özel güvenlik sınavı

Özel Güvenlik Sınav Sonuçları

Özel Güvenlik Sınav Sonuçları

Özel Güvenlik Görevlisi olarak istihdam edilmek isteyenler aldıkları teorik ve pratik eğitimler sonrası yurt genelinde yapılan ÖGG sınavlarına katılım sağlıyor. Sınavdan başarı ile geçen adaylar özel güvenlik belgesi sahibi oluyor. Yayınlanan açık iş ilanlarına başvuru yapmak, özel ya da kamu sektöründe istihdam edilmek için bu belgeye ihtiyaç duyuluyor.

Güvenlik ile ilgili tüm duyurular Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı üzerinden yayınlanmaktadır. Daire Başkanlığı tarafından özel güvenlik sınav sonuçları web sitesi duyurular bölümünden ilan edilmektedir. Sınavların hangi tarihlerde açıklanacağı bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Özel Güvenlik Sınav Sonuçları
Özel Güvenlik Sınav Sonuçları

Özel Güvenlik Görevlisi Kursları

Güvenlik sektörü son yıllarda iş imkanı olarak en çok ivme kat eden sektörlerden bir tanesi oldu. Güvenlik ihtiyacı hiç tükenmeyecek olmakla birlikte özellikle kamuda yaşanan kadro geçişi mesleğe ilgiyi de artırdı. Yine özel sektörde de belirli sayıda güvenlik görevlisi personeli istihdam etme zorunluluğu bulunuyor. Şahıs, kamu kurum ve kuruluşları, özel sektörde faaliyet gösteren firmalar, hastaneler, alışveriş merkezleri gibi pek çok alanda özel güvenlik görevlileri istihdam ediliyor.

Özel güvenlik görevlisi olabilmek de elbette ki emek isteyen bir süreç. Özel güvenlik sınav sonuçları kadar sınava girmeden önceki aşama da önem taşıyor. Güvenlik görevlisi olmak için öncelikle bir kursa yazılmak gerekiyor. Güvenlik görevlisi mesleği iki farklı daldan oluşuyor. Silahlı ya da silahsız güvenlik görevlisinden hangisinin sertifikasına sahip olmak istediğinize karar vermelisiniz.

Bu karara vardıktan sonra sıra kurs arayışına geliyor. Bölgenizde elbette ki güvenlik görevlisi yetiştirmek için faaliyet gösteren pek çok kurs vardır. Bu kursların İçişleri Bakanlığı dahilinde ve faaliyet izni ile çalışmalarına sürdürdüğünden emin olunuz. Güvenilir bir kurs bulmak çok da zor olmamakla birlikte bu noktada kursiyerler için belirleyici unsur fiyat oluyor.

Özel güvenlik kursları iki amaca hizmet etmektedir. Kursiyer yetiştirmenin yanı sıra kar amacı da bulunmaktadır. Küçük şehirlerimize kurs sayısının daha az olduğu ve fiyatların daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Arz talep ilişkisinden ve rekabetten dolayı da küçük şehirlerimizde fiyat daha yüksektir. Yani kurs fiyatları şehre göre değişiklik gösterecektir.

Kursa yazıldıktan sonra teorik eğitim verilmektedir. Teorik eğitimler sonrası sınav harcını yatırarak ÖGG adı verilen sınava katılım sağlamalısınız. ÖGG sınavında, kursta görmüş olduğunuz teorik eğitimler ile ilgili 100 soru sorulmaktadır. Özel güvenlik sınav sonuçları ilan edildiğinde 60 puan ve üzerinde alan adaylar başarılı olarak kabul edileceklerdir.

Özel Güvenlik Kursu Ders Konuları

Özel güvenlik sınav sonuçları açıklandığında alacağınız puanı olumlu ya da olumsuz anlamda etkileyen en önemli sebep konulardır. Sınav soruları bilgi odaklıdır. Bu sebeple çok da akıl yürüterek doğru cevabı verme şansınız olmayabilir. Konulara hakim olduktan sonra sınavdan yüksek puanlar almamak için bir sebep olmayacaktır.

Kursta görülen dersler ise silahlı ve silahsız güvenlik konularında farklıdır. Temel eğitim aynı olsa da silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara silah bilgisi eğitimi verilir. Temel eğitim konuları aşağıdaki gibidir;

 • Kişi hakları ve özel güvenlik hukuku
 • Etkili iletişim
 • Kalabalık yönetimi
 • Yangın güvenliği ve tabi felaketlerde müdahale tarzı
 • Kişi koruma
 • Güvenlik sistem ve cihazları
 • Uyuşturucu madde
 • Genel kollukla ilişkiler
 • Temel ilkyardım

Tüm kurslarda verilen eğitim konuları bu şekildedir. Fakat kurslar eğitimcilerin müsaitlik durumlarına göre ders programlarını kendileri ayarlarlar.

Kurs Başvurusu İçin Gerekli Evrakları

Özel güvenlik kursları sadece sınav aşamasından oluşmuyor. Sınava katılacak olan adaylardan öncelikle bir sertifika talep ediliyor. Silahlı ya da silahsız güvenlik kurslarına katıldıktan sonra alacağınız sertifika ile sınava başvurunuzu yapabilirsiniz. Sınav ücreti olarak 80 TL ödemeniz gerekiyor. Polis Akademisi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü’nün Halkbank Ankara’da bulunan Gölbaşı şubesine belirlenen sınav tutarını yatırmanız gerekir. Daha sonra dekontu kursunuza teslim etmelisiniz.

 • C. kimlik belgenizin fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf
 • Diplomanızın aslı ve fotokopisi
 • Tam teşekküllü hastanelerden alacağınız sağlık raporu gerekmektedir.

Şayet silahlı güvenlik görevlisi sertifikası alacaksınız kesinlikle devlet hastanelerinden heyet raporu almanız gerekir. Ancak silahsız güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin özel hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporları da kabul edilmektedir.

Özel Güvenlik görevlisi Sınav Detayları

5188 sayılı kanuna göre 100 saatlik (silahlı güvenlik için 20 saat daha fazla eğitim süresi vardır.) temel eğitimi aldıktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan ÖGG sınavına katılmanız gerekir. Sınavda 100 soru sorulur. Fakat silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin ek olarak 25 soru daha cevaplaması beklenir. Bu sınav yılda 6 kez yapılmaktadır. Ayrıca ilk girmiş olduğunuz sınavda başarısız olursanız dosyanız yanmaz. Bir adayın maksimum 5 kez sınava girme hakkı bulunmaktadır.

Peki özel güvenlik sınav sonuçları nasıl hesaplanıyor? Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara 100 soru soruluyor. Her soru 1 puan oluyor. Silahsız güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların 60 tam puan alması gerekiyor. Şayet silahlı güvenlik görevlisi sınavına katılacaksanız size sorulan 25 sorudan her biri 2 puan olacaktır. Tabi silahlı güvenlik görevlileri uygulama sınavı da olurlar. Kendilerine kolluk kuvvetleri gözetiminde 5 adet mermi atış hakkı verilir. Mermi atışları da 2’şer puandan 10 puan olur.

Adayların girmiş oldukları tüm sınavlardan ortalama 60 puan ve üzerinde alınması gerekir. Özel güvenlik sınav sonuçları ilan edildiğinde düşük puan almışsanız bir sonraki sınav tarihini takip ederek sınav ücretini yatırmanız gerekecektir. Sınavdan başarısız olduysanız konuları yeniden incelemeniz gerekir. Ayrıca özel güvenlik çıkmış soruları da incelemeniz pratik yapmak bakımından yararlı olacaktır.

Sınavlardan Sonra İzlenmesi Gereken Adımlar

Özel güvenlik sınav sonuçları açıkladıktan sonra geriye özel güvenlik kimlik belgesi almak kalıyor. Özel güvenlik kimliğine sahip olmak için 737 TL harç yatırmak gerekiyor. Kimlik harcı genel olarak vergi dairelerine yatırılmaktadır. Ayrıca kimlik harcı için 30 TL dekont ücreti ödemeniz gerekir. Halkbank şubelerine bu tutarı yatırmanız gerekmektedir. ATM ya da mobil bankacılık üzerinden ücret ödenmemektedir. Almış olduğunuz kimliğinizin geçerlilik süresi 5 yıldır.

Kimliğinize kavuştuktan sonra özel ya da kamu sektöründe iş bulabilirsiniz. OGG haber portallarına ilan bırakabilir ya da yer alan ilanları gözden geçirebilirsiniz. En çok gelecek vaat eden mesleklerden olan özel güvenlik görevlisi olduktan sonra kolluk kuvvetleri kadar geniş yetkileriniz bulunmayacaktır. Ancak Medeni Kanun, Türk Ceza Kanunu gibi kanunlar ölçüsüne acil durumlarda önlem amacı ile geniş yetkileriniz bulunacaktır.

Özel güvenlik sınav sonuçları ilanının ardından 5 yıl süresinde aktif olarak kullanabileceğiniz kimlik kartınızı 5 yılın sonunda yenilemeniz gerekecektir. Özel güvenlik kimlik kartı yenilemek için ÖGG kursları eğitim vermektedir. Silahlı ya da silahsız yenileme eğitimlerinin tamamlanmasının ardından yeni kimliğinize kavuşabilirsiniz. Sadece yenileme eğitimi için ücret ödersiniz. Tekrardan sınav harcı ödemenize ya da sağlık raporu gibi ekstra belgeler almanıza gerek yoktur.

Tüm bu detayları inceledikten sonra 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’u incelemeniz gerekiyor. Bu kanunda tüm yetkiler yer almakla birlikte görevinizi ifa etmenizde aksaklıklar yaşanması halinde idari yaptırımlar da olacaktır.

özel güvenlik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu