Ögg Haber

Özel güvenlik her alanda mağdur

Özel güvenlik her alanda en mağdur edilen işçi

Özel güvenlik kurulduğu günden bu güne kadar devamlı mağdur edildiği,  gözlemlendiğinde Gerek kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan gerekse özel sektör çalışanları olsun hep en çok çalıştırılmak istenen ve mobbing’e maruz kalan sektör işçileridir. Çalıştığı iş yerinde müşteriler, hastalar vs. gibi açık alanda halkın gözüne kestirdiği ilk çalışan özel güvenlik olmakta.

Hastanelerde özel güvenlik olmak

Hastanelerde çalışan özel güvenlik görevlileri devamlı şiddete maruz kaldığı ve darp edildiği başına sıkça düşen haberler arasında görülmektedir. Hasta veya hasta yakını kendince en yakın stresini atabileceği ve tehlike olarak gördüğü kişi direk güvenlik görevlisidir. Bunun sonucu olarak darp edilen Ögg görevlisi olmaktadır. Çeşitli konulara ve sağlık personeline sinirlenip, sınırını güvenlik personeli ‘nden çıkarmaktadır. Genelde de Kanunlarda ise hasta psikolojisine sığınarak ufak cezalar ile kurtulmaktadırlar.

Belediye özel güvenlik görevlileri

Belediye gibi kuruluşlarda güvenlik görevlisi olarak çalışanların sıkıntılarda genelde aynı konular olduğu bilinmektedir. Bu gibi kuruluşlara genelde halkın yoğunluğu resmi işlerini (tapu, borç) halletmek için gelmektedir. Yoğunluğun bol olduğu belediyelerde, işlerini bir an önce halletmek isteyen vatandaşların kargaşası sonucu güvenlik görevlilerine yoğun işler düştüğü bilinmektedir. Genelde bu arbedelerde mağdur olan yine malesefki ögg personeli olmaktadır.

AVM güvenlik görevlileri

Avmler güvenlik görevlileri için en zor olan bölgelerden birisi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. AVM güvenlik görevlisi demek, içerideki tüm dükkan sahiplerini, tüm çalışanları bilmek demektir. Kapıda görev yapan personellerin en çok sıkıntısı ise, aramalarda “biz terörist miyiz” “çakıdan ne olacak” “içeride daha büyük yaralayıcı aletler var” gibi tepkilere maruz kalmalarıdır.

Özel güvenlik haber (ogghaber) olarak yaptığımız araştırmalarda çalıştığı işyerlerinde en çok mağdur olan sektör olarak bilinen güvenlik görevlileri olduğu görülmektedir. Sektör üzerindeki sendikaların vurdum duymaz hallerinden dolayı 5118 sayılı kanun ‘un düzenlenmemesi daha bir çok sıkıntıyı ortaya koymaya devam etmektedir. Neredeyse yılda en az bir bağımsız güvenlik sendikası kurulmakta olduğu görülmek olsada bu sendikalarda kısa süre içerisinde mücadelesine ara vermek zorunda kalıyor. Ögg ‘lerin çalışma hayatına başlamadan önce en az 1 ay deneme süresine tabi tutulması gerektiğini düşünmekteyiz.

özel güvenlik
güvenlik haber

Ahmet Çelik

2010 yılından itibari ile özel güvenlik haberleri sitesinde editörlük yapmaktayım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı
Kapalı

Adblock siteye girişinizi engelliyor

Siteye erişmek için lütfen reklam engelleyici eklentinizi kapatın.