Ögg Bilgi

Özel Güvenlik Görevlisi Kimdir ?

Özel Güvenlik Görevlisi Kimdir, Eski çağlardan bu güne kadar insanların olası olumsuzluklara karşı güvenlik ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Ünlü düşünürler insanın bir arada yaşamasının güvenliğin bir gereği olduğundan söz ederler. İnsanlığın var olduğu ilk günlerden bu güne kadar barınma gibi aslında temel bir ihtiyaç haline gelmiş olan bu ihtiyaçtan dolayı ortaya bir meslek dalı çıkmıştır.

Özel Güvenlik Görevlisi Kimdir
Özel Güvenlik Görevlisi Kimdir

Korunan bölgede asayişin sağlanması, olası can ve mal kaybına karşı görev yerinin korunması, girişlerde denetim yapılması vb. amacı ile görevliler faaliyet göstermektedir.

İster özel sektör ister kamu kurumu olsun bu meslek dalına sahip olan çok fazla çalışana ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca son zamanlarda iş ilanı siteleri üzerinde incelemeye yapıyorsanız ne kadar çok istihdam olduğuna da şahit olmuşsunuz demektir.

Hal böyle olunca bu mesleğe nasıl sahip olunabileceği, çalışma koşulları, mesai saatleri, maaşlar vb. tüm detaylar herkes tarafından merak ediliyor.

İşte tehlike kaygısı ile görev alanını koruyan ve bu alanlarda asayişi sağlamakla yetkili olan kişilere güvenlik görevlisi adı veriliyor. Sizler için bu mesleğe nasıl sahip olunabileceği ile ilgili detaylı bir araştırma yaptık.

Eğitim ve Kurslar

ÖGG mesleğine sahip olmak isteyenlerin eğitim süreçleri iki türlüdür. Silahlı ve silahsız kurslar ayrı ayrı bulunmaktadır. Bölgenizde bulunan şirketlere göre kursların fiyatları, ders saatleri farklılık gösterecektir.

Kurslara kayıt olmadan ciddi bir araştırma yapmanız yararınıza olacaktır. Silahlı kursun diğer silahsız kurstan farkı atış eğitimi verilmesidir. Ekstra 2 gün verilen atış eğitimlerinin yanı sıra son kurs gününde kursiyeler poligona getirilerek kendilerine 25 adet atış hakkı verilir.

Özel Güvenlik Görevlisi Kimdir
Özel Güvenlik Görevlisi Kimdir

Kurstaki teorik ve pratik eğitimlerden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ÖGG sınavına kayıt olmalısınız. Sınavdan başarılı olarak geçebilmeniz için 100 tam puan üzerinden en az 60 almanız gerekiyor.

Şayet 60 puan almadıysanız yıl içinde yapılacak olan diğer sınavlara kayıt olabilirsiniz. Çünkü yıl genelinde sınav 6 defa düzenleniyor ve her kursiyerin maksimum 5 tanesine katılabilme hakkı bulunuyor.

Kanuni Kapsam

Kısaca ÖGG olarak isimlenen meslek dalı ile ilgili kanun 10 Haziran 2004 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 5188 sayılı kanun ile mesleğin amacı, kapsamı, yetkileri, silah bulundurma durumu, görevler, şartlar, çalışma izni, kıyafet düzenlemesi, eğitim durumu, tazminat, yasak ve cezalar gibi her türlü konu karara bağlanmıştır.

5188 sayılı kanun kapsamında mesleği icra edeceklerde aranacak olan şartlar;

 • TC. vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • En az lise ve dengi okullardan mezun durumda olmak
 • Görevini icra etmesine engel teşkil edecek fiziki ve zihinsel bir engel bulunmamak
 • Görülen eğitimlerden başarı ile geçmek
 • Kamu haklarından mahrumiyet arz edecek herhangi bir durumun söz konusu olmaması
 • Taksirli suçlar dışında herhangi bir suçtan dolayı yargılanmamış olmak gerekiyor.

Şayet bu şartları taşıyorsanız il veya ilçelerde verilen kurslara katılım sağlayabilir ve sertifikanızı alabilirsiniz. Özel kuruluşların ya da şahısların talepleri doğrultusunda kurum ve kuruluşlar nezdinde güvenlik adı verilen birimler kurulabilir. Şayet böyle bir birim söz konusu değilse şirketler üzerinden personel alımı yapılır.

Şayet şirketi siz kuruyorsanız 4 yıllık fakülte mezunu olmanız ve yukarıdaki şartların hepsini taşımanız gerekir. Şayet şirket sahibi tarafından bu şartların herhangi birinin taşınmadığına kanaat getirilirse en kısa sürede yönetici değişimi talep edilir.

Fakat verilen sürede değişim yaşanmazsa şirketin faaliyet izni alınır. Bu sebeple hem görevi icra edeceklerin, hem de şirket açarak belirli bir ücret mukabilinde meslek adamı yetiştirecek olanların şartları taşıması önemlidir.

ÖGG Yetki ve Görev Alanları

ÖGG mesleğinin doğuşu ve bu denli yaygınlaşmasının ihtiyaçtan hasıl olduğunu dile getirdik. Yalnızca 5188 sayılı kanun değil, görev ÖGG görev alanı pek çok kanunu kapsamaktadır.

 • 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Kanunu
 • Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği
 • 5188 sayılı kanun kapsamında Resmi Gazete’de yayınlanan kararname
 • 5188 Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun
 • 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu
 • 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu
 • Yakalama, Göz Altına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği gibi yasal çerçevede görev alanları bulunmaktadır.

Bu kanunlara dayanarak kendisine çizilen görev alanı içerisinde faaliyet gösterir.

 1. Ceza Kanunu ve Medeni Kanun’a dayanarak zor kullanma
 2. Bulduğu eşyaları emaneten üstlenme
 3. Yakalama
 4. Delil nitelinde kabul edilebilecek olan eşyaları emaneten alma
 5. Her türlü ulaşım aracının kullanıldığı ve insan sirkülasyonunun olduğu alanlarda kişilerin üstlerini arama, kendilerini duyarlı kapıdan, eşyalarını ise X-ray cihazından geçirmek
 6. Korudukları bölgeye girmek isteyen kişilerin yine üstlerini aramak, eşyalarını X-ray cihazından geçirmek
 7. Ceza Kanunu’na dayanılarak yakalama ve orantılı arama
 8. Görev alanı içine giren alanlarda suç teşkil eden şahısları arama ve tutuklama
 9. Doğal afetler karşısında kendisinden yardım talep edilmesi durumunda ev ve iş yerlerine giriş
 10. Kolluk kuvvetleri olay yerine intikal edene kadar bilgi ve belgelerin korunması
 1. Kolluk kuvvetlerine çalışma alanları içerisinde yardımcı olmak
 2. Bir olaya tanıklık edilmesi durumunda kolluk kuvvetlerinin olay mahalline intikalinin sağlanması
 3. Valilikler tarafından izin verilmek sureti ile kendilerine tanımlanan görev alanında asayişin sağlanması gibi pek çok görevi bulunur.

Bu yetkileri dahilinde görevli olduklarına dair mesleki kartlarının herkes tarafından görülebilir olmasına özen gösterilmelidir. Kendilerine verilen bu kimlik kartlarını görev alanları içerisinde ve üniformalı iken taşımak durumundadırlar.

İzin verilen noktalar dışında görevli değillerdir. Adli nitelikte olan bazı görevleri de vardır. Kendilerine kanun kapsamında gerekli olan hallerde kelepçe takma ve zor kullanma imtiyazı da verilmiştir.

Mesleki Detaylar

Son yılların en popüler mesleklerinden olan özel güvenlik ile ilgili internet üzerinden özel güvenlik haberlerini incelediğinizde pek çok iş ilanı gözünüze çarpacaktır.

Yine iş arama platformları üzerinden “ozel guvenlik” araması yaparak da iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Sektör bu anlamda gelecek vaat etmektedir. Çalışma saatleri ise çalışılan kurum ya da kuruluşa göre farklılık gösterecektir.

Gündüz çalışma imkanınız olduğu gibi gece de çalışabilirsiniz. Fabrikada güvenlik görevlisi olarak çalışmanız durumunda da vardiya sistemi işleyecektir. Bu sebeple kursa gitmeden evvel mesleğin size, yaşam koşullarınıza ve karakter yapınıza uygun olup olmadığını tartınız.

Uzun, esnek ve vardiyalı çalışma saatlerine uyum sağlamayı göze alıyorsanız hemen bu gün kursa yazılabilirsiniz. Net bir çalışma bilgisi vermek bu sebeple doğru değildir.

Kursa katılmak ve meslek sahibi olmak isteyenler için merak edilen diğer konu da elbette ki maaşlar oluyor. Maaş durumu silahlı ve silahsız olmanıza, çalıştığınız kurum ve kuruluşa göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak ilk etapta asgari ücret alacağınız bilgisini verelim.

Silahlı güvenlik görevlileri silahsız olanlara göre 500-700 TL arası daha fazla maaş alıyor. Güncel özel güvenlik haberlerini sitemiz üzerinden de takip ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

En kısa sürede kursa yazılarak sertifikanızı alarak iş başvuru yapabilirsiniz. Görevlerini hukuki kapsamda yapmayanlar hakkında da idari ve adli çerçevede yaptırımlar olduğunu hatırlatalım.

Özel Güvenlik Haber platformu olarak sizlere en güncel ve en dogru bilğieri son dakika olarak iletmeye devam etmekteyiz. 

Özel Güvenlik Görevlisi Kimdir gibi sorularınız için özel güvenlik facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu