Ögg Haber

Özel Güvenlik Maaşları

Özel Güvenlik Maaşları

Özel güvenlik görevlisi mesleği son yılların en popüler meslekleri haline geldi. Özellikle kamu sektöründe taşeron işçilerin kadroya geçişleri ile birlikte pek çok kişi mesleği cazip bularak özel güvenlik görevlisi yetiştiren kurslara akın ediyor. Sadece kamuda değil, özel sektörde de geniş bir istihdam alanı olan özel güvenlik görevlilerine dair merak edilen konulardan bir tanesi de özel güvenlik maaşları oluyor.

Belirtmemiz gerekiyor ki özel güvenlik görevlileri ikiye ayrılıyor. Silahlı ve silahsız güvenlik görevlilerinin aldıkları maaşlar da değişiklik gösteriyor. Tabi maaşları etkileyen pek çok faktör de bulunuyor. Kamu ya ve özel sektörde çalışma durumlarına göre de maaşlar farklılık arz ediyor.

2019 yılının başında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre özel güvenlik maaşları da zam gördü. Bu veriler doğrultusunda sektörlere göre özel güvenlik personelleri tarafından alınan maaşlar aşağıdaki şekilde değişti;

  • Devlet hastanelerinde 3100 TL
  • Bankalarda 3150 TL
  • sınıf havalimanında 2550 TL
  • Kamu sektöründe çalışanların 3100 TL özel güvenlik görevlisi maaşları bulunmaktadır.

Genel olarak en düşük maaşın 2650 TL olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bütçesi özerk kurumlarda 3 bin TL civarında maaş alıyorlar. Ayrıca silahlı güvenlik görevlisi maaşları daha fazladır. Özel sektörde asgari ücretle çalışan silahsız özel güvenlik görevlileri olduğu gibi silahlı özel güvenlik maaşları da 3 bin TL’dir.

Özel güvenlik görevlisinin evli olması, çocuk sayısı da maaşı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Maaşları etkileyen faktörlerden bir tanesi de ikamet ilidir. Çalışılan kurum ve il nüfusu da maaşları etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Kamuda çalışan ve firmalar ile yapılan anlaşmalar sonucu istihdam edilen özel güvenlik görevlisi personellerinin kadroya geçirilmesi ile asgari ücret tutarında olan maaşlarda artış yaşandı. Enflasyon zamlarından da yararlanan güvenlik görevlileri yıl içinde iyileştirme de alıyor.

Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda güvenlik görevlisi personellerinin maaşlarının oldukça iyi olduğu görülüyor. İstihdam edilecek alanların fazla olması da mesleğin avantajları arasında yerini alıyor. Siz de güvenlik görevlisi olabilir, hastane, alışveriş merkezi gibi farklı kurum, kuruluş ve işletmelerde çalışabilirsiniz.

özel güvenlik

özel güvenlik haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı