Özel Güvenlik

özel güvenlik risk alanında görmezden gelme

özel güvenlik risk – son dönemlerin en tehlikeli konuları arasında dünyayı kasıp kavuran korona virüsü nedeni ile tüm dünya tearuz duruma geçmiş durumda ve dünya çapında 1 milyon ‘a yakın kişi bu salgın nedeni ile öldüğü gözlemlenirken, günden günede sayılar artış gösterdiği gözlemlenmektedir.

özel güvenlik risk

Her ülke kendi yaşadığı bölgenin şartlarına uygun güvenlik önlemi almaya çalışırken, bizim ülkemizde de çeşitli önlem alındığı gözlemlenmektir.  65 yaş üstü ve 20 yaş altının sokağa çıkma yasağından, emeklilerin maaş ve promosyon ücretlerini evlerine kadar getiren memurlar oluşturulduğu görülmekte, bunun nedeni tehlikeli yaş aralıklarının sokaklarda virüs kapma ve yayma oranını düşürme çalışması olduğu görülmektedir.  Dünya çapında önlemler son seviyeye getirilirken maalesef mecbur kalan ve corona riskine %90 yakalanma oranı olsada çalışman ve görev yapan bir kesim oldugu da görülmektedir.  Bu kesimin görünen yüzü sağlıkçılar olsada görünmeyen yüzünde ise yüz binlerce çalışanın olması ve sağlıkçılar kadar riskli bir potansiyele sahip oldukları bilinmektedir.

Özel Güvenlik Görevlisi risk altında çalışmakta

Hangi kamu kurum ve kuruluşuna veya özel bir şirkete dahi gitseniz sizleri ilk karşılan kişinin özel güvenlik görevlisi olduğunu bilmekteyiz. Ülkemizin neredeyse en büyük ve çalışma koşulları bakımında riskli iş yapan sektörlerden biri olan güvenlik sektörü, corona virüs ’ü tedbirlerinden ve çalışmasında yok görünmeyen veya arka planda kalan kişiler olduğu görülmektedir.

Özel güvenlik personeli
özel güvenlik risk

Bunlara kısaca örnekler verebiliriz, bilindiği üzere Corona virüs nedeni ile alınan tedbirleri bakımından  içişleri bakanlığının 81 il valiliklerine gönderdiği yazı ile kamu kurum ve kuruluşlarında genellik ile sağlık bakanlığında gelen hastaların ilk kontrol (ateş ölçer) kullanabileceğini belirtmesi üzerine, cogu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özel güvenlik personellerini, gelen misafir ve hastaların ateşleri kontrol amaçlı ölçümüne başladı. Bir eldiven ve düz maske ile yapılan bu kontroller sonrası cogu güvenlik görevlisinin korona virüs teşhisi pozitif çıktığı görüldü. Ve şu anda sağlık personellerinin sonrasında güvenlik görevlilerinin test sonuçları negatif gelmeye başladı sosyal medyada ve basında yer almaya başladı.

Typ güvenlik görevlileri hastanelere görevlendirildi

Toplum yararına program kapsamında okullarda 8 aylık (geçici işçi) çalışma yürüten güvenlik personelleri, korona  virüs nedeni ile il valiliklerinin gerek görüldüğü yerlere görevlendirildiği bilinmektedir. Typ kapsamında çalışan işçilerin genelinin ise normal hayatta iş bulamayan ve yaşları 35 – 40 yaş üstü vatandaşlardan oluştuğu bilinmektedir. Typ kapsamında çalışan personellerin Hastane, Pazar vs gibi alanlara görevlendirildiği bilinmekte.

Bu gibi alanların riskin yoğun olduğu alanlar ve ortamlar olduğu bilinmektedir. Halkın yoğun olarak gittiği hastaneler, postaneler, pazarlar, metrolar, havalimanları gibi alanlarda güvenlik görevlileri risk altında çalışma hayatını sürdürmeye devam etmektedir. Bu gibi alanlarda çalışan ögg personellerinin riskleri en aza indirmek adına korumalı giysi, tam korumalı maske ve teçhizatının temin edilmesi gerekmektedir. Temin edilmemesi durumunda geçmiş günlerde sektör üzerinde çıkan vaka sayısının hızlı bir şekilde artış göstereceği kaçınılamaz hale gelmesi an mesesi olabilir.

Özel güvenlik korumalı teçhizat ile korunmalı

Sağlık çalışanlarının mücadelesi taktir edilmesi gereken bir durum olsada, aynı kurum içerisinde ama kimsenin fark edemediği personellerinindi olduğu bilinmesi gerekmektedir. Genel olarak sağlık kurumunda çalışan özel güvenlikler başta olmak üzere, havalimanı, metrolar, postaneler, gibi kuruluşlarda çalışan ögg personelleri için bir an önce gerekli eğitim verilerek tam korumalı bir şekilde görevlerini icra etmeleri gerekmektedir. Bilinmedir ki bir kişiye bulaşan bu virüs, evine gedene kadar ailesi dahil 25 30 kişiye bulaşabilir hal alır ve en riskli kesim ise vatandaş ile birebir diyalog kurması gereken kişilerin daha sıkı tedbirler ile korunması gerekmektedir.

Özel güvenlik haber sitesi olarak işçi sendikalarının bu konuda tam anlamıyla çalışmadığı özel güvenlik görevlilerinin sosyal mesafe dahil hiçbir koruyucu önleme sahip olmadığı, iş kaygısından dolayı bulundukları kurumun yönetimleri ile görüşemediğini ve bu gibi konular ile sendikaların uğraşması gerektiğini çeşitli haberlerimiz ile dile getirmemize rağmen, hiçbir açıklama dahi yapmadıkları görülmektedir.

Özel güvenlik personeli
özel güvenlik risk

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

] }
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün