlik şirketi personeli olarak şirket ile anlaşan kurum ve kuruluşlarda da çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Özel güvenlik görevlisi istihdam alanları oldukça geniştir. Ayrıca son yıllarda da talep artmış durumdadır. Kamuda çalışacak olanların da kadroya geçmesi ve maaşlarında iyileştirme yaşanması muhakkak dikkatinizi çekmiştir. 3 bin TL civarında maaş alan güvenlik görevlileri 5188 sayılı kanun kapsamında görev alanları içerisinde kendilerine çizilen görev ve sorumlulukları yerine getirirler.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün