özel güvenlik bilgi sistemi

özel güvenlik sertifikası nasıl alınır ?

Özel güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır  – özel güvenlik haber sitesi olarak kursiyer ve özel güvenlik olmak isteyen kişiler için sektörümüzün kısa makaleler aracılığı ile sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Güvenlik sektörü son dönemlerin en popüler iş sektörlerinden biri olduğu bilinmektedir. Son olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerinin kadro ’ya geçmesinin ardından, güvenlik sektörüne rağbet daha da arttığı gözlemlenmekte. Edinilen bilğilere göre özel güvenlik eğitim merkezleri ne yapılan başvuruların günden güne fazlalaştığı belirtiliyor.Vatandaşların en çok araştırma yaptığı konu ise güvenlik sertifikası nasıl alırım, sorusunun cevabını aradıkları görülmekte. Özel güvenlik olmak için belli şartlar gerekmektedir.

Özel güvenlik Sertifikası

Kamuya açık alanları, ticari bölgelerin, kişilerin korunması, özel ve kamu alanlarında görevli bulunduğu alanlardaki mal ve can güvenliğini korumak amacıyla verilen belgenin adına özel güvenlik sertifikası denilmektedir. Park, bahçe, kamu alanları, özel sektör alanları, hastaneler, postaneler, bankalar, siteler gibi birçok alan ve kişi özel güvenlik personeline ihtiyaç duyabilir.

Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır

Güvenlik sertifikası alacak olan kişilerin ilk bilmesi gereken konu özel güvenlik sertifikasının 2 şekildedir. Silahlı ve silahsız güvenlik sertifikası olarak bilinmektedir. Çalışılacak yerin konumu ve stratejik alanına göre çalıştırılmak üzere gerek duyulan sertifikalı güvenlik elemanı değişiklik gösterebilir.

Silahlı özel güvenlik sertifikası için gerekli şartlar ?

  • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.
  • En az lise mezunu diploması olması gerekmektedir.
  • Silahlı özel güvenlik kimlik kartı için 21 yaşını doldurmuş ve 22 yaşından gün alınmış olması gerekmektedir.
  • Mahkemelerce ağır hapis cezası veya 6 aydan fazla mahkumiyeti bulunmaması gerekmektedir.
  • Terör örgütü ile hiçbir bağının bulunmaması gerekmemektedir.
  • Kamusal haklardan mahrum olunmaması gerekmemektedir.
  • Özel güvenlik işini icra edecek sağlık problemleri olmaması gerekmektedir.

Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır sorusunun kısaca anlatmaya çalıştık.

Silahsız özel güvenlik sertifikası için gereken şartlar

Silahsız özel güvenlik kimlik kartı sahibi olmak isteyenler için yukarıdaki yazdıklarımız geçerli olurken, eğitim ve yaş kriterleri değişiklik göstermektedir. Silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen kişiler 18 yaşını doldurmuş ve en az ilköğretim mezunu şartı aranmaktadır.  Şartları uyan vatandaşların bulundukları illerdeki özel güvenlik eğitim merkezlerine başvuru oluşturarak kayıt işlemleri gerçekleştirebilirler. Silahsız güvenlik sertifikası için 100, silahlı özel güvenlik sertifikası için ise 120 saatlik eğitime tabi tutulurlar. Özel güvenlik eğitimi ‘ni tamamlayan kursiyerler, Emniyet genel müdürlüğü 2nün yapmış olduğu özel güvenlik sınavı ‘na tabi tutulurlar ve bu sınavdan 60 ve üzeri puan alan kursiyerler, özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanmış sayılır.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu