Ögg Bilgi

özel güvenlik hakları

özel güvenlik hakları, günümüzde sektörün günden güne büyümesi ile sektör içinde çalışan kişilerin haklarına yapılan tacizi engellemek amacı, ile sosyal medya üzerinden çeşitli bilgiler paylaşılmaktadır.

Türkiye genelinde özel güvenlik kimlik kartı alan kişi sayısı 1,5 milyon gibi bir sayıya ulaşmıştır, Emniyet müdürlüğü polis sayısını geçmiş bulunmakta ve çoğu ülkenin vatandaş veya askeri gücü kadar olan özel güvenlik sektörü büyüdükçe sorunları ve dertleri artmaya devam ediyor. Sektör içerisinde en çok rastlanan rahatsızlık ise

MAAŞ YETERSİZLİGİ

özel güvenlik hakları olarak sektörü ele aldığımızda, sektörün başlıca sıkıntılarından biri maddi konu olduğu bilinmekte. Yetersiz maaş ve merdiven altı şirketler tarafından, özel güvenlik hakları’na müdahale veya gasp edilmesi olarak bilinir.

Kırsal kesimlerde çalışan güvenlik görevlileri genelde asgari ücret üzerinden maaş alırken, büyük metropol şehirlerde yaşayan ve çalışma hayatını güvenlik sektörü üzerinden geçindiren kişiler ise 2500 ile 3500 TL arasında bir ücret karşılığı çalışmaktadırlar.

Metropol gibi bir yerde bu maaşın azlığı konuşulurken, kırsal kesimde asgari ücret alıp başka bir ekstra (yol, yemek) almadan yaşantısını sürdürmeye çalışılıyor.

GÜVENLİK ŞİRKETLERİ

güvenlik şirketleri olarak çalışanların en büyük sıkıntıların yaşandığı ikinci konu olarak bilinmektedir.

Bazı merdiven altı firmalar çalışan güvenlik görevlileri ne eksik maaş, mesai ücretlerinin ödenmemesi veya eksik ödenmesi, zorunlu mesai yaptırılması gibi sıkıntılar yaşamaktadır.

Mesaiye bırakılmada zorunluluk olmamasına rağmen çoğu firma elemanı işten çıkarılmak ile tehdit edilerek zorunlu mesaiye bırakılıyor. Mesaiye kalan işçilerin işçilerin ise tam olarak mesai ücreti alamadıkları eksik olarak hesaplarına geçtiğini belirten çok sayıda işçi olduğu bilinmekte.

Mobbing uygulaması

Bunu genelde firma ile proje anlaşması yapan ve eleman eksikliğini giderdikten sonra ortaya çıkan bir yıldırma politikasıdır.
Mobingin amacı ben seni çıkartıyorum sen istifa et git deme anlamına gelmektedir.
İşçinin istifaya zorlanma amacı ise kendisi işten ayrıldığı taktirde işçinin hakkı olan kıdem, ihbar, tazminat gibi alacaklarının işçinin istifası ile şirkete kalma çabasıdır. Bu uygulama genelde 5 yılını merdiven şirkette tamamlamış işçiler üzerinden uygulanmakta olduğu bilinmektedir.
özel güvenlik

Özel Güvenlik Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu