özel güvenlik sınavı

Özel Güvenlik Görevlisi Sınavı

Özel Güvenlik Görevlisi Sınavı

Güvenlik ve asayişin sağlanması geçmiş yıllarda olduğu gibi bugün de temel ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Bu ihtiyaçtan dolayı bu gün binlerce özel güvenlik görevlisi yetiştiren kurs açılmıştır. Katılımcılar kurslara kayıt olarak teorik ve pratik eğitimleri alırlar. Daha sonra yapılacak olan özel güvenlik görevlisi sınavlarına katılım sağlanır.

Kurslarda adaylar teorik bilgileri alırken aynı zamanda sınava hazırlık süreci de yaşarlar. Sınav kolay olmakla birlikte OGG haber portalları üzerince çıkmış sorular bulunmaktadır. Soruları incelemeniz pratik yapmanız ve soru kalıpları hakkında fikir sahibi olmanız açısından önemlidir. Sınavda özel güvenlik görevlisi temel eğitim başlığı altında 100 adet soru sorulmaktadır.

Kurslar bilindiği gibi iki kısımdır. Silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi yetiştiren kurslarda verilen eğitimler de birbirinden farklıdır. Temel eğitim aynı olmakla birlikte silahlı güvenlik görevlisi kursunun katılımcıları atış talimi adını verebileceğimiz dersler de almaktadır.

Temel konuların oluşturduğu 100 soruda adaylara insan ilişkileri, acil durumda alınacak güvenlik önlemleri gibi çeşitli konularda sorular sorulmaktadır. Adayların sorulara akılcı cevaplar vermesi sahada da pratik davranmasını sağlayacaktır. Silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyenlere ise ekstra 25 soru sorulmaktadır. 25 sorunun ana başlığı silah bilgisidir. Silahın bölümleri, silah çeşitleri gibi sorulardan oluşan test teorik eğitimin alınması ile kolay bir hal alıyor.

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında adayların yapılan sınavlardan başarı ile geçmeleri isteniyor. Ayrıca katıldıkları kursların bakanlık tarafından izinli olarak faaliyet göstermesi gerekiyor. Bakanlık yıl içinde açtığı pek çok sınavla adaylara belgelerine bir an evvel kavuşma imkanı tanıyor. Güvenlik sınav sonuçları sonrası başarılı olan adayların almış oldukları kimliklerin geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıl sonunda kimliklerin yenilenmesi gerekir.

Özel Güvenlik Görevlisi Sınavı
Özel Güvenlik Görevlisi Sınavı

Güvenlik Sınav Sonuçları

Güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan ÖGG sınavlarına katılım sağlıyor. Yapılan sınavlardan geçer not alan adaylar özel güvenlik görevlisi kimliklerine kavuşuyor. Şahıslar, kamu kurum ya da kuruluşları, şirketler tarafından istihdam edilen güvenlik görevlisi mesleği son yılların en gözde meslekleri arasında yerini alıyor. Güvenlik sınav sonuçları Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılan duyurular ile ilan edilmektedir.

Sınavlardan başarı ile geçebilmek için adayların 60 puan ve üzerinde not almaları gerekiyor. Şayet sınav sonucunu öğrendikten sonra geçer not almadığınızı görürseniz tekrar sınava katılma hakkınızı kullanabilirsiniz. Adayların 5 kez sınava girme hakları bulunmaktadır. Ayrıca yıl içinde genel olarak 6 sınav düzenlenmektedir. Yapılacak olan bu sınavlara belirli bir ücret mukabilinde katılım sağlayabilirsiniz.

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların sınava girecekleri yerler, sınav tarihleri, sınav sonuçları gibi bilgiler www.ozelguvenlik.pol.tr üzerinden ilan ediliyor. Dönem dönem bu sayfaya giriş yaparak merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca kimlik yenilemek için yapılan sınavlar da bulunmaktadır. Bu sınava ilişkin detaylar da yine ayı site üzerinde mevcuttur.

Özel Güvenlik Görevlisi Sınavı Zor Mu?

 Meslek hakkında tecrübeniz olmadığı gibi bilginiz de olmayabilir. Hiç sıkıntı etmeyin. Öncelikli olarak bir kursa yazılmanız gerekecek. Ülkemizde her ilde özel güvenlik şirketlerine ulaşmak mümkündür. Bu şirketler ile iletişime geçerek ders programı, fiyat, görülen dersler, ders saatleri gibi temel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Adayların korkulu rüyası sınavdır. Özel güvenlik görevlisi sınavı ehliyet sınavına benzetilir. Kurs seçimi yaptığınızda dersler başlar. Günlük maksimum 8 saat ders görürsünüz. Sabah ya da akşam derslerinin seçimi sizin iradenizde olan bir durumdur. Gün içinde müsait olma durumuna göre saat seçimi yapabilirsiniz.

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar 100 saatlik bir eğitimden geçmektedir. Silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyenlere ise ekstra 20 saat eğitim verilir. 100 saatlik eğitim tamamen teorik olmakla birlikte 20 saatlik eğitimde adaylara atış yaptırılır ve silah bilgisi adı verilen eğitimler verilir.

Güvenlik sınav sonuçları açıklandığında geçer not aldığınızı görmek hiç de zor değil. Bu noktada endişeniz olmasın. Adaylar için yapılan Ogg sınavında çıkacak konular aşağıdaki gibidir;

 • Uyuşturucu madde bilgisi
 • Genel kollukla ilişkiler
 • Güvenlik sistemleri ve sistem dahilinde olan cihazlar
 • Yangın eğitimi
 • Koruma
 • Kalabalık yönetimi
 • Özel Güvenlik Hukuku
 • Kişi hakları
 • İlk yardım eğitimi
 • Etkili iletişim
 • Güvenlik önlemleri

Bu konularda soru dağılımı bakanlık tarafından belirlenmektedir. Ancak hangi konuda başarılı olduğunuz değil güvenlik sınav sonuçları açıklandığında 60 puan almış olmanız kimliğinize kavuşmak için yeterli olacaktır. Özetle sınav zor değildir. Kurslara sürekli olarak katılarak bu eğitimleri alıp, çıkmış sorulara da göz atarsanız başarılı olmamak için hiçbir sebebiniz yoktur.

Özel Güvenlik Ders Notları

Güvenlik sınav sonuçları açıklandığında iyi ki göz atmışım diyeceğiniz bir detay vardır ki o da ders notlarıdır. OGG haber çıkmış soruların yanı sıra ders notlarını da internet üzerinde yayınlamaktadır. Yayınlanmış olan ders notları size yardımcı kaynak olacaktır. Sınava girmeden evvel slayt halinde ulaşabileceğiniz bu notlara göz atmanız 60 puan ve üzerinde almanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca ders noktalarına pdf şeklinde de ulaşılabilir. Derslere düzenli olarak katılmak da bu noktada yarar sağlayacaktır. Zaten kursların 2/3’sine katılım zorunludur. 100 saatlik kursun en fazla 10 saati için devamsızlık yapılabilir.

Özel güvenlik görevlilerinin kolluk kuvvetleri kadar geniş yetkileri olmasa da kendilerine pek çok kanun referans olmaktadır. Türk Ceza Kanunu, Türk Medeni Kanunu kapsamında güvenlik görevlilerine düşen pek çok görev bulunmaktadır. Ayrıca olağanüstü durumlarda kendilerinin geniş yetkileri vardır. Güvenlik sınav sonuçları ilan edildiğinde başarılı sonuç alabilmek için tüm bu görev ve yetkileri bilmeniz sizlere avantaj sağlayacaktır.

Ayrıca hangi yükümlülüğün hangi kanundan dolayı olduğu konusunda da fikir sahibi olmalısınız. Özellikle 5188 sayılı kanunu birkaç kere okumak sınav sonuçlarınızın seyrini değiştirecektir. Resmi Gazete’de yayınlanmış olan özel güvenlik kararnameleri de bu yolda sizlere ışık olacaktır.

Özel Güvenlik Detayları

Kalabalık yönetiminden kişi haklarına kadar tüm konularda sınavda toplamda 100 adet soru soruluyor. Güvenlik sınav sonuçları açıklandığında iyi sonuç almak isteyenlerin daha önceki yıllarda sorulan sorulara göz atması gerekiyor. Bu soruları tek tek cevaplandırarak yanlış yaptıklarınızın doğru cevaplarını öğrenmeniz önem taşıyor.

Ayrıca seçmiş olduğunuz kurs da size başarı yolculuğunuzda eşlik edecektir. Kursiyerlere iyi eğitim veren eğitimcilerin tavsiyelerini ihmal etmeyiniz. Sertifika almak bu yola çıkmanın sadece ilk aşamasını oluşturur. Hatta kimlik kartını dahi aldığınızda iş bitmez. İstihdam edilmek için başvuru yapmanız gerekir.

Güvenlik belirli bir meblağ karşılığında satın alınan bir hizmettir. Bu hizmete ücret ödeyen şahıslar ya da kurumlar en iyi hizmeti almak için seçici davranırlar. İstihdam edecekleri personelin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi, saha tecrübesi olması gibi özelliklere dikkat edilirken şahısların karakterleri de önemlidir.

Güvenlik sınav sonuçları sonrası iş başvurusu yaptığınız iş yerlerinin İnsan Kaynakları birimleri de sizleri mülakattan geçirecektir. Burada sorulan sorulara pratik cevaplar üretmeniz olağanüstü durumlarda soğukkanlı ve çözüm odaklı olduğunuzu kanıtlayacaktır. Ayrıca OGG haber portalları üzerinden ilan yayınlayarak da iş talebinde bulunabilirsiniz.

özel güvenlik

özel güvenlik haber Özel Güvenlik Görevlisi Sınavı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu