Toplum Yararına Program

Okullara güvenlik alımı ve 92 bin Typ personel alım detayları

Okullara güvenlik alımı

Okulların açılacağı tarih geçtiğimiz günlerde belli oldu. Okullar açıldıktan sonra 92 bine yaklaşan Toplum yararına program personel alımı ne zaman olacağı ise merak konusu oldu. Milli eğitim bakanlığının son toplantısında ise okullarda temizlik elemanı, güvenlik görevlisi ve sağlık personeli olması gerektiği ön görülmüştü.

Milli eğitim bakanlığı son şura toplantısında alınan kararda milli eğitime bağlı 30 bin okul için temizlik, özel güvenlik, sağlık personeli alımı yapacağını belirtti. Şu anda bazı şehirlerde Typ personeli alımı yapılmaktadır. Ancak bu typ alımları Meb harici kurumlar gerçekleştirmektedir.  

31 ağustos 2020 tarihinde okulların açıklanacağı geçtiğimiz günlerde belirlendi. Okulların koronavirüs temizliği, okula başladıkları zaman güvenlik ve sağlık durumlarını kontrol amaçlı sağlık personeli hazır hale gelmesi planlanmıştır. Bu kapsamda Temmuz sonları ve Ağustos ayı içerisinde yapılacaktır. Günlük TYP ilanları ve okullara alım olduğu zaman anlık takip etmeniz için sayfa sonunda uygulamalar link adresi şeklinde sunuldu.

Okullara güvenlik alımı gelişmesi nasıl alınmıştı hatırlayalım.

MEB okullara güvenlik görevlisi, temizlik elemanı ve sağlık personeli alınacak.19. Milli Eğitim Şurası’nda oluşturulan komisyon kararınca alınan kararlar uygulamaya geçiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu arasında zaten protokol bulunmaktadır. Bu kapsamda TYP personeli alımı olarak gerçekleşmesi ön görülüyor.

30 bin okul için yapılan bu çalışma ile yaklaşık olarak 90 bin kişiye istihdam alanı oluşturması bekleniyor. Çünkü her okul 2 güvenlik görevlisi ve 1 temizlik personeli alması durumunda dahi 92 bin kişi için iş alanı oluşturulmuş oluyor. Sağlık personeli alımı yapılıp yapılmayacağı ilanların yayınlanması ile netlik kazanacaktır.

Özellikle güvenlik görevlisi için kesin alınacaklar için şunlar kaydedildi. Okullarda ziyaretçi kartı uygulaması, kamera sistemi, duman sensörü, metal detektör gibi önlemler alınabilecek. Ayrıca öğrencilerin okula istenmeyen araç gereç ve suç aleti getirmelerini önlemek için denetimler arttırılacak.

Güvenlik görevlisi ve temizlik elemanı alımı en az ilkokul mezunları arasından yapılacak. Sağlık personeli alımları ilk defa yapılması planlandığı üzere hangi öğrenim durumu ve ne şartlarda olduğu belirsizdir.

Okullara güvenlik alımı özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu