Toplum Yararına Program

typ arama

typ arama son dönemlerde en çok aranan iş niteliklerinden biri olduğu görülmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında yaş şartı ve başka konulardan dolayı başvuru yapamayan işsiz vatandaşlar typ arama yaparak kamu kurum ve kuruluşlarında geçici işçi pozisyonunda çalışmak istiyor. Bilindiği üzere işkur typ (toplum yararına program) 6 aylık ve 9 aylık olmak üzere çeşitli kamu kurumlarında istihdam sağlanması adına kurulmuştur. Typ olarak çalışma hayatına başlayan işçiler, göreve başladıktan sonra ise kadro için mücadeleye vermekte. Yaklaşık 3 yıla yakındır typ süreklilik konusunda mücadelesine hız verdiği görülmektedir.

İşkur typ arama

Türkiye iş kurumu (işkur) aracılığı ile yayınlanan ilanlarda typ arama konusunda kamu ilanları ve özel sektör aramalarını geçmiş durumda. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak için bilindiği üzere 30 yaş şartı olmasından dolayı çoğu vatandaş kamu personel alımı ilanlarına başvuru yapamamaktadır. Toplum yararına program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarda ise yaş kriteri bulunmamasından dolayı, kamuda çalışmak isteyen ve yaş şartına takılan işsiz vatandaşlar işkur typ arama yapmaya devam ediyor. Toplum yararına program kapsamında çalışan vatandaşların en büyük sorunu ise kıdem, ihbar gibi tazminat hakkına sahip olamamaktır.

Typ işkur arama

Toplum yararına program kapsamında, Ülkemizde yaklaşık 150 bin kişinin çalıştığı bilinmektedir. Bunların 90 bin’e yakını okullarda güvenlik görevlisi ve temizlik personeli olarak çalışma hayatını sürdürürken, diğer kesim ise belediye ve değişik kurumlarda görev yapmaya devam ediyor. Toplum yararına program kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin en büyük mücadelesi çalıştıkları kurumlarda süreklilik olması için sosyal medyada birleşerek sendika ve siyasilere seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Okullarda çalışan typ personellerinin ortalama 7 aylık gibi süreleri kaldı ve süreleri dolduğu an itibari ile iş sözleşmeleri fesih edilecektir. Bu duruma düşmek istemeyen toplum yararına program çalışanları, mücadelelerine devam etmektedir.

e-işkur typ arama

Türkiye iş kurumu ’nun resmi sitesinden typ arama yapmak isteyen vatandaşlar ise işkur şifresi olması gerekmektedir. Şifresi olan vatandaşlar ise siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede ‘’online işlemler’’ kategorisine tıkladıktan sonra acılan pencerede ‘’iş arayan kategorisine’’ tıklaması ve oradan ’’ toplum yararına program ‘’ sekmesine tıklayarak ilanlara ulaşabilirler.

typ arama
typ arama

 

Ogg haberler olarak toplum yararına program kapsamında çalışan işçiler adına medyaya düşen haberleri sizleri sunmaya devam edeceğiz.

 

typ  hakkında en hızlı bilgiye ulaşmak için özel güvenlik haber sitemizin facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu