özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik nasıl olunur

Özel güvenlik nasıl olunur – Güvenlik görevlisi insan yoğunluğunun bulunduğu alanlarda asayişi sağlama görevini yerine getirirken, İnsan yoğunluğunun az olduğu bölgelerde ise mal güvenliğini korumakla yükümlü görevli kişilere Özel Güvenlik denir. Özel Güvenlik Görevlisi, can, mal, kurum ve değerli varlıkları koruma görevini yapabilmektedir. Güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler, İletişim, yangın, afet, patlayıcı, yakın koruma, cctv, güvenlik sistemleri, olay yeri incelemesi, Hukuk, ilk yardım, narkotik, Silah, gibi konularda belirli süre içerisinde eğitim almak zorundadırlar.

Özel güvenlik temel eğitimi alıp, Ögg sınavı ‘nı başarıyla kazanıp Özel güvenlik kimlik kartı almaya hak kazanmış kişiler, siteler, acık ve kapalı alan konseri, hastaneler, okul, banka gibi günümüzde neredeyse her kurumda karşımıza çıkmaktadır ve bulunduğu ortamda can ve mal güvenliğinden sorumludur. Güvenlik görevlilerinin çalışma sahası geniş ve her kurum ve kuruluşta gerekse özel sektörde rahatlıkla iş bulma olanağı mevcuttur.

Güvenlik görevlisi olmak için belli şartları taşınması gerekirken bunların en başında ise adli sicil kayıtının temiz olması gerekmektedir.

Özel güvenlik şartları

Silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak için 21 yaşını doldurmuş olmak şartı ile en az lise mezunu olunması gerekmektedir.  Silahsız özel güvenlik kimlik kartı almak için ise en az ortaokul mezunu ve 18 yaşından büyük olma şartı bulunmaktadır. Bu şartlar Bayan özel güvenlik olmak isteyen adaylar içinde geçerlidir. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için ilk yapılması gereken bulunduğunuz il ‘de faaliyet yürüten ve özel güvenlik şube tarafından denetlenen Özel güvenlik eğitim merkezi ne bireysel olarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

Özel güvenlik sınav

Özel güvenlik olmak isteyen kişilere silahlı/silahsız özel güvenlik sertifikası olmak üzere 2 çeşit eğitim verilmektedir. Başvuru yapan kişinin şartlarına uygun olan güvenlik sertifikası alması için kurs kayıttı yapılır. Özel güvenlik temel eğitimi ‘ne tabi olan ve eğitimini bitirmiş olan kursiyer, emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube tarafından yılda 6 defa yapılan en yakın sınav tarihinde kursiyer Özel güvenlik sınavı ‘na girerek 60 puan ve üstü puan alması ile özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanmış sayılır. Özel güvenlik nasıl olunur, sorusuna kısaca açıklama yaptık.

Bizi facebook özel güvenlik sayfasından talip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu