Ögg Bilgiözel güvenlik bilgi sistemi

Özel Güvenlik Yetkileri nelerdir

Özel Güvenlik Yetkileri Nelerdir

Özel güvenlik görevlileri silahlı ya da silahsız olarak görev yaptıkları alanın ve alandaki insanların güvenliğinden sorumludur. Özel koruma hizmeti veren güvenlik görevlileri ise hizmet verdikleri kişinin can güvenliğinden sorumlu kişilerdir. Özel güvenlik yetkileri ise açık bir şekilde kanunda belirtilmiştir. 5188 sayılı özel güvenlik kanununa göre özel güvenlik görevlisi yetkileri şöyledir;

 • Görev aldıkları topluma açık alanlarda (alışveriş merkezleri, konser alanları gibi) hassas detektörle üst araması yapabilirler.
 • Yine görev aldıkları topluma açık alanlarda kimlik sorma ve kişileri duyarlı cihazlardan geçirebilme yetkileri vardır.
 • Üzerinde yakalama kararı çıkarılmış bir kişiyi tespit ettiklerinde zanlıyı yakalayarak kolluk kuvvetlerine teslim etme yetkileri verilmiştir.
 • Özel güvenlik görevlileri kişileri elle arama yapamazlar.
 • Özel güvenlik görevlileri hâkim kararı ile yapılabilecek araç arama yetkilerine de sahip değildirler.
 • Özel güvenlik görevlileri kimlik kartları görünecek şekilde ve üniformalı olarak çalışmak zorundadırlar.
 • Görev alanları içerisinde, sahibi tarafından kaybedilmiş bir eşyayı emanet olarak alma izni verilmiştir. Yine eşya sahibini tespit etmek amacı ile kimlik sorma izni de özel güvenlik yetkileri arasındadır.
 • Özel güvenlik görevlisi, kendisine kanunen verilen izinler haricinde el ile üst araması yaptığı taktirde özel güvenlik görevlisine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilir.
 • Üzerinde yakalama emri olan bir şahsı özel güvenlik görevlileri yakaladığı taktirde ve mecbur kalındığında kelepçe takma yetkileri vardır.
 • Özel güvenlik görevlilerinin, doğal afet olaylarında imdat istenmesi halinde evlere ve işyerlerine giriş izinleri vardır.
 • Ayrıca tüm insanlara tanınmış olan nefsi müdafaa hakkı özel güvenlik yetkileri arasında da yerini almıştır.

Özel Güvenlik Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Özel güvenlik görevlisi olarak meslek sahibi olmak isteyen kişiler öncelikle silahlı özel güvenlik ya da silahsız özel güvenlik görevlisi tercihlerinden birini yapmak zorundadırlar. Çünkü kurslara kayıt esnasında farklı şartlar öne sürülmektedir. Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler güvenlik görevlisi yetiştirebilmek adına devletten onay almış bu kurslardan eğitim almak zorundadırlar. Bu kurslara kayıt esnasında ise yaş, eğitim durumu, sağlık problemleri gibi bazı şartlar gerekmektedir.

Kursu başarı ile tamamlayan kursiyerler güvenlik görevlisi sertifikasının sahibi olurlar. Bu sertifika ile ÖGG Daire Başkanlığının düzenlediği sınava katılmak hakkı elde ederler. Bu sınavda başarı olan kişilere özel güvenlik kimlik kartı verilir. Bu kimlik kartı ile özel güvenlik görevlisi olarak kişiler çalışma fırsatına sahip olurlar.

 

Özel Güvenlik Yetkileri nelerdir
Özel Güvenlik Yetkileri nelerdir

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu