özel güvenlik bilgi sistemi

ögg yenileme

ögg yenileme – özel güvenlik kimlik kartı sahipleri, 5188 sayılı kanun gereğince, 5 yıl süre içerisinde ögg kimlik kartı yenilemesi gerekmektedir. Türkiye deki iş kolları bakımında en çok rağbet gören sektör haline gelen özel güvenlik sektörü günden güne hızlı şekilde büyümeye devam ettiği gözlemlenmektedir. Özel güvenlik görevlisi olarak görev yapan personeller 5 yılda bir özel güvenlik kimlik kartını, yenileme yapmak zorundadır.

Silahsız yenileme eğitim süresi 7 gün  olmakta ve silahlı ögg yenileme süresi ise gün gün sürdüğü bilinmekte. Yenileme eğitimine giren özel güvenlik görevlileri her yıl 6 defa yapılan özel güvenlik sınavı ‘na katılarak, özel güvenlik eğitim sertifikası almaktadır. Ögg yenileme eğitimi için belirli evrakları oluşturarak özel güvenlik eğitim merkezlerine iletmek zorundadır.

Ögg yenileme kâğıt için gerekli belgeler

2 adet biyometrik resim

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Özel güvenlik kimlik kartı fotokopisi

Özel güvenlik kimlik kartının bitiş tarihine 6 ay kala, kursiyerin özel güvenlik eğitimine başlamış olması gerekmektedir. En geç olarak 6  ay kalası temel eğitim başlanması önemli bir noktadır. Özel güvenlik kimlik yenileme hangi tarihte yapılırsa yapılsın, kimlik bitiş tarihinden itibaren 5 yıl süresi başlamaktadır. Ögg yenilemede görülecek dersler ise

 1. Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları
  2. Güvenlik Tedbirleri
  3. Kalabalık Yönetimi
  4. Kişi Koruma
  5. Uyuşturucu Madde
  6. Genel Kollukla İlişkiler
  7. Güvenlik Sistem ve Cihazları
  8. Temel İlkyardım
  9. Yangın Güvenliği ve Tabii Felaketlerde Müdahale Tarzı
  10. Etkili İletişim
  11. Silah Bilgisi ve Atış (Silahlı Eğitim alan özel güvenlik adayları bu eğitimi alacaklardır.)

Özel güvenlik yenileme sınavı  ‘na giren kursiyerlerde, sınav geçme puanı bulunmamaktadır. Bu bir nevi bilgi tazeleme şeklinde uygulanmaktadır.  Silahsız yenileme sınavı ‘na giren adaylar sadece yazılı sınava tabidir ve 100 soru üzerinden bir sınava tabi olan ögg ‘lere her soru 1 puan şeklinde ayarlanmıştır.

Silahlı ögg yenileme sınavı ’na girecek adaylar, yazılı sınavdan 100, temel eğitimde 25 soru ise silah bilgisi ve atış eğitimi olmak üzere 125 soru üzerinden sınavı  değerlendirilecektir.  Özel güvenlik silah atışı ‘ndan ise 15 m’den siluet hedefine 5 mermi atacaklar.  

ögg yenileme
ögg yenileme

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu