Özel Güvenlik

Özel güvenlik plazma tedavisine olumlu yanıt verdi

Özel güvenlik –  son dönemlerde dünyanın ve ülkenin en tehlikeli hastalığı olarak bilinen corona virüs nedeni ile dünya genelinde 1 milyonu aşkın vaka ve ölümler olduğu bilinmektedir. Bulaşıcı Korona virüs nedeni ile en çok sağlık kuruluşlarında çalışanların yakalanması da üzücü diğer bilgilerden biri olduğu görülüyor. Sağlık çalışanlarının gayretli bir şekilde bu virüse çare aramaları vatandaşların merakla beklediği konulardan biridir. Son dönemlerde plazma tedavisi ise çok konuşulan tedavi yöntemlerinden biri olduğu görülüyor.

Özel güvenlik
Özel güvenlik

Siirt devlet hastanesinde özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Turgut Kayar, yaklaşık 15 20 gün önce baş ağrısı ve halsizlik şikayetleri ile başvurduğu hastanede yapılan testler sonucunda korona virüs testinin pozitif çıktığı görüldü. Testin pozitif çıkmasının ardından tedaviye alınan güvenlik görevlisi ‘nin durumunun ağırlaşması ile solunum cihazına bağlanarak yoğun bakım ünitesine alındı.

Plazma tedavisi olumlu sonuç verdi

Prof. Dr. Mehmet ali Erkut ‘un önerileri ve tedavi şekli ile plazma tedavisi uygulanan kayar, uygulamanın 2.ci gününde solunum cihazından kurtuldu. Solumun cihazından çıkartılın hasta normal servisine geri dönüş sağladı. Mekanik ventilatöre bağlanmasının beşinci gününden itibaren Malatya İnönü Üniversitesi’yle görüşülerek immün plazma tedavisi verildiğini belirten Atiş, “İmmün plazma tedavisine ikinci günden sonra yanıt alınmaya başlandı. Hem klinik olarak hem akciğer bulguları olarak düzelme izlendi. Hastamız mekanik ventilatörden ayrılmasının sonrasında şu an için pandemi servisine yatırıldı ve orada takip ediliyor” dedi. Plazmayı diğer hastalara da uygulamayı planladıklarını bildiren Atiş, testleri negatife dönen hastaları da immün plazma donörü olmaya yönlendirdiklerini vurguladı.

Özel güvenlik
Özel güvenlik

özel güvenlik facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu