özel güvenlik bilgi sistemi

Ortaokul mezunu silahlı özel güvenlik olabilir mi

Ortaokul mezunu silahlı özel güvenlik olabilir migüvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerden bazı şartlar arandığı bilinmektedir. Bu şartların en başında ise son eğitim gördüğü okul mezuniyet durumu olduğu bilinmekte. Ortaokul mezunu silahlı özel güvenlik olabilir mi, sorusunun cevabı ise Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için en az lise ve dengi bir okuldan mezun olunması gerekmektedir. Silahsız özel güvenlik sertifikası almak için ise en az ortaöğretim mezuniyet belgesi olmak gerekmektedir.

Silahlı özel güvenlik olmak için neler gerekli

Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için bazı şartlar vardır. Bu şartların uygun olmayan kişiler silahlı özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanamazlar. 5188 sayılı özel güvenlik kanunu ‘nda belirtiler şartlar aşağıda özel güvenlik haber sitemiz aracılığı ile sizlere sunuyoruz.

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
  2. Silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için 8 yıllık orta öğretim şartı olmak gerekirken, Silahlı özel güvenlik görevlisi olacak kişiler için ise bu şart en az lise mezunu olması gerekmektedir.
  3. Silahsız özel güvenlik olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmekte ve silahlı özel güvenlik olmak için ise 21 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
  4. 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

Ortaokul mezunu silahsız özel güvenlik olabilir mi

  • Kasten işlenmiş bir suçtan dolayı 1 yıl ve daha fazla hapis cezası almamış olması  gerekmektedir.
  • Affa uğramış olsa dahi, Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.
  • Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.
  • Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.
  • 5188 sayılı kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
  • Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yukarıda belirtilen şartların uygun olması durumunda, özel güvenlik sertifikası almaya bir engel durum olmamaktadır.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün