Ögg Haber

Özel Güvenlik Sertifikası

Özel Güvenlik Sertifikası

Güvenlik her çağda temel ihtiyaçlarımızdan biri olmuştur. Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde her gün gelişen sektörler de güvenlik ihtiyacını beraberinde getirmektedir. İlgili görev alanında asayişin sağlanması, can ve mal güvenliğinin korunması amacı ile istihdam edilen özel güvenlik görevlilerinin daha pek çok yetki ve sorumlulukları bulunmaktadır. İstihdam edilmeden evvel kurslara katılım sağlanması ve özel güvenlik sertifikası sahibi olunması gerekmektedir.

Peki özel güvenlik sertifikası nasıl alınır? Sertifika sahibi olmak isteyen adayları nasıl bir süreç bekliyor? Özel güvenliğe dair tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için ilk olarak bir kursa yazılmak gerekir. Ülkemizde özel güvenlik görevlisi yetiştiren kurslar İçişleri Bakanlığı’ndan aldıkları faaliyet izni ile çalışırlar. Bu kurslar her il ve hemen hemen her ilçede bulunmaktadır. Adayların kurslara devam zorunluluğu bulunmaktadır. Şayet eğitimlerin yüzde 10’luk dilimine katılmazsanız sertifika alma hakkınızı kaybederseniz.

Kurslarda belirleyici unsurlardan bir tanesi faaliyet izniyken bir diğeri ise özel güvenlik kursu fiyat detayıdır. Büyükşehirlerimizde kurs ücretleri oldukça makul seviyedeyken küçük şehirlerde kurs sayısının az olması sebebi ile fiyat daha yüksektir. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra kurs seçimi yapmalısınız.

Kurs seçiminde dikkat edilecek unsurlardan bir tanesi de sertifika türüdür. Kurslara katılarak silahlı ya da silahsız özel güvenlik sertifikası sahibi olunmaktadır. Silahsız kurslara katılım sağlamanız durumunda sadece temel eğitimleri alırsınız. Silahlı kurslarda ise atış eğitimleri bulunmaktadır. Silahlı özel güvenlik maaşları da silahsız güvenliklere göre daha fazladır. Sahip olacağınız her iki belge ile de kamu ve özel sektörde geniş bir istihdam alanınız bulunmaktadır.

Kurslara katılan adaylar verilen eğitimlerden başarı ile geçtikten sonra kendilerine kurs tarafından sertifikaları verilecektir. Sertifika sahibi olan adaylar hemen göreve başlayamaz. Güvenlik görevlisi olmak için sertifika çok şey olsa da gerekli olan tek kriter değildir. Sertifika sahibi olmak meslek sahibi olmanın sadece ilk basamağıdır.

Adaylara eğitim sonrası kurs tarafından onaylanmış olan güvenlik sertifikaları teslim edilecektir. Sertifika sahibi olan adaylar yapılacak olan ÖGG sınavlarına katılım hakkı elde ederler. Şayet sınavlardan başarı ile geçerlerse de özel güvenlik kimlik kartı sahibi olurlar.

Özel Güvenlik Sertifikası Almak İçin Gerekli Şartlar

Özel güvenlik görevlisi kurslarına katılım sağlamak ve sertifika sahibi olmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Mesleğine engel herhangi bir durum olmaması
 • Akıl ve vücut sağlığının yerinde olması
 • Sicilinin temiz olması
 • Kamu haklarından yasaklı olmamak
 • Ağır suçlardan hüküm giymemek
 • 8 yıllık ilköğrenim eğitimini tamamlamış olmak
 • 18 yaşını doldurmuş reşit olmak
 • Kurslarda verilen eğitimlerin asgari yüzde 90’ına katılım sağlamış olmak gerekir.

Bu şartlar silahsız güvenlik görevlisi sertifikası almak isteyen adaylarda aranır. Silahlı güvenlik görevlilerinde yaş ve eğitim değişiklik göstermektedir. Silahlı güvenlik görevlisi olarak istihdam edilmek isteyen adaylardan lise mezunu olmaları ve 22 yaşını tamamlamış olmaları şartları talep edilmektedir. Diğer şartlar aynıdır. Ayrıca özel güvenlik sertifikası alacak adayların tam teşekküllü devlet hastanelerinden “güvenlik görevlisi olmaya engel bir rahatsızlığı yoktur.” ibareleri sağlık raporu almaları da gerekmektedir.

Diğer bir kriter de adayların derslere devamıdır. Şayet güvenlik görevlisi olmak için kursa yazılan adaylar 100 saatlik eğitimin maksimum 10 saatine katılım sağlamazsa sertifika alamayacaktır.

Özel Güvenlik Kurslarına Katılmak İçin İstenen Evraklar

Özel güvenlik sertifikası sahibi olmak isteyen adayların kurslara katılım için aşağıdaki evrakları hazırlayarak kursa sunması gerekmektedir. Bu evraklar aşağıdaki gibidir;

 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • 1 adet diploma fotokopisi (aslı gibidir yapılacak)
 • İkametgah belgesi (muhtarlık ya da e-devlet üzerinden temin edilebilir)
 • C. kimlik fotokopisi

gerekmektedir. Bu evraklar ile kurs ücretini de hazırlayarak kursa yazılabilir ve sertifika almak için ilk adımı atmış olursunuz.

Özel Güvenlik Sertifikası Fiyatları

Özel güvenlik kursuna yazılan adaylar bu kurslarda 100 saatlik eğitim alırlar. Silahlı güvenlik görevlisi olacak adaylara ise ekstra 20 saat silah bilgisi dersi verilir. Bu derslerin tamamlanması ile birlikte adayların sertifika alma süreci başlar. Kurslara katılım sağlayan adaylar kurs ücreti öderken bir de sertifika için belirlenen tutarları ödemeleri gerekir.

Silahsız güvenlik görevlisi olabilmek için alınacak olan sertifika 400 TL civarında iken silahlı güvenlik görevlisi sertifikası için 600 TL yatırmanız gerekecektir. Bu tutarların yatırılması ve gerekli şartları taşıdığınızın anlaşılması üzerine kurum tarafından onaylı sertifikanız hazırlanarak tarafınıza teslim edilecektir. Sertifika ücretleri yıllara göre değişkenlik gösterir. Ayrıca sertifika aldıktan sonra sınava katılım sağlamalısınız. ÖGG sınavları için de yatırmanız gereken sınav harcı tutarı bulunmaktadır.

Adayların sınava girme hakkı elde edebilmeleri için özel güvenlik sertifikası sahibi olmaları gerekir. Sertifikası olan adaylar şayet sınavlardan 60 ve üzerinde puan alırsa özel güvenlik kimlik kartı alma hakkına sahip olurlar.

Ayrıca adayların 5188 sayılı kanuna göre kimlik kartlarını güvenlik sertifikalarının düzenlendiği tarihten başlamak üzere 5 yıl içinde yenilemeleri gerekmektedir. Şartları taşıyarak kimlik kartı alma hakkına sahip olan ancak 5 yıl içinde bu şartlardan herhangi birini kaybettiği görülen ÖGG personelinin kimlik kartları iptal edilmektedir.

Ayrıca sınav puanları gerekli gördüğü durumlarda sertifika üzerine not edilebilir. Özellikle görevde yükselme imkanlarından yararlanmak isteyen adayların yüksek puanlar alması ve saha tecrübeleri olması önemlidir. Puanlarını yükseltmek için adayların yeniden sınavlara girmeleri mümkündür. Temel eğitim derslerine katılarak sertifika alma hakkına kavuşan adayların sertifikalarının onayı Valilik tarafından yapılmaktadır. Ayrıca adayların istihdam edilmesi de yine Valilik tarafından belirlenir.

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun

Sertifika nasıl alınır, geçerlilik süresi ne kadardır gibi temel soruları cevapladıktan sonra kısaca kanundan bahsetmek istiyoruz. Özel güvenlik hizmetlerine dair merak ettiğiniz her sorunun cevabını bu kanunda bulabilirsiniz. Personelin istihdam şekli, özel güvenlik görevlisi olma şartları, özel güvenlik sertifikası, kimlik kartı vb. tüm detaylar bu kanunda yer almaktadır.

Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları

Özel güvenlik personeli olmak isteyen binlerce aday bulunuyor. Yine aktif kimlik kartı olan binlerce özel güvenlik görevlisi varken kendilerine temel eğitimleri vermek isteyen de yine pek çok kurs bulunmaktadır. Sektör pek çok kişiye ekmek kapısı olurken mesleğin son yıllarda ivme kazanmasında maaş konusu önemli bir yer tutmaktadır.

Özel güvenlik görevlileri bilindiği gibi hastane, postane, banka, fabrika, alışveriş merkezi, hava alanı, tren garı gibi pek çok alanda bulunuyor. Bu alanların kamu ya da özel sektör olması daha önce fark etmiyordu. Çünkü kamu kurumlarının pek çoğu 5188 sayılı kanuna göre güvenlik hizmetini belirli bir tutar karşılığında taşeron firmalardan satın alıyordu.

Taşeron işçilerinin kadroya geçmesi ile birlikte maaşlar attı ve dönem dönem iyileştirme gelmeye başladı. Hal böyle olunca maaşlar 3 bin TL’yi buldu. Yine Ocak ayında Tüik verileri doğrultusunda açıklanan enflasyon oranları maaşları olumlu anlamda etkiledi. Siz de bu alanda istihdam edilmek, özel ya da kamu sektöründe güvenlik hizmeti vermek istiyorsanız hemen bir kursa yazılarak sertifika sahibi olabilirsiniz.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Content is protected !!
Kapalı
Kapalı

Adblock siteye girişinizi engelliyor

Siteye erişmek için lütfen reklam engelleyici eklentinizi kapatın.